Protokół z obrad Sesji Rady Nr 08
PROTOKÓŁ Nr VIII/03
z obrad VIII Sesji Rady Miasta Sejny
odbytej w dniu 30 czerwca 2003 roku
Obrady rozpoczęły się w dniu 30 czerwca 2003 r. o godz. 13.00
Obrady zakończyły się w dniu 30 czerwca 2003 r. o godz. 17.00
Obrady odbyły się w Sali narad Urzędu Miasta Sejny.
W obradach udział wzięło 14 radnych, zgodnie z załączoną listą obecności.
Radni nieobecni na obradach:
1. Radny Waldemar Kwaterki
Ponadto w obradach udział wzięli:
1. Pan Jan Stanisław Kap - Burmistrz Miasta Sejny
2. Pan Andrzej Iwaszkiewicz - Komendant Powiatowy Policji w Sejnach
3. Pan Romuald Kisiel - Dyrektor ZGKMWiK w Sejnach
4. Pani Bożena Twardowska - Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 w Sejnach
5. Pani Renata Czeszkiewicz - Dyrektorka Szkoły Podstawowej Nr 2 w Sejnach
6. Pan Krzysztof Tur - Dyrektor Gimnazjum Nr 1 w Sejnach
7. Pani Barbara Bulwin - Główna Księgowa ZGKMWiK w Sejnach
8. Pan Eugeniusz Jurkiewicz - Przewodniczący Zarządu Osiedla Nr 2 w Sejnach
9. Pani Halina Chomicz - Skarbnik Gminy Miasta Sejny
10. Pani Aleksandra Kaklin - Sekretarz Gminy Miasta Sejny
11. Pani Janina Strzyżewska - Radca Prawny Urzędu Miasta Sejny.
Obrady otworzył i im przewodniczył Pan Andrzej Mocarski - Przewodniczący Rady Miasta Sejny - wypowiadając następujące słowa:
„Otwieram obrady VIII Sesji Rady Miasta Sejny”.
Następnie stwierdził prawomocność obrad i przedstawił proponowany porządek obrad, który został przyjęty jednogłośnie.
Porządek obrad:
Otwarcie obrad.
Przyjęcie porządku obrad.
Przyjęcie protokołów z poprzednich obrad.
Sprawozdanie Burmistrza Miasta ze swoich prac od ostatniej sesji Rady Miasta.
Interpelacje radnych.
Informacja Komendanta Powiatowego Policji w Sejnach o stanie bezpieczeństwa na terenie miasta.
Informacja Burmistrza Miasta i Dyrektorów placówek oświatowych o ruchu kadrowym w roku szkolnym 2003/2004 i planowanych remontach placówek oświatowych w okresie wakacji.
Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia „Wieloletniego Planu Rozwoju i Modernizacji Urządzeń Wodnych i Urządzeń Kanalizacyjnych na lata 2003 - 2006 dla Miasta Sejny”.
Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie prowadzenia targowiska miejskiego.
Podjęcie uchwał w sprawie cen za usługi świadczone przez ZGKMWiK w Sejnach.
Podjęcie uchwały w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego na spłatę zobowiązań wymagalnych.
Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Miasta Sejny na 2003 rok.
Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na współpracę z Miastem Łoździeje w Republice Litewskiej.
Odpowiedzi na interpelacje.
Sprawy różne:
zapoznanie się z pismem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wsparcia repatriacji osób polskiego pochodzenia z Kazachstanu.
Zapoznanie się z pismem Granicznej Placówki Kontrolnej Straży Granicznej w Ogrodnikach w sprawie pomocy finansowej.
Zakończenie obrad.
Do pkt 3.
Rada Miasta jednogłośnie opowiedziała się za przyjęciem protokołu z obrad VI Sesji Rady Miasta Sejny.
Rada Miasta jednogłośnie opowiedziała się za przyjęciem protokołu z obrad VII Sesji Rady Miasta Sejny.
Do pkt 4.
Burmistrz Miasta - Pan Jan Stanisław Kap - przedstawił sprawozdanie ze swoich prac od ostatniej sesji Rady Miasta:
- w dniu 2 maja 2003 r. została podpisana umowa pomiędzy Komendantem Powiatowym Policji w Sejnach a Komendą Hufca ZHP w Sejnach w sprawie utworzenia Harcerskiej Służby Ruchu Drogowego.
Również w tym samym dniu nastąpiło otwarcie wystawy „KOP w czasach II Rzeczypospolitej”.
- w dniu 3 maja 2003 r. uroczyste obchody uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. Odbyła się msza święta, po której nastąpił przemarsz pocztów sztandarowych ulicami miasta i złożenie kwiatów przez delegacje zakładów pracy pod miejscami pamięci narodowej. Następnie odbyła się akademia, którą przygotował Ośrodek Kultury w Sejnach.
- w dniu 5 maja 2003 r. odbył spotkanie z Przewodniczącą Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sejnach podczas którego omówiono bieżące funkcjonowanie Komisji, przygotowano listę uczestników kolonii terapeutycznych, przeanalizowano opinie Komisji w sprawie zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych i przeanalizowano oferty teatrów o tematyce przeciwalkoholowej i narkotykowej.
- w dniu 15 maja 2003 r. w Białymstoku uczestniczył w szkoleniu w sprawie organizacji imprez masowych, które zostało zorganizowane przez Podlaski Urząd Wojewódzki i Wojewódzką Komendę Policji. Celem szkolenia było zapoznanie samorządowców i pracowników kultury z wymaganiami stawianymi w ustawie o imprezach masowych dla przyszłych ich organizatorów.
organizatorów tym samym dniu odbył spotkanie z Prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w sprawie umorzenia ostatniej części naszej pożyczki w wysokości 25 tysięcy złotych. Poruszył też problem utylizacji eternitu na terenie Miasta Sejny.
- w dniu 16 maja 2003 r. odbyła się w Ogrodnikach uroczystość z okazji utworzenia Straży Granicznej. Zostały wręczone nagrody i awanse dla funkcjonariuszy Straży Granicznej.
- w dniu 19 maja 2003 r. wspólnie z Dyrektorem Ośrodka Kultury i Redaktorem Naczelnym „Przeglądu Sejneńskiego” odbyli wizytę w Onikszcie w celu ostatecznego zamknięcia programu Międzynarodowego Festiwalu Organowego. W Kłajpedzie omówili sprawę organizacji Polsko - Litewskich Warsztatów Teatralnych.
- Teatralnych dniu 20 maja 2003 r. w Sądzie Okręgowym odbyła się rozprawa w sprawie Hydrocentrum. Jest nowa obsada sędziowska i najprawdopodobniej będzie powołany nowy biegły. Na dzień 5 sierpnia 2003 r. został wyznaczony termin następnej rozprawy.
- w dniu 21 maja 2003 r. zostało podpisane porozumienie w sprawie współpracy transgranicznej z naszym najbliższym sąsiadem - miastem Łoździeje. Starostwo Powiatowe podpisało takie porozumienie z Rejonem Łoździeje. Porozumienie ma pomóc we wspólnym pozyskiwaniu środków pomocowych z Unii Europejskiej oraz realizować cele społeczne, gospodarcze, kulturalne i sportowe.
- w dniu 25 maja 2003 r. odbyła się sesja Rady Miasta, która została zwołana na wniosek 7 radnych i była poświęcona wypłacie dodatków mieszkaniowych ogólnej sytuacji finansowej miasta.
- w dniu 27 maja 2003 r. odbyło się spotkanie w Domu Litewskim w sprawie działki pod budowę szkoły z litewskim językiem nauczania, zmiany nazwy ulicy 22-go Lipca na ulicę bp Antoniego Baronowskiego i pomocy w zatrudnieniu choreografa do Domu Litewskiego.
- w dniu 28 maja 2003 r. podczas wyjazdu do Białegostoku odbył spotkanie z Dyrektorem Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego - Panem Stanisławem Piekutem - w sprawie zwiększenia dotacji na dodatki mieszkaniowe dla naszego miasta. W spotkaniu uczestniczył Przewodniczący Rady Miasta Pan Andrzej Mocarski.
- w dniu 28 maja 2003 r. na spotkaniu w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie prowadził negocjacje w sprawie rozłożenia na następne lata spłaty rat pożyczki przypadającej na 2003 rok.
- w dniu 29 maja 2003 r. w Zespole Szkół Techniczno - Rolniczych w Sejnach uczestniczył w uroczystym otwarciu Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Był to finał ogólnopolski i został zorganizowany na bardzo wysokim poziomie. W Olimpiadzie wzięło udział bardzo dużo wyśmienitych gości w tym dwóch rektorów i wielu profesorów ze wszystkich uczelni o profilu rolniczym w kraju. Jeden z uczniów Zespołu Szkół Techniczno - Rolniczych zajął 2 miejsce w dziale organizacja rolnictwa i ma wstęp na uczelnie bez egzaminów.
- w dniu 30 maja 2003 r. odbyła się w Grajewie IV Olimpiada Samorządowa. Tym razem naszym samorządowcom nie udało się wygrać po raz czwarty tej Olimpiady.
- w dniach 31 maja - 1 czerwca 2003 r. odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Dziecka. Takie uroczystości odbyły się w Przedszkolu Miejskim Nr 1 w Sejnach i na terenie Szkoły Podstawowej Nr 2 w Sejnach, zorganizowane przez Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Sejny i Spółdzielnię Mieszkaniową w Sejnach.
- w dniu 2 czerwca 2003 r. wspólnie z Przewodniczącym Rady Miasta Sejny odbył wizytę w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku Wydziale Rozwoju Regionalnego i Wydziale Finansowym w sprawie dodatków mieszkaniowych.
W tym dniu został w przesłuchany w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Białymstoku w sprawie Pana Andrzeja Grygucia. Sprawa jest analizowana od początku.
Podczas spotkania z Marszałkiem Województwa Podlaskiego poruszyli sprawę finansowania inwestycji na terenie miasta Sejny. Rozmowa dotyczyła też pomocy w sprawie umorzenia pożyczki.
- w dniu 3 czerwca 2003 r. odbyło się pierwsze, organizacyjne spotkanie w sprawie utworzenia komisji porządkowej. Został ustalony cel i formy pracy tej komisji oraz zakres kontroli. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji, Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej, Zakładu Gospodarki Komunalno-Mieszkaniowej, Wodociągów i Kanalizacji oraz Referatu Gospodarki Miejskiej Urzędu Miasta.
- w dniu 8 czerwca 2003 r. odbyło się Referendum Europejskie, w którym na terenie miasta Sejny udział wzięło 48% uprawnionych do głosowania. Z biorących udział w głosowaniu za przystąpieniem do Unii Europejskiej opowiedziało się 72% głosujących.
- w dniu 9 czerwca 2003 r. odbył się w Ełku Ingres Biskupa Ełckiego. Biskup Ełcki został zaproszony do Sejn na uroczystości związane z nadaniem imienia Jana Pawła II Gimnazjum Nr 1 w Sejnach i poświęcenie sztandaru.
- w dniu 10 czerwca 2003 r. Polsko-Litewska Izba Gospodarcza Rynków Wschodnich zorganizowała III Forum Gospodarcze Polsko - Litewskie w sprawie zwiększenia aktywności gospodarczej na tzw. Styku 4 granic tj. Polski, Litwy, Białorusi i Rosji (Obwód Kaliningradzki).
- w dniu 11 czerwca 2003 r. w Augustowie odbyło się spotkanie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Prezydenta Republiki Litwy. Są oni gorącymi orędownikami rozwoju współpracy Polsko - Litewskiej na forum ogólnokrajowym i regionalnym.
W tym samym dniu rozpoczął się XII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Balic-Satelid 2003”. Na Festiwal przyjechało 14 teatrów.
- dniu 12 czerwca 2003 r. odbyły się uroczyste obchody X-lecia Stowarzyszenia na Rzecz Sejn i Sejneńszczyzny „Ziemia Sejneńska”.
W tym dniu , wspólnie z Panią Skarbnik, zapoznali się z treścią aneksu do umowy pożyczki z 1997 roku.
- w dniu 13 czerwca 2003 r. gościł w Sejnach Dyrektor Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w celu omówienia najpilniejszych zadań inwestycyjno-remontowych na drogach wojewódzkich w mieście Sejny. Miasto nie ma środków finansowych, aby współfinansować inwestycje na drogach wojewódzkich, ale liczy na dobrą współpracę z Zarządem Dróg Wojewódzkich. Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich obiecał, że w tym roku będzie robiony chodnik na ulicy 1-go Maja.
- w dniu 15 czerwca 2003 r. odbyły się obchody 130-lecia Koła Pszczelarzy w Sejnach. W uroczystościach uczestniczył Prezydent Pszczelarzy z Republiki Litwy.
Również w tym dniu zakończył się Międzynarodowy Festiwal Dzieci i Młodzieży „Balic-Satelid 2003”. Zostały rozdane nagrody i wyróżnienia.
- w dniu 16 czerwca 2003 r. odbyła się uroczystość wręczenia awansów na wyższe stopnie. Awans na wyższe stopnie otrzymali: Józef Romanowski, Franciszek Sylwista i Bronisław Radzewicz. Awanse w imieniu Prezydenta RP i Ministra Obrony Narodowej wręczył Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień płk Kazimierz Mogiła.
- w dniu 17 czerwca 2003 r. odbyło się kolejne spotkanie Komitetu Organizacyjnego Obchodów 40-lecia Szpitala Powiatowego w Sejnach. Ustalono nazwiska osób, które zostaną wytypowane do otrzymania odznaczeń. Zatwierdzono kształt znaczka okolicznościowego i ustalono listę zaproszonych gości.
- w dniu 20 czerwca 2003 r. nastąpiło uroczyste zakończenie roku szkolnego w placówkach oświatowych.
- w dniu 21 czerwca 2003 r. odbyło się Walne Zebranie Delegatów Spółdzielni Mieszkaniowej w Sejnach podczas którego zostały wręczone złote odznaki za pracę na rzecz spółdzielczości. Podjęto również bardzo kontrowersyjne stanowisko w sprawie propozycji ugody z Urzędem Miasta dotyczącej dodatków mieszkaniowych.
W tym samym dniu na zaproszenie władz miasta Łoździeje uczestniczył w święcie Miasta, podczas którego zostały ustalone pierwsze kroki współpracy transgranicznej. Zaprosił delegację z miasta Łoździeje na obchody Dni Sejn. Do Sejn przyjedzie również zespół folklorystyczny i grupa piłkarzy, która rozegra mecz ze swoimi rówieśnikami z Sejn.
- w dniu 24 czerwca 2003 r. odbyły się posiedzenia Komisji Przestrzegania Prawa, Handlu i Ochrony Środowiska oraz Komisji Oświaty, Spraw Socjalnych, Zdrowia i Kultury, na których omówione zostały materiały na dzisiejszą sesje Rady Miasta.
- w dniu 25 czerwca 2003 r. odbyło się posiedzenie Komisji Planu, Budżetu i Finansów Rady Miasta, na którym zaopiniowano materiały na sesję Rady Miasta.
Do pkt 4.
Podczas obrad VIII Sesji Rady Miasta radni złożyli następujące interpelacje i zapytania:
Radny Marian Auron
Prosi o wyjaśnienie w formie pisemnej powodów nie udostępnienia radnemu faktur oraz umów dotyczących ulicy Łąkowej, Jeziornej oraz Konopnickiej, Głowackiego, Grodzkiej, Przyrzecznej i Broniewskiego.
Zgodnie z art. 11b ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym działalność organów gminy jest jawna.
Udostępnienia w/w dokumentów odmówiła Pani Skarbnik Gminy Miasta Sejny w dniu 27 czerwca 2003 r. Dokumenty chciał przejrzeć w Urzędzie Miasta i przy obecności Skarbnika Gminy Miasta Sejny, z których chciał sporządzić notatki niezbędne na dzisiejsza sesję.
Prosi o podanie, kto kieruje Urzędem Miasta w czasie nieobecności Burmistrza Miasta i jakie posiada pełnomocnictwa?
Czy jest zgodne z prawem powołanie przez Burmistrza Miasta siebie na przewodniczącego komisji odbioru robót?
Jakim dokumentem wprowadzono do umowy Nr 3/11 z dnia 18 listopada 1999 r. zawartej z EKOLOBUD-em Suwałki remont przepompowni „Parkowa” na kwotę 267.782,84 zł. Prosi o podanie podstawy prawnej, ostatecznej wartości wykonanego remontu wg faktury końcowej (nr faktury i z dnia) oraz przeliczenie tej wartości na walutę euro w dniu wprowadzenia tego zadania do umowy z EKOLOBUD-em. Prosi o podanie powyżej jakiej kwoty euro w tym dniu obowiązywała ustawa o zamówieniach publicznych?
Jaka w oparciu o faktury jest ostateczna wartość wykonanych prac na ul. Łąkowej i Jeziornej i jak to się ma do zawartej umowy? Co z ulicą Broniewskiego i przyległymi?
Jaki zakres robót został ujęty w umowie Nr 3/11 z dnia 18 listopada 1999 r. z EKOLOBUDEM a jaki faktycznie wykonano?
Zgodnie z protokołem odbioru z dnia 28 czerwca 2002 r. wykonano o 410 mb więcej kolektorów niż przewidywała umowa. Gdzie to zostało wykonane, jakim dokumentem wprowadzono to do umowy i kiedy? Jakie argumenty spowodowały zwiększenie zakresu robót?
Dlaczego w protokołach PT z dnia 31 grudnia 2002 r. zaliczono wartość robót drogowych i nie tylko do wartości rurociągów przepompowni, co obciąża mieszkańców miasta kosztami z tytułu podatku od budowli (2% wartości), co jest jego zdaniem sprzeczne z prawem. Prosi o podanie podstawy prawnej tej decyzji?
Dlaczego do komisji odbioru nie powołano przedstawiciela Powiatowego Zarządu Dróg, właściciela tej ulicy? Czy przekazano ten zakres robót Powiatowemu Zarządowi Dróg, jeżeli tak to kiedy i jakim dokumentem?
Czy komisja dokonała przy odbiorze pomiaru robót drogowych, ponieważ w protokole brak jest inspektora nadzoru z uprawnieniami drogowymi?
Jaki zakres robót oraz ich wartość obejmowała umowa Nr C-66-0082/1/02 z dnia 15 marca 2002 roku zawarta z EKOLOBUD-em Suwałki, a jaki faktycznie wykonano i za jaką cenę zgodnie z fakturami? Dotyczy to ul. Konopnickiej, Głowackiego, Grodzkiej i Przyrzecznej).
Dlaczego całą wartość, tj. kwotę 355.091,29 zł wg PT Nr 7/2002 z dnia 31 grudnia 2002 r. obciążono ZGKMWiK w Sejnach, kiedy:
- sieć wodociągowa rozdzielcza to 1.535,5 mb,
- sieć przyłączy domowych to 1.944,5 mb.
Dlaczego mieszkańcy miasta mają płacić podatek 2% nie za swoje?
Prosi o podanie podstawy prawnej tej decyzji.
Kiedy wykonano i odebrano kanalizację ul. Broniewskiego? Jaką wartość stanowi rurociąg, a jaką przyłącza? Czy były wykonane w ramach umowy inne prace? Jeżeli tak to na jaką kwotę?
Jakie są koszta utrzymania budynku przy ul. 22-go Lipca 10, a jakie są wpływy z najmu? Kto najmuje pomieszczenia w tym budynku i ile za nie płaci?
Komu dokonano przydziału mieszkań komunalnych w roku bieżącym? Jakie były kryteria przy podziale, kto je określał, kto dokonał analizy a kto podjął ostateczną decyzję?
Na wszystkie odpowiedzi oczekuje w formie pisemnej.
Radna Barbara Łuba
Prosi, aby Pan Burmistrz powiedział jak wygląda sprawa z oddaniem dla Gminy Wyznaniowej Żydowskiej budynku Synagogi?
Prosi też, aby dokładnie wczytać się w złożoną na poprzedniej sesji interpelację. W złożonej interpelacji prosiła o podanie, jaka kwota została naliczona, a jaka powinna być naliczona na fundusz socjalny w oświacie.
Radna Małgorzata Gruda
Chce zapytać, jak wygląda sprawa kanalizacji w budynku przy ulicy Zawadzkiego 7?
Burmistrz Miasta - Pan Jan Stanisław Kap - radny Marian Auron chce otrzymać odpowiedzi na zgłoszone interpelacje na piśmie, ale musi teraz sprostować pewne sprawy, aby była pełna jasność. Chodzi o interpelację, która pozostawiona bez odpowiedzi może sugerować duże podejrzenia. Chodzi o remont przepompowni na ulicy Parkowej na kwotę 267 tysięcy złotych. Przepompownia nie była remontowana za taką kwotę. Remont przeprowadzono za kwotę kilkakrotnie mniejszą i to dostanie radny Marian Auron na piśmie, ale chce o tym poinformować wszystkich radnych.
Radny Marian Auron - w Urzędzie Miasta nie udostępniono dokumentów a więc kieruje pytanie w taki sposób bo inne wiedzy na ten temat nie ma. Takie materiały otrzymał z EKOLOBUD-u. Nie przeczy, że wartość remontu może być inna. W protokole odbioru też jest wzmianka, że dokonano remontu przepompowni na ul. Parkowej. Chce wiedzieć dlaczego był robiony remont przepompowni, która została oddana do użytku nie tak dawno i odebrana bez usterek.
Do pkt 6.
Radny Andrzej Mocarski - Przewodniczący Rady Miasta - podziękował Komendantowi Powiatowemu Policji w Sejnach za przybycie na dzisiejsze obrady i przyjęcie propozycji poinformowania radnych o stanie bezpieczeństwa na terenie miasta Sejny. Korzystając z okazji pobytu Pana Komendanta na sesji będzie chciał przedyskutować pismo Komendanta Powiatowego Policji, które zostało skierowane do Rady Miasta Sejny w sprawie pomocy finansowej. Pismo otrzymali wszyscy radni przy materiałach na dzisiejszą sesję.
Komendant Powiatowy Policji w Sejnach - Pan Andrzej Waszkiewicz - przedstawił informacje o stanie bezpieczeństwa na terenie miasta Sejny (informacja w załączeniu).
Radny Romuald Jakubowski - chce zwrócić uwagę, że w późnych godzinach wieczornych odbywają się bardzo niebezpieczne jazdy samochodami i motorami po sejneńskich ulicach. Jakie kroki podejmuje i będzie podejmował Komendant Powiatowy Policji, aby ten niebezpieczny proceder wyeliminować? Może powiedzieć, że interweniował w tej sprawie u dyżurnego policji, ale ten nie miał żadnego patrolu do wysłania i zajęcia się tym tematem. Oznajmił, że ma wypadek i pożar co powoduje, że brak jest patrolu. Prosi, aby zwrócić uwagę na niebezpieczną jazdę z piątku na soboty i z soboty na niedzielę.
Pan Andrzej Waszkiewicz - Komendant Powiatowy Policji - po sygnałach internetowych o możliwości „palenia gumy” w Sejnach natychmiast podjęto działania, które doprowadziły do tego, że w zarodku ten pomysł został zlikwidowany. To dzięki uprzejmości Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach i Komendy Powiatowej Policji w Augustowie można było doprowadzić do tego, że pomysł „palenia gumy” w Sejnach nie doszedł do skutku. Takich działań nie można prowadzić codziennie. Może też powiedzieć, że na ulicach Sejn są patrole, ale zdarzają się wypadki i pożary, do których trzeba wysłać patrole i jest ich brak w przypadku potrzeby dalszych interwencji. Na stan 60 osób nie ma możliwości stworzenia trzech nocnych patroli. Taki patrol można stworzyć po otrzymaniu pieniędzy na dodatkowe etaty z Rady Miasta i podpisaniu porozumienia z Komendantem Wojewódzkim Policji. Ludzie opłacani z samorządów są kierowani tylko i wyłącznie do służb prewencyjnych. Chce też zaznaczyć, że dla Komendy Powiatowej Policji jest przewidywana obsada o 17 etatów większa niż jest to w chwili obecnej. Odnośnie niebezpiecznych jazd w godzinach nocnych są prowadzone rozmowy, aby do Sejn przyjeżdżały patrole z Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach.
Radny Marian Auron - przez osiedle spółdzielcze przechodzi ulica miejska, która nie ma w tej chwili nazwy. Na tej ulicy codziennie odbywają się wyścigi samochodowe i motorowe. Strach jest w tym czasie wyjechać na ulicę. Uważa, że nie jest trudno ustalić właścicieli tych pojazdów. Na ulicach osiedlowych są porobione tzw. garby, aby nie można było szybko jechać. Ta ulica jest miejska i nie można takiej przeszkody zastosować. W imieniu mieszkańców osiedla spółdzielczego prosi, aby zająć się tym tematem. Wystarczy co jakiś czas postawić radar, aby ukarać mandatami tych „piratów” drogowych. Kara finansowa odnosi największy skutek.
Pan Andrzej Waszkiewicz - Komendant Powiatowy Policji - chce zaznaczyć, że na drodze miejskiej też można zrobić tzw. garb, aby zmusić jeżdżących do zmniejszenia szybkości. Nie można natomiast ukarać mandatem osoby, która jedzie bardzo szybko, ale nie ma na to dowodu w postaci radaru lub fotoradaru. Jak miasto zakupi fotoradar to będą mogli skutecznie walczyć z „piratami” drogowymi.
Radna Małgorzata Gruda - Pan Komendant zaapelował o sfinansowanie przez samorząd etatów lub zakupu fotoradaru. W obecnej sytuacji finansowej miasta nie jest to możliwe, ale jest możliwość dofinansowania programów, na które Powiatowa Komenda Policji nie ma pieniędzy. W budżecie miasta są pieniądze na profilaktykę przeciwalkoholową. Wspólnie z Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych można realizować programy, na które policja nie ma pieniędzy. Uważa, że część pieniędzy z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych należy przeznaczyć na współpracę z policją i realizację programów, z których skorzystają wszyscy.
Radna Ewa Meyza - chce wyrazić uznanie za ciężką pracę policji. Osobiście chce cos usłyszeć o zwalczaniu narkomanii na terenie naszego powiatu. Jaki to jest problem i jak zamierza się z nim walczyć?
Pan Andrzej Waszkiewicz - Komendant Powiatowy Policji - nie może powiedzieć, że w Sejnach nie ma problemu z narkotykami. Jest to problem, z którym należy walczyć. Są możliwości rozwiązania tego problemu, ale musi być ścisła współpraca z „ciałem pedagogicznym” i rodzicami.
Radna Ewa Meyza - jest nauczycielką w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Sejnach i bardzo jest zainteresowana współpraca w tym temacie. Do szkoły przyjeżdżają ludzie, którzy rozprowadzają narkotyki. Kiedy widzą patrole policyjne to rezygnują z rozprowadzania, ale tych patroli jest bardzo mało. Zdaje sobie sprawę z trudności kadrowych policji i chce podziękować za wysyłanie patroli pod szkoły, ale jak wcześniej powiedziała jest ich zbyt mało i trudno jest skutecznie odstraszyć rozprowadzających narkotyki.
Pan Andrzej Waszkiewicz - Powiatowy Komendant Policji - wszystko opiera się na pieniądzach. Proponuje, aby miasto zakupiło psa. Policja wyszkoli go do poszukiwania narkotyków i będzie można skuteczniej walczyć z likwidacja narkomanii na terenie naszego miasta. Można powiedzieć, że w tej chwili wszystko jest w rękach Rady Miasta i Burmistrza. Taki pies kosztuje w granicach 3 tysięcy złotych. Przeszkolony pies to możliwość badania uczniów, czy nie posiadają narkotyków.
Radna Ewa Meyza - zapewne są znane dla policji miejsca, w których spotykają się narkomani. Policja zapewne zna też ludzi, którzy zajmują się rozprowadzaniem narkotyków. Nie słychać jednak tego, że ktoś został aresztowany za rozprowadzanie narkotyków. Jak przedstawia się sprawa w tym temacie?
Pan Andrzej Waszkiewicz - Powiatowy Komendant Policji - były robione „naloty” na mieszkania ludzi, do których były podejrzenia, że rozprowadzają narkotyki. Takie działania nie doprowadziły do znalezienia dowodów winy. W tej sprawie musi być współdziałanie społeczeństwa. Są podane numery anonimowe pod które można zgłaszać wszelkie sprawy. Taki telefon w odpowiednim czasie może doprowadzić do ujęcia sprawców lub rozprowadzających narkotyki. Taki telefon to spełnienie swojego obywatelskiego obowiązku. Aby kogoś postawić w stan oskarżenia to trzeba mieć niezbite dowody.
Radna Ewa Meyza - chce pochwalić policję za kontrolę nad grupami, które bez celu wałęsają się po mieście. Widać, że coś w tej dziedzinie się dzieje.
Pan Andrzej Waszkiewicz - Komendant Powiatowy Policji - cieszy się, że Rada Pedagogiczna dostrzega te działania. Są to metody, które powodują, że przestępstw wśród młodzieży jest mniej.
Radna Ewa Meyza - uważa, że słusznie zwróciła uwagę radna Małgorzata Gruda na konieczność skierowania pieniędzy „alkoholowych” na programy profilaktyczne, które będą realizowane wspólnie z policją.
Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski - podziękował Komendantowi Powiatowemu Policji za przedstawienie informacji na temat stanu bezpieczeństwa na terenie miasta Sejny. Liczy na bardzo dobrą współpracę Rady Miasta i Powiatowej Komendy Policji w Sejnach.
Do pkt 7.
Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski - każdy radny otrzymał na piśmie informację dyrektorów placówek oświatowych o koniecznych remontach w placówkach i ruchach kadrowych w roku szkolnym 2003/2004. Zwrócił się do dyrektorów placówek o krótkie przestawienie swoich informacji (informacje dyrektorów w załączeniu).
Burmistrz Miasta - Pan Jan Stanisław Kap - wszystko to, co przedstawili dyrektorzy placówek oświatowych odnośnie remontów to trzeba było zrobić już dawno, ale brak funduszy powoduje, że jeszcze przez długi czas nie będzie nas stać na wykonanie niezbędnych prac remontowych. Jest wysłany wniosek do Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu na dofinansowanie z 10% rezerwy remontów placówek oświatowych. Opinia Kuratorium Oświaty jest pozytywna i jest nadzieja, że jakieś środki do Sejn na remonty spłyną. Na dzień dzisiejszy sytuacja finansowa miasta jest poważna i nie ma mowy o znalezieniu środków na remonty w budżecie miasta. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i czekać na decyzję Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu.
Radna Małgorzata Gruda - przed zatwierdzeniem budżetu miasta mówiła o znalezieniu środków na podłączenie ciepłej wody do sejneńskich szkół. Pan Burmistrz twierdził, że jakieś środki na remonty szkół znajdą się i będzie można pomyśleć o ciepłej wodzie. Ma pytanie do Pana Burmistrza, czy znajdą się pieniądze na podłączenie ciepłej wody do łazienek szkolnych.
Burmistrz Miasta - Pan Jan Stanisław Kap - na dzień dzisiejszy należy odejść od tych planów na rzecz pilniejszych zadań remontowych w oświacie. Rozmawiał na temat podłączenia ciepłej wody z dyrektorami szkół, ale bez uregulowania sprawy komornika i innych pilniejszych prac remontowych nie ma co myśleć o podłączeniu ciepłej wody do łazienek szkolnych. Jak będą pieniądze to wróci się do tej propozycji.
Radna Małgorzata Gruda - trzeba zastanowić się nad podłączeniem przepływowych podgrzewaczy wody. Nie jest to wieki koszt a problem może być rozwiązany. Liczy, że pieniądze na ten cel się znajdą.
Do pkt 8.
Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski - przedstawił projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia „Wieloletniego Planu Rozwoju i Modernizacji Urządzeń Wodnych i Urządzeń Kanalizacyjnych na lata 2003-2006 dla miasta Sejny”. Zaznaczył, że Program był przedstawiany i pozytywnie przyjęty przez wszystkie Komisje Rady Miasta.
Radny Marian Auron - chce się dowiedzieć, jak się ma Program, szczególnie w zadaniach inwestycyjnych na lata 2003-2006 do środków ujętych w prognozie budżetu na inwestycje w latach 2002-2012. Chodzi o to, że środki podane w prognozie budżetu na inwestycje w latach 2002-2012 są inne niż te, które są podane w Programie. Zakład Gospodarki Komunalno - Mieszkaniowej, Wodociągów i Kanalizacji w Sejnach nie jest jednostką samodzielną a więc planowane środki na zadania inwestycyjne w jednym i drugim programie muszą być spójne.
Burmistrz Miasta - Pan Jan Stanisław Kap - zapewne radny Marian Auron wie, że odbyło się referendum unijne i po wejściu do Unii Europejskiej będą duże środki do pozyskania. Będą środki strukturalne i ma nadzieję, że miasto Sejny takie środki pozyska. Każdy plan jest tylko planem i co się uda z tego planu zrobić to pokaże czas. Przy odpowiednim działaniu można będzie pozyskać środki przedakcesyjne. Plan został opracowany przy współudziale ZGKMWiK w Sejnach. Spisane zostały najpilniejsze zadania i trzeba robić wszystko, aby te zadania zrealizować. Bez planu i kierunków działania nie ma mowy o pozyskaniu jakichkolwiek środków. Będzie Europejski Fundusz Orientacji i Gwarancji Rolnej, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego i inne fundusze, które będą mogły być wykorzystane w naszym województwie. Są ogromne kwoty do pozyskania i nie widzi potrzeby, aby na początku kadencji Rady Miasta nie przyjęto możliwości pozyskania dużych środków.
Radna Barbara Łuba - jak jest składany wniosek o środki pomocowe to trzeba do wniosku dołączyć budżet wraz ze wszystkimi załącznikami. W 2004 roku przewiduje się w budżecie miasta na wydatki inwestycyjne kwotę 100 tysięcy złotych a w gospodarce komunalnej 190 tysięcy złotych. Uważa, że nie mogą to być kwoty z sufitu i te kwoty muszą być spójne. W następnych latach te różnice są jeszcze większe np. w 2006 roku gospodarka komunalna planuje 3 miliony na inwestycje a w budżecie miasta jest 350 tysięcy złotych.
Burmistrz Miasta - Pan Jan Stanisław Kap - chce zwrócić uwagę, że 3 miliony złotych, które jest zaplanowane przez gospodarkę komunalną to wartość całej inwestycji. Radni wiedzą, że zarówno dotacja, jak i pożyczki z WFOŚiGW i NFOŚiGW są traktowane jako środki własne. Przy pisaniu projektów uwzględnia się środki własne w granicach 20-25% całej inwestycji. Trzeba też jasno powiedzieć, że pozyskanie środków na inwestycje będzie możliwe, jak nas na to będzie stać, ale planować trzeba. Pod pozyskanie środków pomocowych robi się w tej chwili dokumentację bo jest ona podstawą do wystąpienia z wnioskiem o wszelkiego rodzaju środki pomocowe. Bez środków pomocowych nie ma szans aby przystąpić do realizacji inwestycji.
Radna Małgorzata Gruda - w dalszym ciągu twierdzi, że bez odpowiedniej kadry w Urzędzie Miasta, która będzie zajmowała się pisaniem wniosków zgodnie z wymogami funduszy europejskich to takich pieniędzy miasto nie otrzyma. Na posiedzeniu Komisji spytała Panią Annę Kalinowską o wnioski, które były opracowane i wysłane do zaakceptowania. Usłyszała, że został zatwierdzony tylko 1 wniosek. Nie wie ile tych wniosków było wysłanych, ale akceptacja tylko 1 wniosku to jest „kropla w morzu” naszych potrzeb. Jak od dziś nie będzie szkolony personel z Urzędu Miasta, który zacznie pisać wnioski do wszelkich możliwych funduszy to nie mamy co liczyć na pieniądze pomocowe. Wnioski muszą być pisane bardzo precyzyjnie, aby nie było podstaw do ich odrzucenia. Takie wnioski musi pisać wykwalifikowany personel. Z tego co wie, to Powiatowy Zarząd Dróg pisze dużo wniosków i otrzymuje duże pieniądze ze środków pomocowych, ale tam jest osoba odpowiedzialna za pisanie wniosków. Cały czas o tym mówi, ale nikt nie chce tego zrozumieć, że małym wkładem własnym można wziąć duże pieniądze. Chce usłyszeć co Burmistrz Miasta zamierza zrobić w tym zakresie?
Burmistrz Miasta - Pan Jan Stanisław Kap - z Sejn szkolą się 2 zespoły ludzi. Jeden zespół został wytypowany przez Starostwo Powiatowe w Sejnach z drugi z Urzędu Miasta Sejny. Z Urzędu Miasta jest grupa 8 - osobowa, która się składa z pracowników Urzędu Miasta, radnych i osobiście bierze udział w tym szkoleniu. Są to bardzo długie kursy przygotowane przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej w Białymstoku. W ostatni wtorek i środę było kolejne 2 - dniowe spotkanie w Augustowie. Jutro i pojutrze grupa ta wyjeżdża na warsztaty do Białegostoku, gdzie będzie się odbywać praktyczna nauka pisania wniosków. Kurs ten trwa już od 3 miesięcy i do końca września br. kurs się zakończy. Myśli, że nie będzie problemów z wypełnianiem prawidłowym wniosków. Odnośnie wniosków składanych przez Powiatowy Zarząd Dróg w Sejnach to chce się zapytać główną księgową PZD, ile pieniędzy własnych posiadają na inwestycje, bo podstawową kwestia przy pisaniu wniosków są środki własne. Nie jest problemem wypełnienie wniosku, ale znalezienie własnych środków jest w naszym przypadku bardzo dużym problemem.
Radna Barbara Łuba - wysokość środków na inwestycje ustała Rada Powiatu.
Radna Małgorzata Gruda - chce wiedzieć imiennie, kto bierze udział w tym szkoleniu?
Burmistrz Miasta - Pan Jan Stanisław Kap - w szkoleniu biorą udział: Panie Anna Kalinowska, Jolanta Bagińska, Teresa Juszkiewicz, Weronika Pogorzelska i Panowie Rafał Sławiński, Mariusz Jagłowski, Józef Buraczewski i Burmistrz Miasta.
Radna Małgorzata Gruda - chce wiedzieć kto typował tych ludzi na szkolenie? Przez kogo jest te szkolenie finansowane?
Burmistrz Miasta - Pan Jan Stanisław Kap - Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego w Białymstoku wygrała przetarg na przeprowadzenie tego typu szkolenia. Szkolenie jest bezpłatne. Kursanci otrzymują bardzo dużo materiałów. Dlaczego taka właśnie grupa została wytypowana. Z Referatu Gospodarki Miejskiej Urzędu Miasta są wytypowane 3 osoby, bo są one bezpośrednio związane z pisaniem i składaniem wniosków. Dyrektor ZGKMWiK w Sejnach wytypował 2 osoby, które w zajmują się nieczystościami stałymi, wodą i ściekami a radnym zaproponował udział osobiście.
Radna Małgorzata Gruda - chce wiedzieć, dlaczego Burmistrz Miasta tak wybiórczo zaproponował radnych na te szkolenie?
Radny Marian Auron - chce jeszcze raz wrócić do projektu uchwały, który radni będą musieli przegłosować. Uważa w dalszym ciągu, że nie może być takich rozbieżności w dokumentach przedstawianych radnym do zatwierdzenia. Musi być realna relacja planowanych inwestycji z tym co się będzie robiło faktycznie. Jeżeli mówi się, że jest to tylko prognoza to można było zaplanować wyższe środki w budżecie na zadania inwestycyjne.
Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski - proponowana uchwała przedstawia niezbędne zadania do realizacji w zakresie rozwoju i modernizacji urządzeń wodnych i kanalizacyjnych. Są pokazane potrzeby i skala środków finansowych, które są niezbędne do ich wykonania. Każdy radny musi zastanowić się, jak podejść do głosowania, bo należy sprawę tego projektu uchwały rozstrzygnąć w głosowaniu. Odczytał treść projektu uchwały.
Radni większością głosów ( 8 głosów za, przy 3 głosach przeciwnych i 3 głosach wstrzymujących się) podjęli uchwałę w sprawie zatwierdzenia „Wieloletniego Planu Rozwoju i Modernizacji Urządzeń Wodnych i Urządzeń Kanalizacyjnych na lata 2003 - 2006 dla miasta Sejny” (uchwała w załączeniu).
Do pkt 9.
Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski - przedstawił projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie prowadzenia targowiska miejskiego. Sprawa projektu uchwały była dyskutowana na posiedzeniach Komisji Rady Miasta i pozytywnie przez Komisje Rady zaopiniowana. Zwrócił się do Dyrektora ZGKMWiK w Sejnach o krótkie przedstawienie treści projektu uchwały.
Pan Romuald Kisiel - Dyrektor ZGKMWiK w Sejnach - ten projekt uchwały ma na celu uporządkowanie spraw związanych na targowisku miejskim. Chce wprowadzić do uchwały zapis, że jako administrator targowiska będzie mógł wprowadzić opłaty za dodatkowe usługi, świadczone przez pracowników ZGKMWiK w Sejnach na targowisku miejskim, np: wjazd samochodem, ustawienie reklamy, ogłoszenie reklamy przez radiowęzeł, rezerwację miejsca pod stoisko handlowe itp. Odnośnie regulaminu targowiska miejskiego to będą musieli go dobrze opracować, choć przepisy nie regulują kto taki regulamin ma zatwierdzić. Uważa, że będzie dobrze jak regulamin targowiska miejskiego uchwali Rada Miasta. W dniu dzisiejszym prosi o zatwierdzenie uchwały w sprawie prowadzenia targowiska miejskiego.
Radna Barbara Łuba - prosi, aby radca prawny powiedział, czy były jakieś problemy z poprzednia uchwałą?
Pani Janina Strzyżewska - Radca Prawny Urzędu Miasta - nie było żadnych problemów, należało tylko ustalić czy można zapisać w uchwale usługi inne i jakie to mogą być usługi. Czy może to być przychód ZGKMWiK. Z ustawy wynika, że opłatę targową pobiera się niezależnie od należności przewidzianych w innych przepisach. Pisze się tam o innych usługach, za które można pobiera opłaty. Pani Skarbnik powiedziała, że może to być przychód ZGKMWiK w Sejnach i jest to ujęte w projekcie uchwały. W całej sprawie chodzi o to, aby dać ZGKMWiK w Sejnach możliwość pobierania opłat za dodatkowe usługi świadczone na targowisku miejskim. Jakie to będą usługi to okaże się w trakcie funkcjonowania targowiska miejskiego.
Rada Miasta jednogłośnie podjęła uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie prowadzenia targowiska miejskiego.
Do pkt 10.
Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski - przedstawił 3 projekty uchwał dotyczące zmian cen za usługi świadczone przez Zakład Gospodarki Komunalno-Mieszkaniowej, Wodociągów i Kanalizacji w Sejnach. Projekty uchwał były dyskutowane na Komisjach Rady Miasta. Odnośnie projektów uchwał głos zabierze radca prawny, aby wyjaśnić dlaczego są potrzebne 3 uchwały a nie 2, jak wcześniej planowano. Do rozpatrzenia są następujące projekty uchwał:
w sprawie zatwierdzenia taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na terenie Gminy Miasta Sejny,
zmieniająca uchwałę w sprawie ustalenia cen za usługi komunalne,
zmieniająca uchwałę w sprawie wywozu odpadów komunalnych.
1)
Pani Janina Strzyżewska - Radca Prawny Urzędu Miasta - dlatego był przedstawiony do zatwierdzenia przez Radę Miasta „Wieloletni Plan Rozwoju i Modernizacji Urządzeń Wodnych i Urządzeń Kanalizacyjnych na lata 2003-2006 dla Miasta Sejny”, który jest koniecznym warunkiem do zatwierdzenia cen na zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków. Ustawa o zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków nakłada pewne wymagania i dlatego jest zapis, że ceny obowiązują przez 1 rok. Chce też zaznaczyć, że dokumenty, które otrzymali radni w sprawie zmiany cen były już robione zgodnie z wymogami nowej ustawy. Chodzi tylko o to, że musiał być zmieniony tytuł prawny i dlatego jest zmiana w stosunku do tego, co otrzymali radni w materiałach. Ustawa ta nie obejmują swoją mocą pewnych usług komunalnych i dlatego trzeba było przedstawić jeszcze 2 projekty uchwał, dotyczące ścieków z rzeźni i na wywóz nieczystości stałych. Dowóz nieczystości płynnych nie jest ujęty ustawą i jest nadal usługą komunalną. W każdej z tych ustaw trzeba było dać inną podstawę prawną.
Radny Andrzej Mocarski - Przewodniczący Rady Miasta - na Komisji Przestrzegania Prawa, Handlu i Ochrony Środowiska Rady Miasta został zgłoszony i przegłosowany wniosek, dotyczący zmiany cen za wodę i odprowadzanie ścieków. Propozycja Komisji wygląda następująco:
- cenę za 1 m3 dostarczanej wody powinna wynosić 1,80 zł a nie jak jest w projekcie uchwały 1,83 zł,
- cena za 1 m3 odprowadzanych ścieków kanalizacją sanitarną powinna wynosić 3,15 zł, a nie jak jest w projekcie uchwały 3,21 zł.
Na posiedzeniu Komisji Planu, Budżetu i Finansów Rady Miasta zaproponowano, aby pod głosowanie na sesji Rady Miasta skierować projekt uchwały i propozycję Komisji Przestrzegania Prawa, Handlu i Ochrony Środowiska. Każdy radny zastanowi się nad tymi propozycjami i zgodnie ze swoim sumieniem zagłosuje za jedną z tych propozycji.
Radny Marian Auron - chce przypomnieć, że na Komisji Bezpieczeństwa Publicznego, Handlu i Ochrony Środowiska był zgłoszony i przegłosowany wniosek dotyczący wywozu nieczystości stałych. Była propozycja odłożenia tego punktu do następnej sesji, ale osobiście proponował, aby przekazać niezbędne materiały dla radnych do piątku i podjąć uchwałę jeszcze na tej sesji. Radni materiały otrzymali a więc można temat przedyskutować i podjąć uchwałę w sprawie wywozu nieczystości stałych na tej sesji.
Radny Andrzej Mocarski - Przewodniczący Rady Miasta - rzeczywiście, na posiedzeniu Komisji BPHiOŚ taki wniosek był przegłosowany, ale Komisja Planu, Budżetu i Finansów po zapoznaniu się z materiałami postanowiła skierować pod obrady sesji Rady Miasta pierwotny projekt uchwały zaproponowany przez Burmistrza Miasta. Wcześniej jeszcze Komisja Zdrowia, Spraw Socjalnych, Oświaty i Kultury również pozytywnie zaopiniowała pierwotny projekt uchwały. Każda Komisja ma prawo wypracować swoje wnioski, ale decyzja ostateczna należy do Rady Miasta. Chce jednak, aby zakończyć pierwszy temat, dotyczący ceny wody i odprowadzania nieczystości płynnych.
Pani Janina Strzyżewska - Radca Prawny Urzędu Miasta - przede przystąpieniem do głosowania chce powiedzieć, że zmniejszenie ceny w stosunku do kalkulacji przedstawionej przez ZGKMWiK w Sejnach może nastąpić po stwierdzeniu, że jakieś koszty ujęte w tej kalkulacji są nieuzasadnione. Główna Księgowa ZGKMWiK w Sejnach kalkulacje robiła według wzorców, które podane są w ustawie i głosowanie nad zmniejszeniem ceny za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków kanalizacją sanitarna musi być poprzedzone zakwestionowaniem kalkulacji i udowodnieniem, że jakaś pozycja kosztowa ujęta w kalkulacji jest nieuzasadniona i trzeba ja wyeliminować.
Radny Marian Auron - uważa, że kosztami nieuzasadnionymi są podatki naliczone od wykonania wodociągu na ul. Konopnickiej, Głowackiego, Grodzkiej i Przyrzecznej. Naliczony podatek powinien być tylko od urządzeń a nie od wszystkiego co zostało tam zrobione. Mieszkańcy będą płacić przez całe lata podatek od całej budowli i jest to wydatek nieuzasadniony. Dlatego zadał interpelacje na ten temat. Przy wpisaniu właściwej kwoty w PT nastąpi odciążenie podatkowe ZGKMWiK w Sejnach za powyższą inwestycje i będzie mniejszy koszt w kalkulacji za wodę.
Pan Romuald Kisiel - Dyrektor ZGKMWiK w Sejnach - chce poinformować radnych, że do podwyżki cen wody i Ścieków nie była brana podwyżka energii elektrycznej, która wchodzi w życie od jutra. Rocznie za energie elektryczna ZGKMWiK w Sejnach płaci około 140 tysięcy rocznie, tylko za samą oczyszczalnię. Na oczyszczalni ścieków za 5 miesięcy tego roku jest strata w granicach 100 tysięcy złotych. Dalsze pogrążanie się w stratach nie jest już możliwe i należy dokonać podwyżki tych usług.
Pani Halina Chomicz - Skarbnik Gminy Miasta Sejny - radny Marian Auron otrzyma odpowiedź na swoją interpelacje, dotyczącą wodociągu i PT. Z tego co się orientuje to wartość inwestycji nie sprowadza się do wartości kosztorysowej, ale wchodzą wszystkie inne wydatki związane z inwestycja, począwszy od projektu i kończąc na odsetkach za zaciągnięty kredyt na realizację inwestycji. Nie rozumie w czym jest problem, który zgłosił radny Marian Auron. Nie sądzi, że w PT jest nieprawidłowe kwota.
Radna Małgorzata Gruda - z tego co usłyszała w wyjaśnieniach radcy prawnego to zmniejszenie ceny wody musi być umotywowane nieuzasadnionymi kosztami, ujętymi w przedłożonej kalkulacji. Chce wiedzieć, czy dobrze zrozumiała ten problem?
Pani Janina Strzyżewska - Radca Prawny Urzędu Miasta - ustawa mówi konkretnie, że weryfikacji kosztów dokonuje Burmistrz Miasta. Rada Miasta jedynie uchwala te taryfy.
Radna Małgorzata Gruda - Zakład Gospodarki Komunalno-Mieszkaniowej, Wodociągów i Kanalizacji w Sejnach przedstawił kalkulacje kosztów, z której wynika, że 1 m3 wody powinien kosztować 1,83 zł + VAT. Jak zostanie podjęta uchwała przez Radę Miasta, że będzie to cena 1,80 + VAT, to brakujące 3 grosze będą musiały być pokryte z budżetu miasta. Proponując zmniejszenie ceny za wodę i odprowadzanie ścieków sugerowała się ceną wody w miastach, które mają lepszą możliwość zarobkowania i wyższy standard rozwoju, np: Augustów, Gołdap, Ełk i Mikołajki. Ze względu na duże bezrobocie i niskie zarobki na terenie miasta chciała jeszcze bardziej obniżyć ceną wody i ścieków, ale zna możliwości finansowe budżetu i apeluje do radnych, aby choć trochę obniżyć ceny usług komunalnych.
Radny Andrzej Mocarski - Przewodniczący Rady Miasta - prosi, aby Dyrektor ZGKMWiK w Sejnach wyjaśnił ile faktycznie powinniśmy płacić za wodę i ścieki, zgodnie z przedłożoną kalkulacją bo z materiałów wynika, że cena kalkulacyjna jest wyższa, niż zaproponowana w projekcie uchwały. Z otrzymanej kalkulacji wynika, że cena 1 m3 ścieków powinna wynosić 3,21 zł + VAT a w projekcie jest 2,91 zł + VAT.
Pani Barbara Bulwin - Główna Księgowa ZGKMWiK - z kalkulacji wynika, że cena powinna wynosić 3,21 zł + VAT. Pan Burmistrz skierował pod obrady sesji projekt uchwały, w którym jest zawarta cena 2,91 zł + VAT. Rozumie, że różnica zostanie pokryta z budżetu miasta.
Burmistrz Miasta - Pan Jan Stanisław Kap - nie chciał obciążać nadmiernie budżetów domowych mieszkańców miasta dlatego zaproponował mniejszą ceną, licząc się z tym, że nie pokryje ona kosztów. Radna Małgorzata Gruda chce jeszcze bardziej zejść z ceny, która wynika z kosztów.
Radny Andrzej Mocarski - Przewodniczący Rady Miasta - rozumie, że cena wody i ścieków i tak jest mniejsza niż wychodzi to z przedłożonej kalkulacji. Poddaje więc pod głosowanie projekt uchwały skierowany pod obrady przez Burmistrza Miasta i propozycje Komisji PPHiOŚ o jeszcze większe zmniejszenie ceny za dostarczaną wodę i odprowadzanie ścieków.
Radna Małgorzata Gruda - jest to bardzo ważny głosowanie, które dotyka finansowo wszystkich mieszkańców, dlatego wnioskuje o imienne głosowanie nad uchwałami w sprawie ceny wody i odprowadzania ścieków. Jest to obciążanie budżetów domowych ludzi, którzy i tak nie mogą poradzić z dotychczasowymi opłatami. Większość ludzi jest na bezrobociu lub na zasiłkach. Niech się okaże kto przyszedł do Rady Miasta pracować, aby ludziom żyło się lepiej. Uważa, że radni nie mogą zapominać w swojej pracy o ludziach.
Radni jednogłośnie przyjęli wniosek radnej Małgorzaty Gruda w sprawie imiennego głosowania nad uchwałą o podwyżce ceny wody i ścieków odprowadzanych kanalizacją sanitarną.
W wyniku głosowania za propozycją podwyższenia ceny 1 m3 wody do kwoty 1,83 zł + VAT i ceny 1 m3 ścieków odprowadzanych kanalizacją sanitarna do kwoty 2,91 zł + VAT opowiedziało się 6 radnych ( Jakubowski Romuald, Kibisz Wiesław, Kozakiewicz Jacek, Mocarski Andrzej, Ostrowski Andrzej Karol, Sławiński Rafał), a za propozycją podwyższenia ceny wody do kwoty 1,80 zł + VAT i ceny odprowadzanych ścieków do kwoty 2,85 zł + VAT opowiedziało się 8 radnych ( Auron Marian, Daniłowicz Zdzisław, Falejczyk Tadeusz, Gniazdowski Jacek, Gruda Małgorzata, Łuba Barbara, Meyza Ewa, Pogorzelska Weronika). Uchwała w sprawie zatwierdzenia taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na terenie Gminy Miasta Sejny w załączeniu.
Pani Janina Strzyżewska - Radca Prawny Urzędu Miasta - zgodnie z przepisami, po zmniejszeniu ceny, która wynika z kalkulacji za dostarczoną wodę i odprowadzane ścieki kanalizacją sanitarną, miasto musi uchwalić dopłatę dla ZGKMWiK w Sejnach z budżetu miasta.
Radna Małgorzata Gruda - być może trzeba zastanowić się nad obniżeniem kosztów tych działalności i nie trzeba będzie dopłaty z budżetu miasta.
Radny Andrzej Mocarski - Przewodniczący Rady Miasta - uchwała została przegłosowana i muszą być poniesione skutki tej decyzji. Zgodnie z obowiązującym prawem dla ZGKMWiK w Sejnach należy się dopłata rekompensująca z budżetu miasta.
2)
Radni jednogłośnie podjęli uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie ustalenia cen za usługi komunalne (uchwała w załączeniu).
3)
Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski - zwrócił się do radnych o dyskusję na temat uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie wywozu odpadów komunalnych. Na ten temat była dyskusja na posiedzeniach Komisji Rady Miasta. Komisja Bezpieczeństwa Publicznego, Handlu i Ochrony Środowiska wnioskowała o dodatkowe materiały, które zostały radnym dostarczone. Komisja Planu, Budżetu i Finansów uznała, że należy podjąć proponowaną uchwałę a sprawę przyjęcia nieczystości stałych na wysypisko rozpatrzyć w terminie późniejszym. Proponowana uchwała dotyczy tylko wywozu nieczystości stałych z prywatnych posesji. Również Komisja Zdrowia, Spraw Socjalnych, Oświaty i Kultury pozytywnie zaopiniowała ten projekt uchwały.
Radny Marian Auron - już na V Sesji Rady Miasta stawiał wniosek, aby wrócić do przeanalizowania wszystkich cen za usługi świadczone przez ZGKMWiK w Sejnach. Ceny usług muszą być adekwatne do ponoszonych kosztów. Chce też przypomnieć, że w kwietniu br. odbyło się w Urzędzie Miasta Sejny spotkanie, w którym uczestniczyli: Przewodniczący Rady Miasta, Burmistrz Miasta Sejny, Dyrektor ZGKMWiK w Sejnach, Skarbnik Gminy Miasta Sejny i Radca Prawny Urzędu Miasta, Przewodniczący Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej, Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej, Wiceprezes Spółdzielni Mieszkaniowej i członek Zarządu SM. Sporządzony został protokół z tego spotkania, w którym zostało zapisane, że Dyrektor ZGKMWiK przeanalizuje kalkulacje na wywóz nieczystości stałych pod kątem sprawdzenia, czy wszystkie podmioty są obciążane składowaniem nieczystości stałych na wysypisku. Z kalkulacji, która radni otrzymali wynika jasno, że do chwili obecnej główną instytucją, która utrzymuje wysypisko jest Spółdzielnia Mieszkaniowa w Sejnach. Przez całe lata obciąża się tylko członków Spółdzielni Mieszkaniowej w Sejnach za przyjęcie nieczystości stałych na wysypisko. Będą płacić za przyjęcie na wysypisko kwoty ujęte w kalkulacji, pod warunkiem, że płacić będą wszyscy, którzy dostarczają nieczystości stałe na wysypisko. W otrzymanej kalkulacji są przedstawione ryczałty, z których wynika, że ryczałt wg kosztów powinien wynosić 2,92 zł na osobę + 1,16 zł za składowanie + 7% podatku VAT. Daje to kwotę ponad 4,30 zł na osobę a płaciło się do tej pory 2,78 zł. Dlatego tak wygląda wynik ekonomiczny ZGKMWiK w Sejnach. W uchwale z 2000 roku w sprawie ryczałtowego wywozu nieczystości stałych jest ujęta kwota 2,60 zł + VAT na osobę a więc od początku kwota ta jest zaniżana i nie ma ujętego przyjęcia nieczystości stałych na wysypisko. Z kalkulacji wynika, że na koniec roku 2002 Sejny liczą ponad 6.100 mieszkańców, w tym w Spółdzielni Mieszkaniowej 2500 osób, w zasobach komunalnych 1014 osób a na posesjach prywatnych w/g umów to 1685 osób. Z tego wyliczenia wychodzi, że ponad 900 osób nie zapłaciło ani grosza za wywóz nieczystości i składowanie. Są to duże pieniądze i nie byłoby potrzeby podnoszenia cen. Ma pytanie do Burmistrza Miasta, jak wykonuje uchwałę Rady Miasta, skoro tyle osób nie płaci za wywóz nieczystości stałych? Uchwała nie została przez Burmistrza Miasta wykonana i podwyższa się cenę tej usługi kosztem tych co sumiennie płacą swoje należności. Chce też w swojej wypowiedzi zwrócić uwagę na „obucie” wszystkich mieszkańców w podatki od rzeczy nienależnych. Chodzi o to, że w protokole odbioru kanalizacji sanitarnej na ul. Łąkowej i Jeziornej są ujęte roboty drogowe (nawierzchnia i chodniki), ale całą wartością protokołem PT jest obciążony ZGKMWiK. Takie prace nie podlegają opodatkowaniu. Uważa, że jest to wariant zachowawczy, dotyczący dochodów miasta, aby zrównoważyć budżet. Uważa, że trzeba to uregulować, aby przez lata nie płacić nienależnych podatków. Tak też jest z indywidualnymi przyłączami na ulicy Konopnickiej, które są ujęte w PT i przekazane ZGKMWiK w Sejnach. Inaczej została potraktowana Spółdzielnia Mieszkaniowa, która chciała przekazać przyłącza od pierwszej studni na przykanaliku przy budynku to otrzymała odmowę.
Pani Janina Strzyżewska - Radca Prawny Urzędu Miasta - chce tylko wyjaśnić sprawę powierzenia wykonania uchwały Burmistrzowi Miasta. Rada Miasta nie może przekazać bezpośrednio do realizacji przez ZGKMWiK w Sejnach. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta a ten przekazuje uchwałę do Dyrektora ZGKMWiK, który jest realizatorem tej uchwały.
Burmistrz Miasta - Pan Jan Stanisław Kap - radny Marian Auron odczytał, że nie podlegają opodatkowaniu drogi powiatowe a na ulicy Łąkowej i Jeziornej była robiona kanalizacja sanitarna, której wartość kosztorysowa jest taka, jaką przekazano ZGKMWiK w Sejnach tj. 2.496.000,- złotych. Kwota ta dotyczy kolektorów sanitarnych i przepompowni związanych z ulicą Łąkową i Jeziorną. Od tej kwoty jest podatek 50 tysięcy złotych. Jest to kwota od wartości budowli. Na ulicy Łąkowej i Jeziornej została odtworzona nawierzchnia drogowa i chodniki. Wszystko to wchodzi w wartość kosztorysową inwestycji i taka wartością obciążony jest ZGKMWiK w Sejn ach drukiem PT. Chce powiedzieć radnemu Marianowi Auronowi, że obecna władza nie popełnia błędów, które popełniono w latach 1996-1998 i po przejściu kanalizacji sanitarnej są porządkowane ulice i chodniki.
Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski - jest pozytywna opinia 2 Komisji Rady Miasta a 1 Komisja miała wątpliwości. Jest zobowiązany do przeprowadzenia głosowania nad projektem uchwały. Każdy radny wypowie się w formie głosowania, jaki ma pogląd na temat tej uchwały.
Radny Marian Auron - zgodnie z kalkulacja powinien być wyższy ryczałt za wywóz nieczystości stałych. Podejmując taką uchwałę w dalszym ciągu część osób nie będzie płaciła za składowanie nieczystości stałych.
Rada Miasta większością głosów (9 głosów za, przy 5 głosach wstrzymujących się) podjęła uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie wywozu odpadów komunalnych (uchwała w załączeniu).
Do pkt 11.
Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski - przedstawił projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie Miasta Sejny na 2003 r. Zwrócił się do Skarbnika Gminy Miasta Sejny o omówienie projektu tej uchwały.
Pani Halina Chomicz - Skarbnik Gminy Miasta Sejny - każdy radny otrzymał projekt uchwały. Chce dodać, że od wysłania tego projektu do radnych wpłynęły 3 dotacje, które zostały ujęte w uchwale przygotowanej do głosowania. Są to następujące dotacje:
- 307,00 złotych na dofinansowanie wyprawek szkolnych,
- 360,00 złotych na wyprawki szkolne dla dzieci I klas szkół podstawowych,
- 9.000 złotych dla Ośrodka Kultury ze Starostwa Powiatowego w Sejnach na organizacje imprez w 2003 r.
Zmiany w budżecie powodują, że następują zmiany w załącznikach do budżetu, które radni również otrzymali.
Rada Miasta jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmian w budżecie Miasta Sejny na 2003 r. (uchwała w załączeniu).
Do pkt 12.
Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski - przedstawił projekt uchwały w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego na spłatę zobowiązań wymagalnych.
Pani Halina Chomicz - Skarbnik Gminy Miasta Sejny - po pierwszych 6 miesiącach 2003 roku sytuacja w budżecie Miasta Sejny jest bardzo poważna. Nie są realizowane wydatki bieżące i zobowiązania inwestycyjne. Nie można znaleźć w budżecie dochodów w granicach 500 tysięcy złotych, aby przynajmniej częściowo zrealizować zobowiązania. Na dzień dzisiejszy brak jest pieniędzy na realizacje dodatków mieszkaniowych. Mówi o bieżących dodatkach. Są jeszcze zobowiązania za dodatki mieszkaniowe w kwocie 160 tysięcy złotych, które są zajęte przesz komornika. Około 100 tysięcy złotych brakuje na realizację bieżących faktur. Nie zostały w całości przekazane miesięczne dotacje dla jednostek podległych. W takiej sytuacji jest bardzo trudno realizować wydatki budżetowe. Nie ma innego wyjścia, tylko trzeba zaciągnąć kredyt długoterminowy. Kredyt ten nie spowoduje zadłużenia bo będą tylko pokryte zobowiązania wymagalne. Odsetki od kredytu będą niższe od kosztów płaconych odsetek i kosztów komorniczych. Będą też zabiegać o to, aby w tym roku nie zaczynać spłaty kredytu.
Radna Barbara Łuba - chce wiedzieć ile jest w debecie pieniędzy z kredytu obrotowego, który w wysokości 250 tysięcy złotych podjęła Rada Miasta?
Pani Halina Chomicz - Skarbnik Gminy Miasta Sejny - w tej chwili cała kwota jest w debecie. Na koniec roku trzeba zejść z tego debetu.
Radna Małgorzata Gruda - chce potwierdzenia na pokrycie czego pójdą pieniądze z tego kredytu bo w uchwale tego nie ma.
Pani Halina Chomicz - Skarbnik Gminy Miasta Sejny - jest to kredyt bezgotówkowy. Planuje się, że 100 tysięcy przekazane zostanie dla Spółdzielni Mieszkaniowej za dodatki mieszkaniowe i 300 tysięcy złotych dla EKOLOBUD-u za inwestycję na ul. Łąkowej i Jeziornej. Pomimo tego i tak będą braki pieniędzy na realizacje bieżących dodatków mieszkaniowych.
Rada większością głosów ( 11 głosów za, przy 2 głosach przeciwnych i 1 głosie wstrzymującym się) podjęła uchwałę w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego na spłatę zobowiązań wymagalnych (uchwała w załączeniu).
Do pkt 13.
Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski - przedstawił projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na współpracę z Miastem Łoździeje w Republice Litewskiej. Projekt uchwały został przyjęty pozytywnie przez wszystkie Komisje Rady Miasta.
Rada Miasta jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na współpracę z Miastem Łoździeje w Republice Litewskiej (uchwała w załączeniu).
Do pkt 14.
Burmistrz Miasta - Pan Jan Stanisław Kap - zgodnie z wolą zgłaszających odpowiedzi na interpelacje zostaną udzielone pisemnie, ale chce podać już dziś i zapisać to w protokole, że remont kotłowni na ul. Parkowej został zrobione za kwotę 60.800,00 złotych. Chce też wyjaśnić radnemu Marianowi Auronowi jak płyną ścieki w naszym mieście. Kotłownia na ulicy Parkowej przepompowuje około 60% wszystkich ścieków, należało więc zwiększyć wydajność pomp bo były ciągłe awarie.
Odnośnie Synagogi to podczas ostatniego spotkania w Komisji Regulacyjnej w Warszawie przyjęto, że w okresie 90 dni strony mają przedstawić aktualne stanowisko w sprawie Synagogi. W sprawie Synagogi nie można dużo zdziałać bo w dniu 1 września 1939 roku była ona miejscem kultu. Można tylko domagać się zwrotu poniesionych nakładów na remont.
Radna Barbara Łuba - w „Gazecie Współczesnej” był artykuł, że Synagoga zostaje przekazana dla Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, dlatego zadała pytanie w tej sprawie. Uważa, że należy wyegzekwować to, co zostało włożone w remont tego budynku.
Burmistrz Miasta - Pan Jan Stanisław Kap - są próby udowodnienia, że Skarb Państwa poniósł duże koszty na remont budynku. Jak będzie to czas pokaże. Z dotychczasowych informacji wynika, że wszystkie synagogi są przekazywane Wyznaniowej Gminie Żydowskiej bez zwrotu nakładów.
Pani Janina Strzyżewska - Radca Prawny Urzędu Miasta - nie ma wątpliwości, że Synagogę trzeba będzie przekazać. Chyba, że Żydowska Gmina Wyznaniowa ze względu na ciążącej na niej hipotece nie będzie chciała przejąć budynku.
Burmistrz Miasta - Pan Jan Stanisław Kap - kiedy zadał pytanie, co chcą zrobić z tym budynkiem po jego przejęciu, odpowiedź był jednoznaczna, przekażemy ten budynek dla Ośrodka Pogranicze w Sejnach. Otwarta jest sprawa budynku Szkoły Talmudycznej, bo Żydowska Gmina Wyznaniowa musi udowodnić, że w dniu 1 września 1939 roku budynek ten był miejscem kultu, ochronki, szkoły itp.
Radna Małgorzata Gruda - nie otrzymała odpowiedzi na interpelacje w sprawie budynku przy ul. Zawadzkiego 7.
Pan Jan Stanisław Kap - Burmistrz Miasta - radna otrzyma odpowiedź na piśmie, bo sprawa wymaga sprawdzenia.
Radna Małgorzata Gruda - chce wyjaśnić o co chodzi w interpelacji. Chodzi o to, że w budynku przy ul. Zawadzkiego 7 coś się dzieje ze ściekami. Zalewane są mieszkania i cos trzeba z tym zrobić. Z tego co wie, to Dyrektor ZGKMWiK powiedział, że być może trzeba będzie rozbierać łazienki.
Dyrektor ZGKMWiK - Pan Romuald Kisiel - prawda jest taka, że podłączenie do kanalizacji w tym budynku zostało kiedyś zrobione bez pozwolenia. Są różne przekroje rur i dlatego są częste awarie. Być może dojdzie do tego, że trzeba będzie całą instalację wymontować. Nie chce wprowadzać radnej w błąd i jeszcze raz sprawdzi się dokładnie instalacje sanitarną.
Radna Małgorzata Gruda - uważa, że nie trzeba rozbierać instalacji tylko dokonać jej przebudowy. W pobliżu budynku idzie kanalizacja sanitarna to trzeba dać możliwość korzystania dla mieszkańców tego budynku.
Radny Marian Auron - prosi, aby odpowiedzieć na zapytanie w sprawie odpowiedzi na zalecenia pokontrolne NIK.
Burmistrz Miasta - Pan Jan Stanisław Kap - przedstawił pismo, jakie poszło do Najwyższej Izby Kontroli w sprawie zaleceń pokontrolnych, z którego wynika, że:
jest rzetelnie rozliczne dotacja uzyskiwana z budżetu państwa na finansowanie wypłat dodatków mieszkaniowych,
przyznawane są dodatki mieszkaniowe na podstawie wniosków, które zawierają dane spełniające ustawowe wymogi i w kwotach obliczonych zgodnie z obowiązującymi przepisami,
zwiększono zakres i formę nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przy przyznawaniu dodatków mieszkaniowych,
do końca 2003 roku zostanie opracowany i przedstawiony do zatwierdzenia przez Radę Miasta wieloletni program gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Miasta Sejny.
zostało zrealizowane zalecenie odnośnie współdziałania Referatu Gospodarki Miejskiej Urzędu Miasta z Zakładem Gospodarki Komunalno-Mieszkaniowej, Wodociągów i Kanalizacji w Sejnach.
Radny Marian Auron - bez tego programu ZGKMWiK w Sejnach nie może nic zrobić i będzie wchodził w dalsze długi. Od kontroli NIK upłynęło tyle czasu, że można było taki program opracować. Pan Burmistrz mówi o zrobieniu programu do końca roku.
Burmistrz Miasta - Pan Jan Stanisław Kap - odczytał tylko odpowiedź do NIK, gdzie był wstawiony termin do końca roku. Uważa, że na sesji wrześniowej taki program zostanie przez Radę Miasta przyjęty.
Do pkt 15.
W sprawach różnych radni poruszyli następujące zagadnienia:
Radny Andrzej Mocarski - Przewodniczący Rady Miasta - zapoznał radnych z pismem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie repatriacji osób polskiego pochodzenia z Kazachstanu (pisma z MSWiA i Wojewody Podlaskiego w załączeniu).
Osobiście uważa, że jest to temat bardzo ważny, ale podejmując się tego zadania trzeba mieć na uwadze, że musimy tym ludziom zapewnić nie tylko dach nad głową, ale też pracę, z której będą mogli żyć na należytym poziomie. O ile z mieszkaniem można sobie poradzić to znalezienie pracy jest bardzo trudne ze względu na bardzo duże bezrobocie na naszym terenie. Prosi o głosy radnych w tej sprawie. Na posiedzeniu Komisji Oświaty, Spraw Socjalnych, Zdrowia i Kultury radny Waldemar Kwaterski był zainteresowany, aby do Sejn sprowadzić w ramach repatriacji małżeństwo lekarzy o specjalnościach potrzebnych na naszym terenie, ale to jest tylko w zamyśle. Nie ma w Sejnach warunków, aby podjąć takie działania i zapewnić odpowiednie warunki dla bytu tych ludzi.
Burmistrz Miasta - Pan Jan Stanisław Kap - jest takiego samego zdania, jak Przewodniczący Rady Miasta. Jak przyjąć tych ludzi to trzeba im zabezpieczyć godziwe warunki pobytu w Polsce. Na dzień dzisiejszy nie jest nas stać na zapewnienie takich warunków. Trzeba z tym tematem poczekać na lepsze czasy. Mieszkanie można jeszcze zabezpieczyć, ale problem będzie z zabezpieczeniem środków do życia. Pomimo, że poczuwamy się do ogromnej więzi z tymi ludźmi to brak jest odpowiednich warunków do zapewnienia należytego życia.
Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski - przedstawił pismo Granicznej Placówki Kontrolnej Straży Granicznej w Ogrodnikach w sprawie pomocy finansowej (pismo w załączeniu).
Rada Miasta Sejny z braku środków finansowych nie widzi możliwości udzielenia pomocy finansowej
Radna Ewa Meyza - Burmistrza Miasta podczas składania informacji ze swoich prac od ostatniej sesji powiedział zdanie, którego nie rozumie. Padło zdanie o niezasadności roszczeń w stosunku do procesu Pana Andrzeja Grygucia. Chce wiedzieć, jakie to są roszczenia?
Burmistrz Miasta - Pan Jan Stanisław Kap - niezasadność roszczeń dotyczyła WPRI Suwałki w złożonej apelacji. Nie ma to związku z procesem Pana Andrzeja Grygucia. W procesie Pana Andrzeja Grygucia nastąpił powrót do pytań, które narodziły się po analizie materiałów procesowych.
Radna Ewa Meyza - dlaczego ten proces tak długo trwa?
Burmistrz Miasta - Pan Jan Stanisław Kap - na to pytanie nie umie odpowiedzieć. W dniu 25 października 2002 roku zapadł wyrok w sprawie roszczeń WPRI Suwałki. Syndyk odwołał się do Sądu Apelacyjnego, który podtrzymał wyrok wydany przez Sąd Okręgowy i jest to już wyrok ostateczny. Na pozostałe rozstrzygnięcia należy jeszcze poczekać.
Radny Marian Auron - chce wiedzieć, czy na dzień dzisiejszy poprawiła się sytuacja w nieczystościach stałych bo wynik finansowy był bardzo mizerny? Jeżeli nie ma takiej poprawy to jak Zakład Gospodarki Komunalno-Mieszkaniowej, Wodociągów i Kanalizacji w Sejnach zamierza wybrnąć z tej sytuacji. Deficyt finansowy pogłębia się bo właściciele prywatnych posesji nie płacą za składowanie nieczystości stałych a na dzisiejszej sesji nie podjęto w tej sprawie decyzji. ZGKMWiK w Sejnach świadczy wywóz nieczystości z prywatnych posesji za 26 złotych a koszt wywozu z przyjęciem na wysypisko wynosi ponad 38 zł. Jest to bardzo duża różnica i będzie cały czas miała wpływ na wysokość deficytu ZGKMWiK w Sejnach na tej działalności. Będzie tak, że trzeba będzie podnosić cenę przyjęcia nieczystości stałych na wysypisko, którą największe obciążenie poniosą mieszkańcy Spółdzielni Mieszkaniowej. Są więc w mieście lepsi i gorsi mieszkańcy.
Chce również dowiedzieć się, czy Wójt Gminy Sejny w dalszym ciągu wywozi nieczystości stałe na wysypisko we wsi Konstantynówka? Jeżeli tak, to czy ponosi za to jakieś koszty?
Pan Romuald Kisiel - Dyrektor ZGKMWiK w Sejnach - za 5 miesięcy br. jest strata na nieczystościach stałych 2.997,00 złotych. Proponował wyższą stawkę za ryczałtowy wywóz nieczystości stałych, ale została zatwierdzona na niższym poziomie niż wynika to z kalkulacji. Może powiedzieć, że przez cały czas dążą do obniżenia kosztów. W ubiegłym roku koszty na wszystkich działalnościach zostały bardzo dużo obniżone. Również w tym roku będzie się starał obniżyć koszty jeżeli będą takie możliwości. Myśli o obniżeniu norm paliwa na pojazdy do wywozu nieczystości stałych i płynnych. Dużo zaoszczędzić na obecnym sprzęcie nie można bo jest to bardzo stary sprzęt i koszty jego utrzymania są bardzo duże. Może być tak, że trzeba będzie ponosić jeszcze większe koszty niż obecnie.
Odnośnie wywozu nieczystości stałych przez Wójta Gminy Sejny to nie ukrywa, że dobrą wolą Wójta Gminy Sejny jest umarzanie podatku od nieruchomości dla ZGKMWiK w Sejnach. W zamian za to Gmina Sejny przywozi swoje nieczystości stałe na wysypisko. W ubiegłym roku było tego 600 m3. Uważa, że jest to znikoma ilości i nie ma wpływu na zasypywanie naszego wysypiska. Z drugiej strony nie ma też potrzeby stwarzania konfliktów w sytuacji, kiedy Wójt Gminy Sejny umarza nam podatki i trzeba na jakiś układ przystać. W tym roku będzie tych nieczystości jeszcze mniej bo Gmina Sejny rozstawiła pojemniki, które wywozi wyspecjalizowana firma na wysypisko poza terem powiatu.
Chce też poinformować radnych, że od 1 lipca 2003 roku będzie prowadzona na wysypisku śmieci w Konstantynówce ścisła ewidencja przywożonych nieczystości. Taka ewidencja pozwoli na ustalenie ile nieczystości stałych jest przywożonych od indywidualnych właścicieli posesji. Na koniec roku przestawi radnym, jak ta sprawa wygląda i czy nie zajdzie potrzeba podwyższenia ceny na ryczałtowy wywóz nieczystości stałych z prywatnych posesji.
Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Sejnach przez cały czas chce udowodnić, że sam ponosi koszty utrzymania wysypiska śmieci we wsi Konstantynówka. Nie jest to prawdą, bo roczny koszt utrzymania wysypiska wynosi w granicach 80 tysięcy złotych a Spółdzielnia Mieszkaniowa płaci rocznie około 17 tysięcy złotych. Trzeba tu być uczciwym i mówić prawdę.
Pani Barbara Bulwin - Główna Księgowa ZGKMWiK w Sejnach - w ubiegłym roku za wywóz nieczystości stałe wpłynęła kwota około 203 tysięcy złotych, z tego:
od lokatorów za nieczystości stałe pozyskano kwotę około 43 tysięcy złotych,
od Spółdzielni Mieszkaniowej około 18 tysięcy złotych,
od tych, którzy wywożą na zamówienie około 90 tysięcy złotych,
za ryczałty od indywidualnych właścicieli posesji wpłynęło około 52,5 tysiąca złotych.
Procentowo rozkłada się to następująco:
od lokatorów 21%,
od Spółdzielni Mieszkaniowej 9%,
na zamówienia 44%,
za ryczałty od indywidualnych właścicieli posesji 26%.
Burmistrz Miasta - Pan Jan Stanisław Kap - na dzień dzisiejszy nie można podnieść kosztów ryczałtowego wywozu od właścicieli indywidualnych posesji do kwoty wynikającej z kalkulacji bo byłby wysoki wzrost obciążeń podatkowych. Chodzi o to, że od początku roku zostali oni zobowiązani do płacenia podatku od posiadania psów. Chce dodać, że jest zwolennikiem, aby ceny były zbliżone do przedstawionej w kalkulacji i myśli, że do tej dyskusji będzie trzeba w niedługim czasie wrócić. Trzeba też brać pod uwagę, że ludzi do wywozu nieczystości stałych z własnych posesji trzeba przyzwyczaić i tego nie zrobi się wysokimi stawkami za wywóz.
Radny Marian Auron - prosi, aby Burmistrz Miasta powiedział, jak zamierza wyegzekwować ryczałt za wywóz nieczystości stałych od tych właścicieli posesji, którzy do tej pory nie podpisali stosowne umowy. Jest uchwała, która zobowiązuje Burmistrza Miasta do jej wykonania, a więc musi być egzekucja. Jak nie będzie egzekucji to w następnym roku może być więcej osób, które nie będą zainteresowane płaceniem za wywóz nieczystości stałych. Jak koszty będą rozłożone na wszystkich mieszkańców to być może nie trzeba będzie płacić tak wysokich stawek za wywóz nieczystości stałych.
Burmistrz Miasta - Pan Jan Stanisław Kap - tak, jak wcześniej informował jest powołana Komisja, która będzie zwracała uwagę na posiadanie przez właściciela prywatnej posesji aktualnej umowy na wywóz nieczystości stałych i rachunki, które będą świadczyć, że taka usługa została wykonana.
Radny Marian Auron - złożył oświadczenie następującej treści:
„Ponieważ wyczytał w „Gazecie Współczesnej”, że został zamknięty „Przegląd Sejneński” i w tym samym dniu spotkał Pana Jana Lupo, który przekazał, że to z Ratusza wyszło, iż jest tym donosicielem do policji to chce oświadczyć, że nigdy nie był, nie jest i nie będzie donosicielem. Jeżeli będzie coś robił to w formie prawnej i z własnym podpisem”.
Radna Małgorzata Gruda - chce wiedzieć ile w tym roku dołożono już do oświetlenia ulic w mieście?
Pani Halina Chomicz - Skarbnik Gminy Miasta Sejny - za 5 miesięcy tego roku na oświetlenie ulic wydatkowano kwotę 99.596,00 złotych, w tym 35 tysięcy złotych to środki własne.
Radna Małgorzata Gruda - pytała o oświetlenie bo o godzinie 20.00 pali się już oświetlenie uliczne a jest jasno do godziny 22.00. Jest tym faktem zbulwersowana.
Pan Jan Stanisław Kap - Burmistrz Miasta - być może był wyjątkowo pochmurny dzień. Osobiście obserwował, o której godzinie zapala się światło i może powiedzieć, że było to o godzinie 21.20.
Radna Barbara Łuba - na dzień dzisiejszy nic się nie mówi o kotłowniach komunalnych, które są w bardzo złym stanie technicznym.
Burmistrz Miasta - Pan Jan Stanisław Kap - nie można ogłosić przetargu bo nie ma odpowiedzi na odwołanie od decyzji Prezesa Zamówień Publicznych. Chodzi o termin użytkowania kotłowni przez firmę, która wygra przetarg. Prezes wyraża zgodę tylko na 3 lata, a nakłady na taką inwestycje mogą się zwrócić po dłuższym terminie i tu jest problem. Myśli, że w niedługim czasie będzie odpowiedź od Prezesa Zamówień Publicznych i będzie można ogłosić przetarg.
Dyrektor ZGKMWiK w Sejnach - Pan Romuald Kisiel - jest to bardzo pilny temat do załatwienia, bo trzeba będzie dokonać remontu pieców w przypadku, kiedy nie dojdzie do rozstrzygnięcia zakładany przetarg. Na tej działalności są duże straty i dobrze by było, aby ktoś kotłownie wziął do remontu. Miasto nie ma szans na wymianę pieców i jest tym tematem przerażony. Na wymianę pieców trzeba mieć w granicach 100 tysięcy złotych.
Radna Małgorzata Gruda - chce wiedzieć co będzie robione na tablicy, która stoi w parku. Zadała pytanie, bo są robione jakieś prace przy tej tablicy przez strażaków.
Radny Marian Auron - Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sejn i Sejneńszczyzny „Ziemia Sejneńska” zakupiło tablice do oznakowania miasta. Prezes Stowarzyszenia zwracał się do Burmistrza Miasta o wskazanie miejsc, gdzie te tablice można ustawić. Chodzi o tablice, które informują turystów, gdzie jest szpital, urząd, zabytek itp. Sezon turystyczny się zaczął a tablice nie zostały ustawione. W mieście nie ma nikogo, kto by się tym tematem zainteresował. Prosi, aby ktoś zajął się tym tematem jeszcze w tym sezonie turystycznym.
Radna Weronika Pogorzelska - chce wiedzieć dlaczego nie zostały ustawione tablice skoro Stowarzyszenie na Rzecz Sejn i Sejneńszczyzny przekazuje to za darmo? Być może Stowarzyszenie otrzymało na ten cel środki pomocowe i trzeba to doprowadzić do końca.
Pan Jan Stanisław Kap - Burmistrz Miasta - po kontroli NIK na drogach wojewódzkich nastąpiło zdejmowanie wszystkich reklam i szyldów. Dyrekcja nakazała zdjęcie lub wniesienie za to wysokich opłat. Do dnia dzisiejszego nie ma zezwolenia na ustawienie tych tablic w pasie dróg wojewódzkich i radny Marian Auron o tym wie. Może jednak powiedzieć, że w dniu dzisiejszym zadecydował wspólnie z Dyrektorem ZGKMWiK w Sejnach na ustawienie tych tablic bez zgody zarządców dróg wojewódzkich na okres sezonu turystycznego. Jak będą skargi to tablice zostaną zdjęte. Innego rozwiązania na dzień dzisiejszy nie widzi. W tej sprawie interweniował również Starosta Powiatu i nic to nie dało.
Radny Andrzej Mocarski - Przewodniczący Rady Miasta - był świadkiem rozmowy podczas której powiedziano, że nie można ustawić tych znaków w pasie drogowym dróg wojewódzkich.
Pan Romuald Kisiel - Dyrektor ZGKMWiK w Sejnach - ma przyzwolenie Pana Burmistrza na ustawienie tych znaków bez wymaganego zezwolenia. Obiecał też Panu Eugeniuszowi Klimańcowi, że w dniu jutrzejszym będą wszystkie znaki ustawione.
Do pkt 16.
Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski - podziękował wszystkich za przybycia na obrady sesji i z braku dalszych głosów zamknął obrady sesji, wypowiadając następujące słowa:
„Zamykam obrady VIII Sesji Rady Miasta Sejny”.
Protokołował: Przewodniczący Rady Miasta
Lech Koneszko Andrzej Mocarski
1
Metryka strony