Protokół z obrad Sesji Rady Nr 12
Protokół Nr XII/03
z obrad XII Sesji Rady Miasta Sejny
odbytych w dniu 16 grudnia 2003 r.
Obrady sesji rozpoczęły się 16 grudnia 2003 r. o godzinie 1300
Obrady sesji zakończyły się 16 grudnia 2003 r. o godzinie 1445
Obrady odbyły się w Sali narad Urzędu Miasta Sejny.
W obradach udział wzięło 15 radnych, zgodnie z załączoną listą obecności.
Ponadto obradach uczestniczyli:
1. Pan Marian Luto - Starosta Powiatu Sejneńskiego
2. Pan Krzysztof Tur - Przewodniczący Rady Powiatu
3. Pan Jan Stanisław Kap - Burmistrz Miasta Sejny
4. Pan Zbigniew Malicki - Radny Powiatu Sejneńskiego
5. Lech Koneszko - Członek Zarządu Powiatu
6. Zdzisław Czakis - Komendant Powiatowy PSP w Sejnach
7. Pan Andrzej Waszkiewicz - Komendant Powiatowy Policji w Sejnach
8. Pani Halina Chomicz - Skarbnik Gminy Miasta Sejny
9. Pani Aleksandra Kaklin - Sekretarz Gminy Miasta Sejny
10. Pani Janina Strzyżewska - Radca Prawny Urzędu Miasta Sejny
11. Pan Romuald Kisiel - Dyrektor ZGKMWiK w Sejnach
12. Pani Renata Czeszkiewicz - Dyrektor Szk. Podst. Nr 2 w Sejnach
13. Pan Dariusz Tomczyk - Dyrektor Ośrodka Kultury w Sejnach
14. Pani Aldona Wasilczyk - Przewodnicząca Zarządu Osiedla Nr 1 w Sejnach
15. Pan Eugeniusz Jurkiewicz - Przewodniczący Zarządu Osiedla Nr 2 w Sejnach
16. Pan Tadeusz Moćkun - Redaktor „Gazety Współczesnej”
17. Pan Jacek Buraczewski - Redaktor Naczelny „Przeglądu Sejneńskiego”
18. Pani Danuta Gulan - Kierownik MOPS w Sejnach
Po powitaniu zaproszonych gości Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski - stwierdził prawomocność obrad i przedstawił proponowany porządek obrad.
Radni jednogłośnie przyjęli porządek obrad XII Sesji Rady Miasta Sejny.
Porządek posiedzenia:
Otwarcie obrad.
Przyjęcie porządku obrad
Przyjęcie protokołu z obrad X i XI Sesji Rady Miasta Sejny.
Sprawozdanie z prac Burmistrza Miasta od ostatniej sesji.
Interpelacje radnych.
Przyjęcie uchwały w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego.
Informacja z działalności Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sejnach:
pomoc materialna dla rodzin potrzebujących w okresie świątecznym.
Podjęcie uchwał podatkowych w sprawie:
podatku od nieruchomości,
podatku od środków transportowych,
podatku rolnego,
podatku leśnego,
podatku od posiadania psów,
zwolnień w podatku od posiadania psów.
Podjęcie uchwały w sprawie Planu Przestrzennego Zagospodarowania Miasta Sejny.
Odpowiedzi na interpelacje.
Sprawy różne.
Zakończenie obrad.
Do pkt 3.
Rada Miasta jednogłośnie przyjęła protokół z obrad X Sesji Rady Miasta Sejny, które odbyły się 30 października 2003 r.
Rada Miasta jednogłośnie przyjęła protokół z obrad XI Sesji Rady Miasta odbytej 27 listopada 2003 r.
Do pkt 4.
Burmistrz Miasta Sejny - Pan Jan Stanisław Kap - złożył sprawozdanie ze swoich prac od ostatniej sesji Rady Miasta:
dnia 3 listopada 2003 r. w sali Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Sejnach odbyło się spotkanie z Zarządem Województwa Podlaskiego, Podlaskiego którym uczestniczył Wicemarszałek Województwa Podlaskiego - Pan Jan Kamieński. Na spotkaniu omówione zostały najważniejsze zadania jakie stoją przed województwem w 2004 roku. Dyrektor Plichta omówił zagospodarowanie przestrzenne województwa i miejsce powiatu sejneńskiego w tym planie. Pani Filipowicz mówiła o funduszach strukturalnych i drogach do ich wykorzystania. Pani Filipowicz została zaproszona na następne spotkanie z samorządowcami naszego powiatu, aby szczegółowiej omówić sprawy związane z pozyskaniem środków pomocowych z Unii Europejskiej.
dnia 4 listopada 2003 r. odbyło się w Urzędzie Miasta Sejny spotkanie z Panem Grzegorzem Domosławskim w sprawie przygotowania warsztatów dotyczących rewitalizacji części zabytkowej miasta Sejny oraz kierunków jego rozwoju.
dnia 5 listopada 2003 r. odbył spotkanie z Komendantem Białostockiej Chorągwi ZHP w sprawie przyszłości Komendy Hufca ZHP w Sejnach. W tej chwili odbywa się reforma Związku Harcerstwa Polskiego i są kryteria, które trzeba będzie spełnić, aby w danym powiecie powstała Komenda Hufca. Uważa, że w najbliższym czasie na sesję zostanie zaproszona Komendantka Hufca ZHP w Sejnach, aby zapoznać radnych z funkcjonowaniem ZHP na terenie powiatu.
dnia 7 listopada 2003 r. w Klubie Garnizonowym w Białymstoku wręczone zostały medale za wkład w obronność kraju. Na wniosek Dyrektora Wojewódzkiego Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Białymstoku został odznaczony brązowym medalem.
dnia 11 listopada 2003 r. uroczyście obchodzono Święto Odzyskania Niepodległości. Na uroczystości przybyli goście z Łoździej. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą i złożeniem wiązanek kwiatów i wieńców w miejscach pamięci narodowej. Uroczystą akademie przygotowali nauczyciele i młodzież z Zespołu Szkół Techniczno Rolniczych w Sejnach. Wystąpił tez profesjonalny zespół instrumentalny z Krasnojarska.
dnia 12 listopada 2003 r. podczas ostatnich zajęć zorganizowanych przez Fundacje Rozwoju Demokracji Lokalnej w Białymstoku zostały zaprezentowane przez miasto i powiat opracowane podczas zajęć projekty. Miasto prezentowało projekt pn. „Sejneńskie centrum odzysku surowców”. Projekt uzyskał akceptację i został wybrany do zaprezentowania na forum ogólnym w dniu 28 listopada 2003 r.
dnia 13 listopada 2003 r. odbyło się posiedzenie Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Sejnach. Na spotkaniu byli obecni przedstawiciele wszystkich służb tj. Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, SP ZOZ, Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Powiatowej Komendy Policji, Powiatowego Zarządu Dróg i Zakładu Energetycznego. Omówione zostały przygotowania do okresu zimowego i oceniono stan bezpieczeństwa na terenie powiatu oraz zagrożenia terroryzmem.
dnia 14 listopada 2003 r. odbyło się posiedzenie Konwentu Zintegrowanego Systemu Ścieżek Rowerowych. Wybrany został Zarząd i Prezydium. Przewodniczącym został starosta suwalski Pan Szczepan Ołdakowski. Osobiście został jednym z trzech wiceprzewodniczących.
Również w tym dniu odbyło się uroczyste otwarcie Ratusza w Suwałkach. Po jego remoncie pracownicy mają bardzo dobre warunki do pracy.
dnia 17 listopada 2003 r. w Urzędzie Wojewódzkim przedstawił wniosek o zwiększenie dotacji na dodatki mieszkaniowe do końca 2003 r. Rozmawiał z Dyrektorem Wydziału Rozwoju Regionalnego i Dyrektorem Wydziały Finansowego. Po tych rozmowach są już wymierne korzyści bo spłynęły pieniądze wyrównujące niedoszacowanie naszych dodatków mieszkaniowych za trzy kwartały 2003 roku. Będzie też uwzględniony IV kwartał 2003 r.
Z Wicemarszałkiem Województwa Podlaskiego - Panem Janem Kamińskim - omówił najpilniejsze zadania dotyczące naszego miasta i współfinansowania zadań przez Urząd Marszałkowski. Podstawową kwestia są środki własne, bez których nie można rozmawiać o wszelkich dofinansowaniach.
dnia 19 listopada 2003 r. w Euroregionie „Niemen” odbyło się spotkanie z Prezesem Cezarym Cieślukowskim oraz Dyrektorem Małgorzatą Dudzińską w sprawie wniosków o dofinansowanie z budżetu PHARE 2002, PHARE CBC i Funduszu Małych i Średnich Projektów na granicą wschodnią. Tymi funduszami dysponuje Euroregion „Niemen”.
dnia 20 listopada 2003 r. odbył spotkanie z Prezesem Stowarzyszenia „Ziemia Sejneńska” - Panem Eugeniuszem Klimańcem oraz Panem Jarosławem Domosławskim, Bernardem Kozakiewiczem i Panią Eugenią Milewską w sprawie:
utworzenia przy Stowarzyszeniu sekcji historycznej i nakręcenie filmu o Bitwie Niemeńskiej,
wydania albumu „Ziemia suwalska na drodze ku niepodległości 1918 - 1920”,
obchodów 85 Rocznicy Powstania Sejneńskiego, które są planowane w dniach 21-22 sierpnia 2004 roku,
nakręcenia filmu o pułkowniku Janie Sadowskim,
zmiany nazwy niektórych ulic w Sejnach.
dnia 21 listopada 2003 r. odbyło się posiedzenie Stowarzyszenia Samorządów Ziemi Sejneńskiej. Zostały wybrane nowe władze Stowarzyszenia. Przewodniczącym Stowarzyszenia został Pan Jerzy Nazaruk a jego zastępcami Pani Henryka Ropel i Pan Jan Skindzier. Został tez przedstawiony ambitny program działania Stowarzyszenia na najbliższe lata.
dnia 23 listopada 2003 r. w gospodarstwie agroturystycznym Państwa Witkowskich w Czarnej Buchcie odbyły się warsztaty pn. „Rewitalizacja i restauracja zabytkowych fragmentów miasta Sejny”. Na warsztatach uznano, że najważniejszym celem jest rozwój turystyki, promocja sanktuarium sejneńskiego oraz przetwórstwo rolno-spożywcze.
dnia 25 listopada 2003 r. w siedzibie Gminy Sejny odbyło się spotkanie, na którym kolejna spółka planująca budowę siłowni wiatrowych na terenie powiatu przedstawiła swoją koncepcję w tej sprawie.
dnia 25 listopada 2003 r. odbyło się posiedzenie Społecznej Rady SP ZOZ Sejny, na którym przedstawiona została aktualna sytuacja finansowa SP ZOZ Sejny, dokonano zmian w Statucie i omówiono sprawę kontraktów na przyszły rok.
dnia 27 listopada 2003 r. z Panem Józefem Młynarczykiem - Prezesem Stowarzyszenia Polaków w Niemczech „RODŁO” transport darów dla mieszkańców Sejn. Dokonano rozpoznania potrzeb i od wiosny 2004 roku będą przychodziły regularne transporty darów.
Również w tym dniu odbyło się posiedzenie Komisji Planu, Budżetu i Finansów, na którym pozytywnie zaopiniowano kandydaturę Pani Haliny Chomicz na Skarbnika Gminy Miasta Sejny.
dnia 28 listopada 2003 r. w Białymstoku odbyła się prezentacja projektów w ramach szkolenia zorganizowanego przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej w Białymstoku. Swoje projekty zaprezentowali miasto i powiat.
dnia 1 grudnia 2003 r. odbyło się posiedzenie Miejskiego Zespołu Reagowania Kryzysowego w Sejnach. Tematem posiedzenia były sprawy związane z przygotowaniem do zimy i zagrożenia atakami terrorystycznymi.
dnia 3 grudnia 2003 r. odbyło się spotkanie w sprawie odbudowy i wykorzystania Klasztoru w Sejnach w ramach środków Unii Europejskiej. Były propozycje, aby zrobić w tym budynku szkołę języków obcych, szkołę dziennikarstwa, dom spokojnej starości, dom polonii ze wschodu itp.
dnia 4 grudnia 2003 r. w Sejnach przebywała Polsko - Litewska Grupa Parlamentarna ds oświaty. Omawiane były spostrzeżenia z 2 - dniowego pobytu w szkołach na Litwie i w Polsce. Wniosek jest taki, że nie jest doszacowana subwencja na nauczanie w szkołach mniejszości zarówno na Litwie, jak i w Polsce.
dnia 4 grudnia 2003 r. zostało otwarte w Suwałkach biuro parlamentarne posła Jarosława Zielińskiego.
dnia 5 grudnia 2003 r. odbyła się Konferencja pt. „Region Europy - partnerstwo samorządów wschodniego pogranicza na rzecz współpracy gospodarczej (Polska -Litwa - Białoruś - Kaliningrad)”. Konferencja została zorganizowana przez Polsko - Litewską Izbę Gospodarczą Rynków Wschodnich.
dnia 6 grudnia 2003 r. Sejny odwiedził Mikołaj. W Gimnazjum Nr 1 w Sejnach odbył się tradycyjny Festyn Mikołajkowy dla dzieci niepełnosprawnych.
dnia 8 grudnia 2003 r. odbyło się posiedzenie Społecznej Rady SP ZOZ Sejny w sprawie zmian w Statucie. Chodziło o zabezpieczenie podstawowej opieki zdrowotnej na terenie miasta i powiatu. Ostatecznie wstrzymano się od podjęcia decyzji do czasu wyjaśnienia rozwoju sytuacji POZ w kraju.
dnia 9 grudnia 2003 r. otrzymał wyrok w sprawie bezpodstawnego zajęcia kont przez Komornika podatnikom miasta Sejny. Jest to korzystny wyrok, który pozwoli ściągnąć należne podatki do budżetu miasta.
dnia 10 grudnia 2003 r. nastąpił odbiór darów z Niemiec i rozdział ich dla osób potrzebujących.
dnia 11 grudnia 2003 r. odbyły się posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa Publicznego, Handlu i Ochrony Środowiska i Komisji Oświaty, Spraw Socjalnych, Zdrowia i Kultury, na których zostały omówione i przyjęte materiały na sesję Rady Miasta.
dnia 12 grudnia 2003 r. odbył spotkanie z Prezesem Stowarzyszenia „Ziemia Sejneńska”- Panem Eugeniuszem Klimańcem, który 13 grudnia 2003 r. został ponownie wybrany prezesem na nową kadencję.
dnia 15 grudnia 2003 r. odbyło się posiedzenie Komisji Planu, Budżetu i Finansów Rady Miasta, na którym zostały pozytywnie zaopiniowane materiały na dzisiejsza sesję.
Do pkt 5.
Podczas obrad sesji zostały złożone następujące interpelacje i zapytania radnych:
Radna Barbara Łuba
Na jednej z poprzednich sesji Rady Miasta Sejny Pan Burmistrz mówił o konieczności spotkania z EKOLOBUD-em Suwałki w celu negocjowania spłaty zobowiązań. Jest koniec roku i nic na ten temat nie ma w sprawozdaniu Pana Burmistrza. Chce wiedzieć, czy do takich rozmów doszło i jakie są ich efekty?
Burmistrz Miasta - Pan Jan Stanisław Kap - takie rozmowy nie odbyły się.
Radny Marian Auron
Od dłuższego czasu na zgłoszone interpelacje otrzymuje odpowiedzi zdawkowe i po terminie. W jednej z odpowiedzi jest pouczenie, że może zwrócić się z interwencja do Przewodniczącego Rady Miasta lub Komisji Rewizyjnej, aby zbadała sprawy ujęte w interpelacji. Nawiązując do pisma Burmistrza Miasta Sejny zwraca się do Przewodniczącego Rady Miasta o spowodowanie, aby odpowiedzi udzielane na interpelacje były pełne, rzetelne i udzielane w terminie przewidzianym w Regulaminie Rady Miasta. Dla porównania i oceny, czy na interpelacje udzielono odpowiedzi rzetelnych przedstawia na piśmie treść interpelacji i odpowiedzi Burmistrza Miasta (pismo w załączeniu).
W protokole X Sesji Rady Miasta Sejny jest zamieszczona wypowiedź Burmistrza Miasta, z której wynika, że jest robiony projekt połączenia dwóch kotłowni komunalnych (przy ul. Parkowej 3 i Emilii Plater 1). Chce zapytać, czy jest to projekt w zamysłach, czy dokumentacja techniczna?
Do tej pory nie otrzymał odpowiedzi, jak przebiegają prace nad opracowaniem programu gospodarowania zasobami mieszkaniowymi. Było to jednym z zaleceń pokontrolnych Najwyższej Izby Kontroli. Bez tego programu ZGKMWiK w Sejnach nie może zrobić żadnego ruchu i nie może uaktualnić cen na swoje usługi.
Do pkt 5.
Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski - przedstawił projekt uchwały w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego Mariana Aurona. Na każdej Komisji Rady Miasta przedstawił pismo Wydziału Prawnego i Nadzoru Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, którym się kierował stawiając ten punkt do porządku dzisiejszych obrad. Po otrzymaniu pisma z Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku zwrócił się z pytaniem do Burmistrza Miasta Sejny o podanie czy grunt, na którym jest prowadzona działalność gospodarcza Spółdzielni Mieszkaniowej jest jej własnością. Otrzymał odpowiedź, że grunt jest własnością miasta a Spółdzielnia Mieszkaniowa ma go w wieczystym użytkowaniu. Po takiej odpowiedzi skierował pismo do Wydziału Prawnego i Nadzoru Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, w którym napisał, że grunt jest własnością miasta i Spółdzielnia Mieszkaniowa w Sejnach zarządza działalnością gospodarczą na majątku gminnym. Napisał też, że dotychczas nie podjęto żadnych kroków stwierdzających wygaśnięcie mandatu radnego Mariana Aurona, który jest Prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej w Sejnach i zarządza działalnością gospodarczą na mieniu miasta. W piśmie zaznaczył, że na najbliższej sesji przedstawi projekt uchwały w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego Mariana Aurona. Na Komisji proszono, aby swoja opinie przedstawiła Pani Janina Strzyżewska - Radca Prawny Urzędu Miasta.
Pani Janina Strzyżewska - Radca Prawny Urzędu Miasta - prosi, aby zadawać pytania bo nie ma żadnych zastrzeżeń do uchwały. Okazało się, że rozstrzygnięcia prawników są takie, że prezesi spółdzielni mieszkaniowych, którzy prowadzą działalność gospodarczą na gruntach będących w wieczystym użytkowaniu spółdzielni nie mogą być radnymi. Jest to sprzeczne z ustawa o samorządzie gminnym i należy podjąć uchwałę o wygaśnięciu mandatu takiego radnego. W takiej sytuacji nie są tylko Sejny, ale jest to akcja w całej Polsce. W przypadku kiedy Rada Miasta nie podejmie takiej uchwały to trzeba powiadomić o tym Wojewodę Podlaskiego. W takim przypadku Wojewoda podejmie w trybie nadzoru zarządzenie zastępcze o wygaśnięciu mandatu radnego.
Radny Marian Auron - w dniu 10 grudnia 2003 roku otrzymałem materiały na XII Sesję Rady Miasta Sejny, w których znajduje się projekt Uchwały o wygaśnięciu mandatu radnego w związku z naruszeniem art. 24f Ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym. W przesłanych materiałach jest tylko sam projekt uchwały bez jej merytorycznego uzasadnienia. W związku z jego brakiem pozwolę przytoczyć treść art. 24f Ustawy, tj.: „Radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności".
Zgodnie z art. 2 ust. l Ustawy - Prawo działalności gospodarczej (Dz.U. z 1999 r. Nr 101, póz. 1178) działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, handlowa, budowlana, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i eksploatacja zasobów naturalnych, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły".
Spółdzielnia Mieszkaniowa nie prowadzi działalności gospodarczej o której mowa wyżej, ponieważ jej działalność zamyka się wynikiem zerowym. Słusznie zauważono w Biurze Studiów i Ekspertyz Kancelarii Sejmu RP, iż zgodnie z art. 6 ust. 2 Ustawy z dnia 15 grudnia 2000 roku o spółdzielniach mieszkaniowych, spółdzielnie mieszkaniowe mogą prowadzić działalność gospodarczą. Pożytki i inne przychody z własnej działalności gospodarczej spółdzielnia może przeznaczyć w szczególności na pokrycie wydatków związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w zakresie obciążającym członków, na prowadzenie działalności społecznej, oświatowej i kulturalnej. Korzyści, jakie może spółdzielnia uzyskać z prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia gminy, nie stanowią dochodów osób zarządzających taką działalnością. A zatem należy przyjąć, iż zakaz określony w art. 24f ust. l Ustawy o samorządzie gminnym nie dotyczy radnego będącego równocześnie prezesem spółdzielni mieszkaniowej.
Idąc do wyborów w okręgu wyborczym nr 2 z listy Nr 9 „Spółdzielcy Razem" nigdy nie ukrywałem, że jestem Prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej. Wtedy to Komisarz Wyborczy nie miał zastrzeżeń do mojej osoby, a przecież Ustawa weszła w życie w 1990 roku. Skąd zatem teraz tylko w stosunku do mojej osoby szuka się przysłowiowego haka. Jestem osobą zdecydowaną, konsekwentną w swoich działaniach, skuteczną i merytorycznie przygotowaną do pełnienia mandatu radnego. Moi Wyborcy wiedzieli na kogo oddają głosy licząc, iż będę rozwiązywał ich problemy. Widzę jednak, że moja postawa nie zawsze jest „na rękę" tym, którzy sprawuj ą władzę, stąd najprostszym sposobem jest pozbycie się mnie z Rady pod byle pretekstem, przy bardzo niejasnej wykładni prawa. Odwołany niech szuka swoich racji ale do czasu gdy je znajdzie nie będzie nam przeszkadzał. Chciałbym się mylić, ale pośpiech Pana Przewodniczącego Rady jest tego dowodem.
Przewodniczący Rad Miasta Łomży, Suwałk i nie tylko posiadając w swoich szeregach radnych - prezesów spółdzielni mieszkaniowych nie poszli tą drogą. W miesiącu listopadzie br. wystąpili do Wydziału Prawnego i Nadzoru Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego o opinię prawną, którą przedłożą swoim radnym. Do dzisiaj nie otrzymali odpowiedzi. Gdyby było to takie proste dawno by taka opinia dotarła do samorządów.
Czekając na opinię prawną chciałbym zwrócić uwagę na dalsze brzmienie art. 24f ust. l Ustawy: „Zaprzestanie prowadzenia takiej działalności powinno nastąpić w ciągu 3 miesięcy od dnia złożenia ślubowania. Konsekwencją niewypełnienia tego obowiązku jest wygaśnięcie mandatu radnego gminy. Stwierdzenie wygaśnięcia mandatu następuje w trybie art. 190 Ustawy z dnia 16 lipca 1998 r. - Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (Dz.U. Nr 95, póz. 602)".
Natomiast art. 190 ust. 6 mówi, iż: „W przypadku nie zrzeczenia się funkcji lub nie zaprzestania prowadzenia działalności przez radnego w terminie, o którym mowa w ust. 5, rada stwierdza wygaśnięcie mandatu radnego, w drodze uchwały, najpóźniej po upływie miesiąca od upływu tego terminu".
Zgodnie z w/w przepisami termin do podjęcia uchwały przez Radę dawno minął, a więc podjęta uchwała z mocy prawa będzie nieważna.
Chce dodać, że Rady Miejskie w Suwałkach i Łomży nie były zainteresowane tym tematem i uważają, że jednoznaczne stanowisko w tej sprawie powinien zająć organ nadzorczy. Rady te nie przedstawiły projektów uchwał o wygaśnięciu mandatu radnych, którzy są prezesami spółdzielni mieszkaniowych. Nie zna przykładów, gdzie podjęto uchwały o wygaśnięciu mandatu radnego, prezesa spółdzielni mieszkaniowej.
Uważa, że takie działania trzeba zacząć od siebie bo Pan Przewodniczący prowadzi działalność gospodarczą na własny rachunek w budynku który jest własnością komunalna i na gruntach stanowiących własność komunalną. Są też inni radni, którzy mają też taki sam problem. Gdyby był przekonany, że jego działalność nie jest zgodna z prawe to natychmiast złożyłby mandat radnego. Uważa jednak, że przepisy nie są jednoznaczne i nie zachodzi potrzeba złożenia mandatu.
Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski - odnośnie swojej działalności to stwierdza, że działalność jest zawieszona. Od sprawdzenia jest Urząd Skarbowy i organy kontrolne Wojewody Podlaskiego. Odnośnie innych radnych to jak będą ze strony Wojewody Podlaskiego zastrzeżenia Rada Miasta zajmie się tym tematem.
Pani Janina Strzyżewska - Radca Prawny Urzędu Miasta - posiada takie same materiały prawne jak radny Marian Auron. Rozumie, że radny do tego podchodzi emocjonalnie bo to jego dotyczy, ale przedstawiając je oparł się tylko na opinii prawników z Kancelarii Sejmu. Natomiast druga część tego samego materiału mówi o prawnikach Rządowego Centrum Legislacji gdzie stanowisko jest diametralnie inne. Uważa, że nie należy do tego podchodzić tak emocjonalnie. Faktem jest, że mienie należy do miasta. Pan radny Marian Auron jest pełnomocnikiem mieszkańców i zarządza działalnością gospodarczą na mieniu gminnym. Są różne zdania prawników. Prawo jest dobre i złe, ale jak radny Marian Auron na jednej z wcześniejszych sesji powiedział, należy go przestrzegać. Jak okaże się, że uchwała jest wadliwa to zostanie uchylona w drodze nadzoru Wojewody Podlaskiego. Osobiście nie widzi żadnych zastrzeżeń do tej uchwały.
Radny Marian Auron - chce powiedzieć, że dokumenty odnośnie działalności gospodarczej są jawne i każdy ma do nich dostęp. W piątek sprawdził i stwierdził, że radny Andrzej Mocarski ma zarejestrowaną działalność gospodarczą.
Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski - widać, że radny Marian Auron nie zna przepisów dotyczących celu rejestracji działalności gospodarczej, jej zawieszania i odwieszania. Na dzisiejszej sesji jest przedstawiony projekt uchwały dotyczący wygaśnięcia mandatu radnego Mariana Aurona i trzeba go przegłosować. Są służby nadzorcze Wojewody Podlaskiego, które sprawdzą zgodność uchwały z prawem.
Rada Miasta Sejny większością głosów (8 głosów za, przy 6 głosach przeciwnych) podjęła uchwałę w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego Mariana Aurona (uchwała w załączeniu).
Do pkt 7.
Pani Danuta Gulan - Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sejnach przedstawiła informację z działalności Ośrodka ze szczególnym uwzględnieniem pomocy materialnej dla rodzin potrzebujących w okresie świątecznym. (informacja w załączeniu).
Do pkt 8.
Burmistrz Miasta Sejny - Pan Jan Stanisław Kap - przedstawione stawki podatkowe na 2004 rok są na poziomie stawek obowiązujących w 2003 r. Pomimo trudnej sytuacji finansowej miasta uznał, że nie można ciągle podnosić stawek podatkowych bo społeczeństwo tego nie wytrzyma. Szczegółowo przeanalizowany został projekt budżetu na 2004 rok i jest szansa, aby bez podnoszenia stawek podatkowych wypełnić wszystkie zadania.
1)
Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski - przedstawił projekt uchwały w sprawie podatku od nieruchomości. Zaznaczył, że projekt uchwały był rozpatrywany na wszystkich komisjach Rady Miasta. Komisja Planu, Budżetu i Finansów jednogłośnie opowiedziała się za pozytywnym zaopiniowaniem projektu uchwały i skierowała go pod obrady sesji Rady Miasta.
Rada Miasta Sejny większością głosów (13 głosów za, przy 1 głosie przeciwnym) podjęła uchwałę w sprawie podatku od nieruchomości (uchwała w załączeniu).
2)
Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski - przedstawił projekt uchwały w sprawie podatku od środków transportowych. Również i ten projekt uchwały był rozpatrywany na wszystkich komisjach Rady Miasta i zyskał pozytywną opinię.
Pani Aleksandra Kaklin - Sekretarz Gminy Miasta Sejny - w dniu wczorajszym Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku przeprowadziła szkolenie i przedstawiła inne stawki w podatku od posiadania środków transportowych. Radni otrzymali poprawiona wersje projektu uchwały. Te samorządy, które wcześniej podjęły uchwały w starej wersji będą musiały odbyć ponownie sesje i przyjąć uchwały zgodnie z propozycją Regionalnej Izby Obrachunkowej.
Radna Barbara Łuba - na posiedzeniu Komisji Planu, Budżetu i Finansów była mowa, że Pan Burmistrz będzie miał na uwadze podmioty gospodarcze prowadzące działalność transportową i będzie prowadził rozmowy, aby ze swoją działalnością nie przenosili się na teren innej gminy.
Burmistrz Miasta - Pan Jan Stanisław Kap - przedstawiona wersja podatku od środków transportowych jest korzystna dla prowadzących transportową działalność gospodarczą. Będzie też miał na uwadze podmioty gospodarcze, które prowadza transportową działalność gospodarczą, aby nie przenosili swojej działalności na teren innych gmin.
Rada Miasta Sejny jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie podatku od środków transportowych (uchwała w załączeniu).
3)
Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski - przedstawił projekt uchwały w sprawie obniżenia ceny skupu żyta za okres pierwszych trzech kwartałów 2003 r. przyjętej do wymiaru podatku rolnego na 2004 rok.
Rada Miasta Sejny jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie obniżenia ceny skupu żyta za okres trzech kwartałów 2003 r. przyjętej do wymiaru podatku rolnego na 2004 r. (uchwała w załączeniu).
4)
Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski - przedstawił projekt uchwały w sprawie podatku leśnego.
Rada Miasta Sejny jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie podatku leśnego. Została przyjęta stawka zgodna z Zarządzeniem Ministra Finansów dlatego nie zachodzi konieczność formy pisemnej uchwały a wystarczy zapis w protokole z obrad sesji Rady Miasta.
5)
Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski - przedstawił projekt uchwały w sprawie podatku od posiadania psów.
Rada Miasta Sejny jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie podatku od posiadania psów (uchwała w załączeniu).
6)
Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski - przedstawił projekt uchwały w sprawie zwolnień w podatku od posiadania psów.
Pan Eugeniusz Jurkiewicz - Przewodniczący Zarządu Osiedla Nr 2 - chce wiedzieć, czy takie zwolnienie jest konstytucyjne.
Pani Janina Strzyżewska - Radca Prawny Urzędu Miasta - taka uchwała jest konstytucyjna i decyzja w tej sprawie należy do Rady Miasta.
Rada Miasta Sejny jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zwolnień w podatku od posiadania psów (uchwała w załączeniu).
Do pkt 9.
Burmistrz Miasta Sejny - Pan Jan Stanisław Kap - przedstawił projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na terenie miasta Sejny. Zaznaczył, że zmieniły się przepisy prawne, dlatego trzeba było podjąć nową uchwałę.
Rada Miasta Sejny jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na terenie miasta Sejny (uchwała w załączeniu).
Do pkt 10.
Odpowiedzi na zapytania i interpelacje przedstawił Burmistrz Miasta Sejny - Pan Jan Stanisław Kap:
Projekt na połączenie kotłowni przy ulicy Parkowej i Emilii Plater został opracowany. W projekcie budżetu miasta Sejny na 2004 rok są przewidziane środki na ten cel. Uporządkowanie ciepłownictwa w zasobach komunalnych pozwoli ZGKMWiK na funkcjonowanie bez pomocy Urzędu Miasta.
W trakcie opracowywania jest wieloletni plan gospodarowania zasobem komunalnym miasta Sejny. Program ten opracowuje ZGKMWiK i Referat Miejski Urzędu Miasta.
Odnośnie zmian w Statucie Miasta Sejny i terminu odpowiedzi na zgłoszone interpelacje to będą one obowiązywały od 21 grudnia 2003 roku. W tej chwili Rada Miasta pracuje na starym Regulaminie.
Do pkt 11.
W tym punkcie porządku obrad zostały poruszone następujące sprawy:
Pan Zbigniew Malicki - radny Rady Powiatu Sejny - ma prośbę i wniosek w następującej sprawie. Na terenie Gminnej Spółdzielni przy ul. 22-go Lipca rosną 4 topole. Chodzi o ich wycięcie. Są to chwasty, które są rakotwórcze i powodują uczulenie u alergików. Miał wiele próśb od swoich pacjentów, aby zająć się tym tematem. Prosi o zajęcie się tematem i spowodowanie wycięcia tych 4 topoli.
Dyrektor ZGKMWiK w Sejnach - Pan Romuald Kisiel - topole rosną na posesji Gminnej Spółdzielni, ale zajmie się tym tematem i doprowadzi do ich wycięcia.
Pan Marian Luto - Starosta Powiatu Sejneńskiego - chce nawiązać do podjętej uchwały w sprawie plan przestrzennego zagospodarowania i wyrazić dezaprobatę w stosunku do Sejmu RP. W tej chwili samorządy stoją przed dylematem, czy opracowywać plany, czy też te pieniądze skierować jako środki własne na dofinansowanie programów Unii Europejskiej. Koszt opracowania takiego planu jest w granicach 300 tysięcy złotych. Wydatkowanie pieniędzy na plany spowoduje, że wiele samorządów nie będzie miało środków własnych, aby pozyskać pieniądze z Unii Europejskiej. Z drugiej strony to konieczność posiadania aktualnych planów, aby uzyskać pozwolenie na budowę przy wnioskach z Unii Europejskiej. Bez planu jest bardzo długa droga na wydanie takiej decyzji. Nie rozumie komu zależy, aby struktura ciesząca się w Polsce zaufaniem, jaką jest samorząd, została zniszczona.
Pan Marian Luto - Starosta Powiatu Sejneńskiego - będąc przy głosie chciałby sprostować wypowiedź radnego Waldemara Kwaterskiego - Dyrektora SP ZOZ Sejny. W Biuletynie Informacji Publicznej został zamieszczony protokół z obrad sesji Rady Miasta, w którym znalazła się wypowiedź Pana Waldemara Kwaterskiego dotycząca sprawy, która jest między Dyrektorem SP ZOZ i Zarządem Powiatu, ale nie ma cechy publicznej. W wypowiedzi tej są kłamliwe informacje, które chce aby zostały sprostowane. w Biuletynie Informacji Publicznej. Wypowiedź ta padła na sesji Rady Miasta, dlatego chce też w takim samym gremium to sprostować. Odczytał z protokołu wypowiedź radnego Waldemara Kwaterskiego. W związku z ta wypowiedzią oświadcza, że sprawa w Sądzie jest z powództwa Pana Waldemara Kwaterskiego i dotyczy obniżenia wynagrodzenia o 20%. W żadnym wypadku ta sprawa nie dotyczy Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Do tej pory nie prowadzi żadnych działań szkodzących szpitalowi. Szpital Powiatowy w Sejnach jest dla niego ponad wszystko i zacytowane słowa Pana Waldemara Kwaterskiego są obraźliwe. Sprawy między Starosta i Dyrektorem SP ZOZ są rozstrzygane w sposób cywilizowany. Decyzja była podejmowana przez Zarząd Powiatu, dlatego są powoływani świadkowie bo starosta sam nie może takiej decyzji podjąć. Osobiście był raz wezwany na rozprawę jako świadek i od tej pory nie był na żadnej rozprawie. Na rozprawę jeździ mecenas. To, że przeciągana jest sprawa to temat dla Sądu. Biorąc to wszystko pod uwagę prosi o sprostowanie informacji w Biuletynie Informacji Publicznej. Sam tej informacji nie wyczytał, bo nie ma na to czasu, ale wyczytali to pracownicy, co wskazuje, że jest zainteresowanie informacjami ukazującymi się w BIP.
Radny Waldemar Kwaterski - Dyrektor SP ZOZ - nie da się sprowokować i wciągnąć w dyskusję ze swoim przełożonym na forum publicznym. Takie sprawy załatwia się w cztery oczy.
Burmistrz Miasta Sejny - Pan Jan Stanisław Kap - poinformował radnych, że otrzymał 2 wnioski w sprawie zagospodarowania terenów za Restauracją „Skarpa”. Pierwszy wniosek złożył Pan Henryk Poszwa, który chce kupić i zagospodarować niewielką część działki należącej do miasta. Drugi wniosek złożyła Gminna Spółdzielnia „SCh” w Sejnach, która chce zorganizować dojazd do swojej posesji. Podział działki byłby na koszt zainteresowanych. Komisja Planu, Budżetu i Finansów Rady Miasta była za tym, aby ten temat załatwić ku zadowoleniu obu stron. Pan Poszwa chce zakupić część skarby przylegającej do jego posesji. Jeżeli nie będzie sprzeciwu to ten temat załatwi w obecności obu zainteresowanych stron. Cały Bulwar pozostanie własnością miasta.
Radna Barbara Łuba - miał być zakupiony wóz asenizacyjny dla ZGKMWiK w Sejnach. Jak ta sprawa wygląda na dzień dzisiejszy.
Burmistrz Miasta - Pan Jan Stanisław Kap - nikt się nie zgłosił do 2 przetargów, ale wszystko jest na dobrej drodze i jest nadzieja, że taki samochód ZGKMWiK w Sejnach otrzyma. Za zgodą Prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie realizowane zamówienie z wolnej ręki.
Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski - poinformował, że ostatnia sesja w tym roku odbędzie się 30 grudnia 2003 r. o godzinie 10.00. Wcześniej odbędą się posiedzenia Komisji.
Do pkt 12.
Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski - zamknął obrady sesji wypowiadając następujące słowa:
„Zamykam obrady XII Sesji Rady Miasta Sejny”.
Protokołował: Przewodniczący Rady Miasta
Lech Koneszko Andrzej Mocarski
12
Metryka strony