Protokół z obrad Sesji Rady Nr 06

Protokół Nr VI/03

Protokół Nr VI/03

z obrad VI Sesji Rady Miasta Sejny

odbytej w dniu 30 kwietnia 2003 roku

Obrady rozpoczęły się w dniu 30 kwietnia 2003 r. o godz. 1300.

Obrady zakończyły się w dniu 30 kwietnia 2003 r. o godz. 1630.

Sesja odbyła się w sali narad Urzędu Miasta Sejny.

W obradach udział wzięło 15 radnych, zgodnie z załączoną listą obecności.

Ponadto w obradach udział wzięli:

1. Pan Piotr Marian Luto - Starosta Sejneński

2. Pan Romuald Kisiel - Dyrektor ZGKMWiK w Sejnach

3. Pani Bożena Twardowska - Dyrektorka Szkoły Podstawowej Nr 1

4. Pani Renata Czeszkiewicz - Dyrektorka Szkoły Podstawowej Nr 2

5. Pan Krzysztof Tur - Dyrektor Gimnazjum Nr 1 w Sejnach

6. Pani Beata Dźwilewska - Dyrektorka Przedszkola Miejskiego Nr 1

7. Pan Eugeniusz Jurkiewicz - Przewodniczący Zarządu Osiedla Nr 2

8. Pani Aleksandra Kaklin - Sekretarz Gminy Miasta Sejny

9. Pani Halina Chomicz - Skarbnik Gminy Miasta Sejny

10. Pan Dariusz Tomczyk - Dyrektor Ośrodka Kultury w Sejnach

11. Pani Janina Strzyżewska - Radca Prawny Urzędu Miasta

Obrady otworzył i im przewodniczył Pan Andrzej Mocarski - Przewodniczący Rady Miasta Sejny, który stwierdził prawomocność obrad i przedstawił proponowany porządek obrad.

Rada Miasta jednogłośnie przy6jęła porządek obrad VI Sesji Rady Miasta Sejny.

Porządek obrad:

  1. Otwarcie obrad.

  2. Przyjęcie porządku obrad.

  3. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.

  4. Sprawozdanie Burmistrza Miasta ze swoich prac od ostatniej sesji.

  5. Interpelacje radnych.

  6. Sprawozdanie z realizacj8i budżetu miasta Sejny za 2002 rok:

  1. przyjęcie sprawozdanie z działalności finansowej Zarządu Miasta i Burmistrza Miasta za 2002 rok,

  2. przedłożenie i przegłosowanie wniosku o udzielenie absolutorium za działalność finansową w 2002 roku.

  1. Stan przygotowań organizacyjno finansowych do organizowanych imprez przez Ośrodek Kultury i Miasto Sejny:

  • informacja Komisji Rewizyjnej Rady Miasta z przeprowadzonej kontroli w Ośrodku Kultury w Sejnach pod kątem przygotowania finansowo - organizacyjnego do imprez międzynarodowych, ogólnopolskich i regionalnych.

  1. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia wykonania zadań Samorządu Województwa Podlaskiego z zakresu kultury i ochrony jej dóbr przez Miasto Sejny.

  2. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia pensum godzin dyrektorom placówek oświatowych w mieście Sejn7y:

  • dokonanie zmian w załączniku do uchwały Nr XL/214/02 Rady Miasta Sejny z dnia 20 sierpnia 2002 roku.

  1. Podjęcie uchwały w sprawie nadania imienia Gimnazjum Nr 1 w Sejnach:

  • podjęcie uchwały w sprawie ustanowienia sztandaru dla Gimnazjum Nr 1 im. Jana Pawła II w Sejnach

  1. Odpowiedzi na interpelacje.

  2. Sprawy różne.

  3. Zakończenie obrad.

Do pkt 3.

Radna Małgorzata Gruda - w protokóle na stronie 5 jest jej wypowiedź dotycząca pisania projektów. Zabrakło tam zdania, w którym pytała, czy w Urzędzie Miasta są osoby, które takie projekty piszą i czy są obecnie szkolone?

Radny Andrzej Mocarski - taśma zostanie przesłuchana i protokół zostanie uzupełniony.

Pan Jan Stanisław Kap - Burmistrz Miasta - przedstawił dokument potwierdzający, że w dniu 26 kwietnia 2003 r. był z Panią Skarbnik w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Chodzi o to, że w protokole jest zapis mówiący o tym, że Burmistrz kłamie mówiąc o pobycie wraz z Panią Skarbnik w NFOŚiGW w dniu 26 kwietnia 2003 r. bo w tym czasie Pani Skarbnik była w Poznaniu. W Poznaniu Pani Skarbnik była w dniu 27 kwietnia 2003 r. Na wyjazd do Warszawy są potwierdzone delegacje Pani Skarbnik i kierowcy Urzędu Miasta. Przedstawił te dokumenty, aby potwierdzić prawdziwość swoich słów.

Rada Miasta jednogłośnie przyjęła protokół z obrad V Sesji Rady Miasta Sejny.

Do pkt 4.

Burmistrz Miasta - Pan Jan Stanisław Kap - przedstawił sprawozdanie ze swoich prac od ostatniej sesji:

1) w dniu 2 kwietnia 2003 roku odbyło się kolejne spotkanie organizacyjne w sprawie obchodów 40-lecia Szpitala Powiatowego w Sejnach. O szczegółach nie będzie mówił

  1. w dniu 4 kwietnia 2003 r. odbył spotkanie z dyrektorem Zarządu Dróg Wojewódzkich w sprawie najważniejszych inwestycji drogowych na terenie miasta Sejny. Sprawa dotyczy chodników na ul. 1-go Maja i Piłsudskiego.

Tego samego dnia odbył spotkanie z dyrektorem Agencji Restrukturyzacji Modernizacji Rolnictwa w sprawie szkolenia rolników z SAPARD-u i możliwości pozyskiwania środków z funduszy przedakcesyjnych. Jeżeli chodzi o rolników to najważniejszym tematem są dopłaty bezpośrednie. Dyrektor potwierdził, że chętnie przyjadą do Sejn, aby przeszkolić w zakresie rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw w celu pozyskiwaniu środków przez samorządy i poszczególnych rolników.

Spotkał się też z prezesem Elektrociepłowni Białystok, na którym omówił możliwości zaangażowania Elektrociepłowni Białystok w przetarg na ciepło i modernizację sieci przesyłowych w zasobach komunalnych.

W Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim omówił szczegóły utworzenia rezerwy materiałowej w mieście Sejny. Chodzi o agregat prądotwórczy stacjonarny i przekazanie go do ZGKMWiK w Sejnach. Na dzień dzisiejszy jest już podpisane porozumienie. W tej chwili należy załatwić odpowiedni transport bo jest to potężna konstrukcja, która wymaga odpowiedniego dźwigu i środka transportu.

  1. w dniu 4 kwietnia 2003 roku odbyło się w Starostwie Powiatowym w Sejnach spotkanie Starosty, Burmistrza i Dyrektora Zespołu Szkół Techniczno - Rolniczych w sprawie organizacji finału Centralnej Olimpiady Wiedzy Rolniczej w Sejnach. Jest to wielka uroczystość dla szkół rolniczych bo przyjeżdżają uczniowie, dyrektorzy i rektorzy szkół rolniczych z całej Polski, przedstawiciele Ministerstwa Edukacji i firm zajmujących się sprzedażą i dystrybucją sprzętu rolniczego. Wymaga to zaangażowania wielu sił i środków. W tej chwili prace przygotowawcze są już na ukończeniu.

Również w tym dniu odbyło się rozpoczęcie 3 - dniowego seminarium p.n. „Współczesność a wielokulturowość pomiędzy Sarajewem - Nowym Jorkiem i Jerozolimą. Na seminarium przybył ambasador Izraela.

  1. w dniu 9 kwietnia 2003 roku odbył spotkanie z dyrektorem Ośrodka Kultury w Sejnach, na którym omówiono najpilniejsze zadania i problemy stojące przed Ośrodkiem Kultury w Sejnach. Szczególny nacisk położono na sytuację finansową i przygotowanie do najważniejszych imprez organizowanych w tym roku przez Ośrodek Kultury.

  2. w dniu 10 kwietnia 2003 roku odbyły się wybory sołtysa Miasta Sejny. Na sołtysa ponownie został wybrany Pan Stanisław Wołągiewicz.

  3. w dniu 11 kwietnia 2003 roku odbyło się spotkanie z dyrektorami szkół w celu ostatecznego omówienia arkuszy organizacyjnych na rok szkolny 2003/2004. Po tym spotkaniu arkusze zostały przekazane do Kuratorium Oświaty w Białymstoku do zaopiniowania.

Na tym spotkaniu została omówiona sprawa pensum dla dyrektorów placówek oświatowych.

W dniu tym do Sejn przybył eurobus promujący nasze wejście do Unii Europejskiej.

Na spotkanie do Sejn przybył nowo wybrany prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku, z którym omówił najważniejsze zadania ekologiczne stojące przed naszym miastem. Był zainteresowany stanem komór biologicznego oczyszczania na naszej oczyszczalni ścieków. Chciał usłyszeć, jakie są plany z zakresu ochrony środowiska w aktualnej kadencji Rady Miasta. Razem z prezesem WFOŚiGW w Białymstoku przybył Pan Jarosław Zgiet, który spotkał się z nauczycielami w sprawie akcji recyklingu. Przywiózł ze sobą worki w 4 kolorach, do których będą zbierane surowce.

Tego samego dnia zostało zorganizowane spotkanie Komitetu Osiedlowego Nr 1 w Sejnach, ale ze względu na niską frekwencję nie doszło do przeprowadzenia zebrania.

  1. w dniu 14 kwietnia 2003 roku Polsko - Litewska Izba Handlowa Rynków Wschodnich zorganizowała w Augustowie konferencję państw bałtyckich, mającą na celu zbliżenie sąsiadujących państw basenu morza bałtyckiego. Chodziło o zbliżenie samorządów gmin i miast granicznych. Dla Sejn została zaproponowana współpraca z miastem Łoździeje a powiat sejneński dostał propozycję współpracy z rejonem łoździejskim. Taka współpraca pozwoli na łatwiejsze zdobywanie środków przedakcesyjnych i strukturalnych. Wspólne projekty mają większą szansę na ich zaakceptowanie i realizację. W spotkaniu wziął udział gubernator Kaleningradu, który przedstawił propozycję okręgu kaleningradzkiego i chęć przystąpienia do wspólnych programów i projektów organizowanych przez Polsko-Litewską Izbę Handlową Rynków Wschodnich.

Tego samego dnia rozpoczęło się szkolenie zorganizowane przez Fundację Rozwoju Regionalnego mające na celu przygotowanie kadry poszczególnych samorządów do przygotowania wniosków i pozyskiwania środków na zadania ekologiczne. Nasze miasto i Radę Miasta reprezentowało 8 osób. Po ukończeniu kursu te osoby otrzymają certyfikaty, które będą upoważniać występowania i reprezentowania samorząd miasta przy przygotowywaniu wniosków. Nasi przedstawiciele będą przygotowywani do pisania wniosków na temat selektywnej zbiórki odpadów stałych.

Po południu odbyło się zebranie mieszkańców Osiedla Nr 2, na którym dokonano podsumowania poprzedniej kadencji i wybrano nowy Zarząd Osiedla Nr 2. Nowym przewodniczącym Zarządu Osiedla Nr 2 w Sejnach został Pan Eugeniusz Jurkiewicz. Został wybrany 1 zastępca - Pani Ewelina Abramczuk i 4 członków Zarządu Osiedla Nr 2.

  1. w dniu 15 kwietnia 2003 roku Przewodniczący Rady Miasta zorganizował spotkanie w Urzędzie Miasta z przedstawicielami Spółdzielni Mieszkaniowej w Sejnach w sprawie rozwiązania najpilniejszych problemów i zadań stojących przed Spółdzielnią Mieszkaniową i Miastem Sejny. Spotkanie dotyczyło 5 tematów:

  • dodatków mieszkaniowych,

  • umowa użyczenia drogi,

  • sprzedaż i kupno ciepła,

  • stawki przyjęcia nieczystości stałych,

  • wykonanie przyłącza sanitarnego do kanalizacji bloków przy ul. Zawadzkiego 6 i 8.

Było to pierwsze spotkanie w tych sprawach. Następne spotkanie odbyło się w dniu 23 kwietnia 2003 r. Po pierwszym spotkaniu zostały spisane wnioski wypracowane na tym spotkaniu i miasto przedstawiło propozycję porozumienia, które na dzień dzisiejszy nie jest jeszcze podpisane.

  1. w dniu 16 kwietnia z dyrektorem Ośrodka Kultury w Sejnach był w Urzędzie Marszałkowskim i spotkali się z dyrektor Grażyną Wiśniewską w sprawie dofinansowania imprez organizowanych przez Ośrodek Kultury w Sejnach. W tym roku będzie dofinansowany tylko Międzynarodowy Festiwal Organowy. Odnośnie Międzynarodowego Festiwalu „Baltic - Satelid” to Pani Dyrektor zadeklarowała pomoc w formie nagród.

W Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury dyrektor Ośrodka Kultury omówił realizację zadań i celów realizowanych przez pracownię plastyczną i taneczną. Chodziło o Międzynarodowe Warsztaty Polsko - Litewskie.

W Kuratorium Oświaty w Białymstoku pan Marek Karpowicz obmierzył salę, w której będzie miał wystawę prac swoich i dzieci chodzących na zajęcia plastyczne do Ośrodka Kultury w Sejnach. Myśli, że ta wystawa będzie gotowa na koniec sierpnia 2003 roku. Będzie bardzo przyjemnie bo pan Marek Karpowicz obchodzi w tym roku 30 - lecie swojej pracy. Będzie to stała wystawa a więc dla Ośrodka Kultury i pana Marka Karpowicza będzie to wielka promocja.

W Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego zapoznał się ze statutem Związku i propozycją przystąpienia do tego Związku naszego Miasta. Nie będzie rozwijał tego tematu bo na ten temat będzie rozmowa na jednej z następnych sesji.

  1. w dniu 17 kwietnia 2003 roku odbył tradycyjne spotkanie z Prezesem Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Sejn i Sejneńszczyzny - panem Eugeniuszem Klimańcem - w sprawie planu Stowarzyszenia na rok 2003. Następnie wzięli udział w konferencji zorganizowanej przez Suwalską Izbę Rolniczo - Turystyczną na temat zagospodarowania szlaków turystycznych Suwalszczyzny. Jest przygotowywany audyt turystyczny - „Opracowanie kompleksowego programu rozwoju turystyki Pojezierza Suwalsko - Augustowskiego i Ziemi Sejneńskiej”. Jest to wielka szansa na rozwój turystyki na naszych terenach.

  2. w dniu 23 kwietnia 2003 roku odbyło się drugie spotkanie z przedstawicielami Spółdzielni Mieszkaniowej w porozumienia na spłatę dodatków mieszkaniowych i zaległości wynikających z nieterminowości przekazywania środków na ten cel.

  3. w dniu 25 kwietnia 2003 roku odbyło się posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa Publicznego, Handlu i Ochrony Środowiska oraz Komisji Oświaty, Spraw Socjalnych, Zdrowia i Kultury , na których zostały zaopiniowane materiały na sesję Rady Miasta.

W tym dniu przybył do Sejn nowo wybrany Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku, z którym spotkali się przedstawiciele wszystkich samorządów i wysłuchali planów Komendanta dotyczących województwa podlaskiego i powiatów granicznych.

  1. w dniu 28 kwietnia 2003 roku odbyło się posiedzenie Komisji Planu, Budżetu i Finansów, na którym zaopiniowano materiały na sesję Rady Miasta.

  2. w dniu 29 kwietnia 2003 roku odbyła się miła uroczystość wręczenia medali za długoletnie pożycie małżeńskie dla 18 par. Na uroczystość przybyło 13 par małżeńskich.

Tego dnia odbyła się sesja Rady Powiatu Sejny na temat szeroko rozumianej opieki społecznej.

Do pkt 5.

Podczas obrad VI Sesji Rady Miasta Sejny radni nie zgłosili żadnej interpelacji.

Do pkt 6.

Pani Halina Chomicz - Skarbnik Gminy Miasta Sejny - przedstawiła sprawozdanie z realizacji budżetu miasta Sejny za 2002 rok (sprawozdanie w załączeniu).

Radna Barbara Łuba - z wypowiedzi Pani Skarbnik wynika, że za I kwartał 2003r. z ulicy Łąkowej i Jeziornej wpłynęła za ścieki kwota 1.595,- złotych co daje rocznie około 6,5 tysiąca złotych, a miesięcznie jest to kwota około 540,- złotych. Jest to bardzo mały przychód przy tak dużej inwestycji.

Ma pytanie do Burmistrza Miasta odnośnie funduszu świadczeń socjalnych w oświacie. Przeanalizowała budżet za miesiące listopad i grudzień 2002 roku i stwierdziła, że został zmniejszony plan naliczeń funduszu socjalnego. Chce wiedzieć na jakiej podstawie został zmniejszony plan i czy ktoś występował o zmniejszenie tego planu. Chce też, aby Pan Burmistrz podał jaka kwota powinna być naliczona i czy zmniejszona kwota została ujęta w zobowiązaniach? Chce taką informację mieć na piśmie.

Pani Halina Chomicz - Skarbnik Gminy Miasta Sejny - zostało to zmniejszone na wniosek Zespołu Administracyjnego Oświaty uchwałą z końca grudnia 2002 roku. Nie zostało to ujęte w zobowiązaniach.

Pani Weronika Pogorzelska - Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej - przedstawiła opinię Komisji Rewizyjnej z realizacji budżetu Miasta Sejny za 2002 rok (opinia w załączeniu).

Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej przedstawiła wniosek o udzielenie absolutorium Burmistrzowi Miasta Sejny za realizację budżetu Miasta Sejny za 2002 rok (wniosek w załączeniu).

Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski - przedstawił uchwały Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku w sprawie wyrażenia opinii o przedłożonym przez Burmistrza Miasta Sejny sprawozdaniu z wykonania budżetu miasta za rok 2002, z wykonania planu finansowego zadań z zakresu administracji rządowej zleconych miastu oraz realizacji zadań publicznych wynikających z porozumień z organami administracji rządowej oraz jednostkami samorządu terytorialnego (uchwała w załączeniu).

Przedstawił również uchwałę Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku w sprawie wyrażenia opinii o przedłożonym przez Komisję Rewizyjną Rady Miasta w Sejnach wniosku w sprawie udzielenia Burmistrzowi absolutorium (uchwała w załączeniu).

Pani Halina Chomicz - Skarbnik Gminy Miasta Sejny - wyjaśniła, że kwota 165.629,- złotych to jest przekroczony deficyt budżetowy tj. skonsumowana subwencja oświatowa. Pieniądze te muszą być oddane w 2003 roku. Znaczy to, że wydatki musza być mniejsze od dochodów o podaną kwotę. Oprócz tego wydatki muszą być niższe od dochodów o kwotę rat i powstały deficyt w kwocie 450 tysięcy złotych.

Chce też dodać, że w kwocie zobowiązań wymagalnych - 1.394.684,- zł - są również zobowiązania wymagalne ZGKMWiK w Sejnach. Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku ujęła te zobowiązania łącznie.

Plan wydatków na dodatki mieszkaniowe w 2002 roku był niższy niż zrealizowane wydatki + zobowiązania wymagalne na koniec roku. Nie było czym pokryć zobowiązań na koniec roku 2002.

Odnośnie ZGKMWiK w Sejnach to nie ma nic do dodania. Sytuacja finansowa jest bardzo trudna mimo dotacji w kwocie 52 tysięcy złotych i umorzonego podatku za 2002 rok.

Odnośnie zobowiązań wymagalnych w budżecie Miasta na 2003 r. na kwotę 1.394.684,- zł jest zabezpieczona w planie wydatków kwota 493.617,- zł. W całej kwocie mieszczą się zobowiązania wymagalne ZGKMWiK w Sejnach i zobowiązania w stosunku do Hydrocentrum na kwotę 512.617,- zł. Kwota zobowiązań dla Hydrocentrum nie została uwzględniona w budżecie, choć figuruje w sprawozdawczości na zobowiązaniach wymagalnych, bo toczą się sprawy sądowe.

Radna Barbara Łuba - chce wiedzieć, czy Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej zapoznała się z protokołem NIK przed posiedzeniem Komisji Rewizyjnej, czy po posiedzeniu Komisji?

Radna Weronika Pogorzelska - Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Sejny - z protokołem NIK zapoznała się po posiedzeniu Komisji Rewizyjnej.

Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski - przedstawił projekt uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrzowi Miasta Sejny za działalność finansową w 2002 roku.

Rada Miasta Sejny większością głosów ( 10 głosów za, przy 2 głosach przeciwnych i 3 głosach wstrzymujących się) podjęła uchwałę w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrzowi Miasta Sejny (uchwałą w załączeniu).

Do pkt 7.

Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski - przed wysłuchaniem informacji Dyrektora Ośrodka Kultury i przeprowadzeniem dyskusji na temat stanu przygotowań organizacyjno - finansowych do organizacji imprez przez Ośrodek Kultury i Miasto Sejny prosi o wysłuchanie sprawozdania Komisji Rewizyjnej Rady Miasta w tej sprawie.

Radna Weronika Pogorzelska - Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej - przedstawiła informację z przeprowadzonej kontroli w Ośrodku Kultury w Sejnach pod kątem przygotowania finansowo-organizacyjnego do imprez międzynarodowych, ogólnopolskich i regionalnych (informacja w załączeniu).

Pan Dariusz Tomczyk - Dyrektor Ośrodka Kultury w Sejnach - przedstawił informację o stanie przygotowań organizacyjno - finansowych do organizowanych imprez przez Ośrodek Kultury w Sejnach (informacja w załączeniu).

Radna Ewa Meyza - chce pogratulować pomysłu Kawiarenka „Pod talentami”. Jest to świetna sprawa i ma nadzieję, że będzie to kontynuowane i rozwijane. Chętnie weźmie udział w najbliższym spotkaniu. Również dobrym pomysłem jest Festiwal Piosenki Dzieci i Młodzieży „O złoty głos skowronka”. Myśli, że są to imprezy o zasięgu powiatowym i martwi fakt, że większość imprez jest finansowana z własnych środków a środki finansowe z Powiatu są bardzo skromne. Niepokoi to, że środki finansowe na imprezy są bardzo skromne a organizacji ich wymaga zabezpieczenia skromnych środków na nagrody nagród i inne wydatki organizacyjne.

Pan Dariusz Tomczyk - Dyrektor Ośrodka Kultury - zapewnia, że Kawiarenka „Pod talentami” będzie kontynuowana. Chce też dodać, że Festiwal Piosenki Dzieci i Młodzieży „O złoty głos skowronka” nie zamyka się w ramach powiatu i w tej edycji Festiwalu są już zgłoszenia z Suwałk. Docelowo widzi to jako imprezę 2 dniową, jeżeli uda się domówić z Dyrektorem Zespołu Szkół Techniczno-Rolniczych w Sejnach w sprawie tanich noclegów i wyżywienia. Jest duże zainteresowanie imprezą i wysłuchanie wszystkich chętnych w ciągu 1 dnia jest praktycznie niemożliwe. Odnośnie finansowania imprez przez Starostwo Powiatowe w Sejnach to jest to bardzo duża pomoc. Chce powiedzieć, że na te imprezy przeznaczają środki finansowe, które sami zarobią. Ośrodek Kultury zarabia na dyskotekach, weselach a ostatnio organizowali stypę. Zarobione pieniądze przeznaczą na nagrody i na paczki dla wszystkich dzieci biorących udział w Festiwalu Piosenki Dzieci i Młodzieży „O złoty głos skowronka”.

Radna Ewa Meyza - prosi, aby Pan Dyrektor powiedział, czy wystarczy pieniędzy na organizację Międzynarodowego Festiwalu Organowego? Są planowane pieniądze od Fundacji im. F.Chopina. Nie wiadomo, czy te pieniądze otrzymamy.

Pan Dariusz Tomczyk - Dyrektor Ośrodka Kultury - z tymi pieniędzmi nie będzie problemu bo Przewodniczącym Fundacji jest Pan Serafin, który jest zaangażowany w organizację Międzynarodowego Festiwalu Organowego.

Radna Ewa Meyza - uważa, że trzeba zdobywać pieniądze ze wszystkich możliwych źródeł. W informacji stoi znak zapytania przy Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży, która jest planowana w dofinansowaniu Polsko - Litewskich Warsztatów Teatralnych. Myśli, że nie należy rezygnować z pozyskania pieniędzy z tej Fundacji.

Pan Dariusz Tomczyk - Dyrektor Ośrodka Kultury - nie rezygnują z żadnej możliwości pozyskania pieniędzy. Czekają na odpowiedź z Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży. Termin odpowiedzi jest do 16 maja, a więc trzeba cierpliwie czekać.

Radna Ewa Meyza - wiadomo jest, że nie będzie finansowania imprez przez Fundację im. Stefana Batorego. Być może Pan Dyrektor potrzebuje pomocy od Burmistrza i Rady Miasta w pozyskaniu pieniędzy od różnych fundacji?

Pan Dariusz Tomczyk - Dyrektor Ośrodka Kultury - jeszcze kilka lat temu były ogromne pieniądze do pozyskania od różnych fundacji na imprezy kulturalne. Ogromne pieniądze można było pozyskać i pozyskiwali kiedy dyrektorami byli panowie Jerzy Nazaruk i Piotr Witaszczyk. W tej chwili sytuacja w kraju powoduje, że brak jest pieniędzy na wszystko. Zgadza się, że jest bardzo dużo fundacji. Jak wejdzie się na stronę internetową to jest w czym przebierać. Korzystają ze strony internetowej, aby znaleźć fundację, która może zasilić finansowo nasze imprezy, ale okazuje się, że wszystkie te fundacje nie finansują kultury samorządowej. Może podać przykład Fundacji „Pogranicze”, która ogłasza się na stronie internetowej, że chce pomagać a praktycznie nic nie może pomóc, bo sama chce pozyskać pieniądze. Starają się dotrzeć do wszystkich fundacji, które mogą wesprzeć działalność kulturalną. Do tej pory pewnym punktem finansowym była Fundacja Stefana Batorego, ale okazało się, że 0od tego roku z braku pieniędzy nie będzie pomagała finansowo w organizacji naszych imprez. Trudno też oczekiwać pieniędzy z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego bo muszą finansować większe imprezy ogólnopolskie.

Radna Ewa Meyza - czy starali się o środki z Euroregionu Niemen, który finansuje programy kulturalne?

Pan Dariusz Tomczyk - Dyrektor Ośrodka Kultury - Euroregion Niemen może dofinansować programy, ale trzeba mieć własne środki finansowe w wysokości 25% preliminarza finansowego imprezy + podatek VAT co daje 47% własnego wkładu.

Radna Ewa Meyza - na poprzedniej sesji przejęzyczyła się i powiedziała, że nie trzeba pieniędzy, aby Euroregion Niemen dofinansował imprezę. Myślała o tym, że nie trzeba dużych pieniędzy, aby złożyć projekt. Chodzi o to, że impreza i tak musi być sfinansowana z różnych środków, składa się więc wniosek i dostaje pieniądze, które zwiększą ogólną pulę pieniędzy na daną imprezę.

Pan Dariusz Tomczyk - odnośnie Euroregionu Niemen to w całej sprawie chodzi o terminy. Program Euroregionu Niemen swoim terminem nie obejmuje naszych działań. Próbował różnych sposobów, aby pozyskać pieniądze, ale problem jest z rozliczeniem. Termin składania projektów jest do 16 maja. W ubiegłym roku złożyli 3 projekty do Euroregionu Niemen, ale na żaden nie otrzymali pieniędzy. Do realizacji jednego projektu zabrakło 1 punktu.

Radna Małgorzata Gruda - gratuluje Ośrodkowi Kultury tak szerokich działań w różnych kierunkach. Chce jednak powiedzieć o imprezie, której była inicjatorką. Chodzi o organizację „Dni Sejn”. Jest jeszcze czas do imprezy to chce powiedzieć o organizacji tej imprezy w tym roku Pan Burmistrz powiedział, że przeprowadzono rozmowy z Radiem 5 i Radiem Białystok odnośnie organizacji imprezy w tym roku. Chce opowiedzieć trochę historii związanej z organizacja imprezy. W 1999 roku w tej sali i z jej inicjatywy zapadła decyzja, że organizujemy „Dni Sejn” w centrum miasta po to, aby promować naszą młodzież i naszych miejscowych ludzi. W roku ubiegłym była bardzo zaskoczona, że drugi dzień imprezy został oddany dla Radia 5. Uważa, że nie była to promocja miasta Sejny. W poprzednich latach promowano prof. Strumiłło, Pana Srzednickiego, Pana Giecia i innych. Oddanie w ubiegłym roku sprzedaży piwa dla Radia 5 w zamian za występy 3 zespołów i zabieramy możliwość utargów dla miejscowych przedsiębiorców. Słyszy, że w tym roku będzie to samo i Radio 5 dostanie sprzedaż piwa. Uważa, że organizację imprezy powinien dostać Dyrektor Ośrodka Kultury i niech zrobi tak, aby na tym jeszcze zarobić. Przecież została zrobiona scena i zakupiono jej zadaszenie oraz wykładzinę na scenę. Przez 3 lata robiono imprezę własnymi siłami i to zdawało egzamin. W ubiegłym roku chciano mieć święty spokój i oddano 1 dzień imprezy dla Radia 5. Po co więc zamykać centrum miasta, można imprezę zrobić na stadionie lub na łące, czy gdzie indziej. Jak zamykamy centrum miasta to trzeba reklamować naszą młodzież i naszych mieszkańców. Trzeba też dać zarobić dla ludzi z Sejn bo są w bardzo trudnej sytuacji finansowej, a podatki płacą do budżetu miasta. Jest czas, aby zastanowić się nad tym tematem.

Trzeba dać szansę zaprezentowania się naszej młodzieży i pozwolić, aby na imprezie zarobili nasi przedsiębiorcy.

Pan Dariusz Tomczyk - Dyrektor Ośrodka Kultury - uważa, że prezentacja naszych zespołów była szeroka. Podczas „Dni Sejn” zaprezentowali się:

  • Dom Litewski w Sejnach z 1,5 godzinnym programem,

  • Ośrodek Kultury w Sejnach prezentował się przez pierwszy dzień imprezy,

  • wystąpił zespół „ Luźny związek czworga ludzi”,

  • był występ „Kapeli Klazmerskiej”,

  • zaprezentowały się wszystkie chętne zespoły disco polo z naszego terenu.

Cała sprawa rozbija się o sprzęt nagłaśniający. Radio 5 posiada taki sprzęt i w ubiegłym roku za nagłośnienie nie musieliśmy płacić.Za wypożyczenie sprzętu nagłaśniającego trzeba zapłacić za 1 dobę 3 tysiące złotych. Za 2 dni imprezy musielibyśmy zapłacić 6 tysięcy złotych za sprzęt nagłaśniający. Nie wie czy ktoś z Sejn chciał prowadzić sprzedaż piwa.

Radna Małgorzata Gruda - nie był zorganizowany przetarg na sprzedaż piwa.

Pan Dariusz Tomczyk - Dyrektor Ośrodka Kultury - chce dokończyć swoją wypowiedź i poinformować radnych, że ze sprzedaży piwa został opłacony zespół „Boys” ( 7 tysięcy złotych) i inne zespoły, które występowały w sobotę. Jest przekonany, że żaden miejscowy sprzedawca piwa nie wyłożyłby takiej kwoty na zespół. Odnośnie punktów gastronomicznych to może powiedzieć, że byli bardzo zadowoleni z utargów podczas „Dni Sejn”. W Ośrodku Kultury pracuje osoba, która zajmowała się sprzedażą i mówiła, że takiego roku jeszcze nie było.

Chce też dodać, że zgłosili się z propozycją wystąpienia na ubiegłorocznych obchodach „Dni Sejn” do Stowarzyszenia Społeczno - Kulturalnego Sejny i otrzymał odpowiedź, że za występy trzeba zapłacić. Ma to na piśmie i jak ktoś chce to może zapoznać się z treścią pisma.

Radna Barbara Łuba - z informacji budżetowej wyczytała, że za zespół „Czerwone Gitary” było płacone w następnym roku po ich występie a tu mówi się o wpłaceniu 7 tysięcy za inny zespół.

Pan Jan Stanisław Kap - Burmistrz Miasta - obchody „Dni Sejn” są trzydniowe. Miasto musi zawsze płacić za „gwiazdę” dla Radia Białystok za występ w niedzielę i takiej wpłaty dokonano w 3 ratach za zespół „Czerwone Gitary”.

Radny Marian Auron - jest jeszcze czas, aby „Dni Sejn” przenieść na stadion czy też w inne miejsce. Trzeba popatrzeć na administratorów miasta, co się dzieje każdej nocy na osiedlach. Nie można wejść do budynków bo miasto nie ma szaletów. Trzeba to zrobić poza miastem., aby nie utrudniać ludziom życia. Ruch jest kierowany na jego osiedle bo miasto jest zamknięte.

Radny Andrzej Mocarski - Przewodniczący Rady Miasta - wszystkie uwagi i wątpliwości, związane z organizacja wszystkich imprez organizatorzy wezmą pod uwagę. Proponuje, aby zamknąć ten temat i przejść do następnego punktu.

Do pkt 8.

Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski - przedstawił projekt uchwały w sprawie przyjęcia wykonania zadań Samorządu Województwa Podlaskiego z zakresu kultury i ochrony jej dóbr przez Miasto Sejny.

Pani Aleksandra Kaklin - Sekretarz Gminy Miasta Sejny - zostały przydzielone pieniądze na organizację Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Sejnach. W tej chwili Rada Miasta musi podjąć uchwałę o ich przyjęciu i na podstawie tej uchwały podpisane zostanie szczegółowe porozumienie.

Rada Miasta Sejny jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia wykonania zadań Samorządu Województwa Podlaskiego z zakresu kultury i ochrony jej dóbr przez Miasto Sejny (uchwała w załączeniu).

Do pkt 9.

Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski - poinformował, że w tym punkcie obrad Rada Miasta musi podjąć 2 uchwały. Pierwszą w sprawie zmiany załącznika odnośnie pensum i drugą uchwałę o wysokości pensum na rok szkolny 2003/2004. Odczytał pozytywną opinię Kuratorium Oświaty dotyczącą tych uchwał (pismo Kuratorium Oświaty w załączeniu).

Przewodniczący Rady Miasta przedstawił projekt pierwszej uchwały zmieniającej załącznik do uchwały Nr XL/214/02 Rady Miasta Sejny z dnia 20 sierpnia 2002 r. w sprawie ustalenia zasad udzielania i rozmiaru zniżek nauczycielom, którym powierzono stanowisko kierownicze w szkołach prowadzonych przez Radę Miasta Sejny oraz szczegółowych zasad zwalniania tych nauczycieli od obowiązku realizacji tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych, opiekuńczych.

Rada Miasta jednogłośnie podjęła uchwałę zmieniającą załącznik do uchwały Nr XL/214/02 Rady Miasta Sejny z dnia 20 sierpnia 2002 r. w sprawie ustalenia zasad udzielania i rozmiaru zniżek nauczycielom, którym powierzono stanowisko kierownicze w szkołach prowadzonych przez Radę Miasta Sejny oraz szczegółowych zasad zwalniania tych nauczycieli od obowiązku realizacji tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych, opiekuńczych (uchwała w załączeniu).

Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski - przedstawił projekt uchwały w sprawie ustalenia pensum godzin dyrektorom placówek oświatowych w Gminie Miasta Sejny.

Rada Miasta Sejny jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie w sprawie ustalenia pensum godzin dyrektorom placówek oświatowych w Gminie Miasta Sejny (uchwała w załączeniu).

Do pkt 10.

Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski - przedstawił projekt uchwały w sprawie nadania imienia Jana Pawła II Gimnazjum Nr 1 z siedzibą w Sejnach przy ulicy Adama Mickiewicza 36. Zaznaczył, że w tej sprawie otrzymał wniosek w sprawie nadania imienia Gimnazjum Nr 1 w Sejnach pod którym podpisała się Rada Rodziców, Rada Pedagogiczna i Samorząd Uczniowski Gimnazjum Nr 1 w Sejnach. Wniosek ten był skierowany na posiedzenia wszystkich Komisji Rady Miasta. Wniosek wraz z uzasadnieniem w załączeniu.

Pan Krzysztof Tur - Dyrektor Gimnazjum Nr 1 w Sejnach - na początku chce zaznaczyć, że wnioskodawcą są wszystkie organy Gimnazjum Nr 1 w Sejnach. Tylko taki wniosek może być skierowany do organu prowadzącego. We wniosku jest podana ścieżka dojścia do wyboru patrona . Postara się tylko bliżej uzasadnić wybór patrona. Ostatnio w Sejnach były 2 tragedie, odeszli bardzo młodzi ludzie a jeden z nich na własne życzenie. Jako wychowawcy i rodzice słyszą krzyk rozpaczy i prośbę o pomoc. Pomimo uśmiechniętych twarzy naszej młodzieży to ona jest bezradna i zagubiona. Niech komentarzem do tych wydarzeń będzie cytat z artykułu miesięcznika „Wychowawca”:

„ W raz z zagubieniem wychowawczej roli szkoły, zaginęła idea patrona szkoły, którego imię wyhaftowane na sztandarze szkoły dawało poczucie wielopokoleniowej więzi i głębokiego zakorzenienia w narodowej tradycji. W chwili obecnej w wielu rejonach Polski ponad połowa szkół nie ma takiego punktu odniesienia w realizowaniu swojej wychowawczej misji”.

Osobiście uważa, że cud Papieża Polaka to pewien dar łaski dla wszystkich, otrzymany raz na 2000 lat. Nie może więc odmówić każdemu młodemu człowiekowi szansy żeby z tego cudu mógł czerpać. Czerpać w wieku szkolnym i korzystać z mądrości Papieża. Starają się wsłuchiwać w głos wychowanków. Chce zacytować jedną z pisemnych wypowiedzi na temat patrona:

„ Kim jest patron? Jest to osoba opiekująca się czymś lub kimś. Inaczej opiekun, protektor, obrońca. Należy kierować się własnym sercem i słuchać jego cichych szeptów. Jest to człowiek o szerokim uśmiechu. Popadający w pełne zamyślenia. Obdarzony niespożytymi siłami życiowymi. Odnoszący się z niebywałą czułością do młodzieży. Człowiek schorowany a tak pełny ciepła i człowieczeństwa”.

Takie wypowiedzi były prezentowane podczas debaty, która miała otwarty charakter. Praca nad patronem rozpoczęła się z początkiem roku szkolnego. Również społeczeństwo miasta mogło przystąpić do inicjatywy nadania imienia Gimnazjum Nr 1 w Sejnach. Sprawa nadania imienia została szeroko opublikowana w prasie. O wszystkim jednak decydowała społeczność wewnętrzna szkoły. Podczas tej debaty odbyło się 5 spotkań z Radą Rodziców i 7 posiedzeń Rady Pedagogicznej oraz niezliczone godziny spotkań z wychowawcami. Przez cały czas nad patronem pracował Samorząd Uczniowski. Formy były przeróżne: wypowiedzi pisemne, dyskusje, rozmowy i zebrania. Czynna też była strona internetowa. Odbyło się też referendum uczniowskie, jako jedna z form pracy nad patronem. Można powiedzieć, że zostały wykorzystane wszystkie formy dostępne w standardzie oświatowym.

Osobiście uważa, że jest dużo do zrobienia, aby nadrobić kilkudziesięcioletnią tragedię jaką było „wycięcie” części naszej historii. Praca nad patronem to też część tej działalności. Świadczy o tym historia i tragedia powstańców sejneńskich, których uczniowie też brali pod uwagę jako patrona szkoły. Jest jednak jeszcze wiele do zrobienia. Może powiedzieć, że wspólnie z radna Ewą Meyza zainicjowali zaduszki nauczycielskie. Jest piękna Izba Pamięci Narodowej w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Sejnach. Społeczność Szkoły Podstawowej Nr 1 w Sejnach , która za patrona przyjęła człowieka oświaty, jednego z najwybitniejszych ludzi z tego terenu. Przy okazji chce przypomnieć kilku wybitnych pedagogów, którzy są zapomniani, jak: Michał Piaszczyński, Stanisław Pardo, Józefa Hejbowicz, Stanisław Wierzchowski, Aleksander Roszkowski, Stanisław Cybulski, Michał Dziobacki, Marek Kubiczek, Władysław Młynarczyk, Władysław Samolewicz itd.

Szkoda, że o tych nazwiskach pamięta się tylko z okazji zaduszek. Jest więc co robić i jest co upamiętniać jeżeli chodzi o tradycję lokalną. Na dzień dzisiejszy to nie izba pamięci , nie upamiętnianie nawet największych bohaterów, tylko to, co pomoże młodzieży wydobyć się z kryzysu wychowawczego.

Chce też dodać, że w sprawie nadania imienia Jana Pawła II dla Gimnazjum Nr 1 w Sejnach wystąpili o opinię do Kuratorium Oświaty w Białymstoku. Otrzymali usta informację od pani wizytator, że Kuratorium Oświaty popiera kandydaturę społeczności szkolnej. Ksiądz Prałat popiera kandydaturę i obiecał, że pomoże w codziennej pracy, jak społeczność szkolna będzie tego sobie życzyła. Nie byli jeszcze w Kurii Biskupiej, bo nowy biskup załatwia swoje sprawy i będzie obecny po dniu 7 maja 2003 r. Jak będzie taka potrzeba to pojadą do Biskupa Ełckiego.

Uważa również, że samorządowi powinna przyświecać idea społeczeństwa obywatelskiego. Prosi, aby pozwolić danej wspólnocie , aby sami wybierali i decydowali jak chcą żyć i według jakich wartości.

Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski - prosi, aby Pan Dyrektor poinformował, na jakiego kandydata skierowała swoje „kroki” młodzież szkolna w referendum, na kogo skierowała głosy Rada Pedagogiczna Gimnazjum Nr 1 w Sejnach a na kogo Rada Rodziców?

Pan Krzysztof Tur - Dyrektor Gimnazjum Nr 1 - zgodnie ze złożonym wnioskiem organy szkoły nie mogą oddzielnie wnioskować o patrona szkoły. Musi być wspólny kandydat na patrona szkoły. Organy szkoły nie przedstawiały swoich kandydatów w formie oddzielnych wniosków. Może powiedzieć tylko tyle, że te 3 społeczności domówiły się i przedstawiły wspólnego kandydata. Referendum uczniowskie to był tylko jeden z licznych kroków w dochodzeniu do wyłonienia patrona szkoły. Referendum nie jest obowiązkowe, ani konieczne. Uważa, że bardziej interesowała sprawa, co wypracowały zespoły klasowe. W referendum brało udział 328 uczniów a jest w szkole 354 uczniów. W dyskusji klasowej brali udział wszyscy uczniowie, którzy potwierdzili słuszność wyboru patrona. Chce jeszcze raz powiedzieć, że patron to wspólny wniosek uczniów, rodziców i nauczycieli.

Radny Waldemar Kwaterski - na posiedzeniu Komisji Oświaty, Spraw Socjalnych, Zdrowia i Kultury były podane wyniki referendum. Z tego co pamięta to na I miejscu była kandydatura „Powstańców Sejneńskich”. Jedna z osób, która była zainteresowana tym tematem powiedziała, że ze względów politycznych temat upadł. Chce wiedzieć, czy jest to prawdą?

Pan Krzysztof Tur - Dyrektor Gimnazjum Nr 1 - było przeprowadzone referendum. Podczas głosowania była urna i były kart do głosowania. Były też powołane komisje skrutacyjne. Są na to dokumenty, ale chce jeszcze raz powiedzieć, że takie referendum to wewnętrzna sprawa szkoły. Wyniki wewnętrznego referendum nie są w tej sprawie wiążące. Są protokoły samorządów klasowych, z których wynika, że 7 klas opowiedziało się za kandydaturą Jana Pawła II a 8 klas za kandydaturą „Powstańców Sejneńskich” bo był podział na kandydatów regionalnych i ogólnonarodowych. Wszystkie te działania to nie oficjalne wnioski, ale dojście do wspólnego kandydata młodzieży, rodziców i nauczycieli. Może powiedzieć, że nie było przy wyborze żadnych dyskusji politycznych.

Radny Marian Auron - jest wniosek, bo taka jest kolei rzeczy. Chce jednak dodać, że ta szkoła ma już patrona i jest nim Pan Józef Klimko. W dniu dzisiejszym Rada Miasta Sejny ma podjąć uchwałę, czy zmienić patrona szkoły, czy też nie. Patron jest zawsze kojarzony z budynkiem szkoły i do czasu istnienia Szkoły Podstawowej Nr 1 w Sejnach patronem tego budynku będzie Pan Józef Klimko.

Zwrócił uwagę, że podczas swojej wypowiedzi Pan Dyrektor Gimnazjum Nr 1 w Sejnach, wspominając nauczycieli ze spotkań zaduszkowych, wymienił wiele nazwisk nauczycieli, którzy podlegali pod Pana Józefa Klimko, a jego nazwiska nie wymienił. Chodzi jednak o to, że po nadaniu imienia Jana Pawła II Gimnazjum Nr 1 w Sejnach na budynku będą umieszczone dwa wizerunki patronów.

Radny Andrzej Mocarski - Przewodniczący Rady Miasta - chce zaznaczyć, że patron jest wybierany dla szkoły a nie dla danego budynku.

Radny Marian Auron - zgadza się z tym, ale jest zdania, że przy pracach nad patronem dla Gimnazjum Nr 1 w Sejnach zabrakło odpowiedniej promocji obecnego patrona Szkoły Podstawowej Nr 1 w Sejnach. Chce przybliżyć sylwetkę Pana Józefa Klimko, bo nie wszyscy uczestniczyli w posiedzeniu Komisji Rady Miasta, na której przedstawił sylwetkę patrona Szkoły Podstawowej Nr 1 w Sejnach.

Pan Józef Klimko przybył do Sejn w 1921 roku i rozpoczął pracę w Szkole Podstawowej w Sejnach i już w 1923 roku został powołany na dyrektora szkoły. Kiedy został dyrektorem szkoły to jej praktycznie nie było. Szkoła mieściła się w 3 budynkach ( w 2 na ulicy Zawadzkiego i 1 na ul. Mickiewicza). Po objęciu funkcji dyrektora zainicjował budowę szkoły i wybudował szkołę, która wyglądała trochę inaczej niż obecna. Pan Józef Klimko pracował w tej szkole wraz z żoną i cieszył się poważaniem nie tylko nauczycieli i uczniów, ale całego społeczeństwa Sejn bo przez kolejne trzy kadencje był radnym tego miasta. Losy tak pokierowały, że nastąpił wybuch wojny, który spowodował zamknięcie szkoły. Pomimo tego Pan Józef Klimko wraz z nauczycielem matematyki prowadzili w dalszym ciągu lekcje za co zostali wywiezieni do obozu koncentracyjnego. Obaj zginęli w obozie. Pan Józef Klimko to osoba wymagająca i zdyscyplinowana. Tego też w swoim życiu wymagał od innych. Bardzo ciepło o Panu Józefie Klimko wypowiadał się Pan Franciszek Tujakowski, który był postacią w Sejnach bardzo znaną i cenioną. Oprócz pracy zawodowej Pan Józef Klimko wiele czasu poświęcał na pracę dla społeczeństwa. Był założycielem straży ogniowej, koła myśliwskiego i teatru, który wystawiał sztuki dla społeczności sejneńskiej. Za pracę społeczną był wielokrotnie nagradzany i odznaczany. Biorąc to wszystko pod uwagę żal ściska, że tak pozytywna postać, pochodząca z naszego terenu i budowniczy tej szkoły, staje się niezauważalny. Należy dodać, że cała rodzina Pana Józefa Klimko to nauczyciele i pedagodzy. Chce zaznaczyć, że nie ma nic przeciwko kandydaturze Jana Pawła II na patrona szkoły, ale osobiście zastanawiał się nad tym, aby wysłać do Papieża całą historię życia Pana Józefa Klimko i spytać się, czy chciałby konkurować z taką postacią to jest przekonany, że Papież znając „smak” obozów, ciężkiego życia i nauczania w okresie przedwojennym, nie chciałby być konkurentem.

Chce powiedzieć, że jako Przewodniczący Komitetu Rodzicielskiego w Szkole Podstawowej Nr 2 przez 16 lat uczestniczył w pracach nadania tej Szkole imienia mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Wie jak wygląda demokracja i dochodzenie do końcowego protokołu po to, aby wszystko wyglądało jak trzeba. Nie podejrzewa niczego, niemniej jednak uważa, że zabrakło trochę wcześniej przedstawienia szerzej osoby Pana Józefa Klimko wśród uczniów, rodziców i nauczycieli.

Mówi to, aby dać radnym do przemyślenia ten temat przed głosowaniem nad projektem uchwały w sprawie nadania imienia Gimnazjum Nr 1 w Sejnach.

Osobiście uważa, że należy z nadaniem imienia poczekać do czasu zakończenia działalności Szkoły Podstawowej Nr 1 w Sejnach. Po tym terminie zakończyć działalność Szkoły przy obecności dzieci Pana Józefa Klimko. Pozostałaby jedna szkoła i nie byłoby problemu z nadaniem jej imienia.

Chce dodać, że synowie Pana Józefa Klimko przez cały czas robili i robią wszystko, aby pomóc naszemu miastu. Uczestniczą też w imprezach organizowanych na terenie miasta.

Biorąc to wszystko pod uwagę, uważa, że przeczekanie z nadaniem imienia dla Gimnazjum Nr 1 w Sejnach byłoby bardziej eleganckie zwłaszcza dla radnych, którzy muszą podjąć końcową decyzję.

Pan Krzysztof Tur - Dyrektor Gimnazjum Nr 1 w Sejnach - jego słowa zostały przez radnego Mariana Aurona opacznie odebrane. Nie można mówić, że Pan Józef Klimko jest pomijany, bo nie ma go na długiej liście zasłużonych pedagogów. Uważa, że jest odwrotnie. Idea tych nazwisk była taka, że dzięki społeczności nauczycielskiej, uczniów i dyrekcji Szkoły Podstawowej Nr 1 w Sejnach Pan Józef Klimko będzie na wieki wieków będzie upamiętniony i pamięć o nim nigdy nie zaginie. Na tej liście nie wymienił również Pana Franciszka Tujakowskiego, Pana Mieczysława Staniewicza, Pana Dominika Miszkiela itd. bo to są ludzie, o których pamięć żyje. Pan radny Marian Auron myli się, że to była propozycja dyrektora. Na wstępie zastrzegł, że żadnej propozycji w formie wniosku dyrektora nie przedstawiał.. Nie może pogodzić się z zakłamaniem i żąda, aby radny Marian Auron przedstawił dowody, że zabrakło w Gimnazjum Nr 1 w Sejnach pracy nad przedstawieniem sylwetki Pana Józefa Klimko. Może powiedzieć, że odbyło się wiele lekcji na ten temat. Dzieci przedstawiały pisemne prace o Panu Józefie Kolimko. Dla absolwentów Szkoły Podstawowej Nr 1 w Sejnach to by był kłam, że tam od iluś tam lat nie ma pracy wychowawczej. Do Gimnazjum przychodzi młodzież ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Sejnach, którzy znają swojego patrona. Pan Józef Klimko został wprowadzony jako jeden z pierwszych kandydatów na patrona Gimnazjum Nr 1 w Sejnach. Zaręcza też, że młodzież doskonale zna życiorys Pana Józefa Klimko, który przedstawił radny Marian Auron.

Radny Marian Auron - nigdy nie powiedział, że to propozycja Dyrektora Gimnazjum Nr 1 w Sejnach. Nie powiedział też, że nie było dyskusji na temat sylwetki Pana Józefa Klimko. Powiedział tylko, że być może ta kandydatura była za mało przedstawiona.

Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski - przedstawił projekt uchwały w sprawie nadania imienia Gimnazjum Nr 1 w Sejnach.

Rada Miasta Sejny większością głosów (10 głosów za, przy 5 głosach wstrzymujących się) podjęła uchwałę w sprawie nadania imienia Gimnazjum Nr 1 w Sejnach (uchwała w załączeniu).

Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski - przedstawił projekt uchwały w sprawie ustanowienia sztandaru dla Gimnazjum Nr 1 im. Jana Pawła II w Sejnach. Przed przedstawieniem projektu uchwały otrzymał wspólny wniosek od Rady Rodziców, Rady Pedagogicznej i Samorządu Uczniowskiego w sprawie ustanowienia sztandaru dla Gimnazjum Nr 1 w Sejnach. Odczytał treść wniosku (wniosek w załączeniu).

Radny Waldemar Kwaterski - przed głosowaniem chciałby zobaczyć wizerunek sztandaru. Głosując trzeba widzieć jak on wygląda.

Pan Krzysztof Tur - Dyrektor Gimnazjum Nr 1 w Sejnach - jest to słuszne pytanie, ale do czasu podjęcia uchwały o nadaniu imienia dla Gimnazjum Nr 1 w Sejnach nie można było nic zrobić. Trwały tylko konsultacje z firmą, która wykonuje sztandary. Oglądali tylko 2 sztandary, które były wykonywane dla innych jednostek oświatowych. Zasięgali też opinii ks. Prałata odnośnie szat. Przedstawiając wniosek załączyli tylko opis bo kierowali się uchwałami innych samorządów.

Radny Waldemar Kwaterski - chciał zobaczyć jak będzie wyglądał wizerunek Papieża, bo jadąc do Warszawy widział przed szkołą pomnik Jana Pawła II, ale nie mógł się dopatrzyć ani jednego szczegółu z podobizny Papieża.

Radny Rafał Sławiński - biorąc pod uwagę wypowiedź radnego Waldemara Kwaterskiego proponuje, aby zamienić słowa „według wzoru” na słowa „według opisu”.

Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski - uważa, że jest to słuszna uwaga. W załączniku jest opis sztandaru a nie podany jego wzór.

Radny Marian Auron - chce wrócić jeszcze do poprzedniej uchwały bo w treści tej uchwały jest ulica Adama Mickiewicza a w Sejnach jest tylko ulica Mickiewicza. Chce też odnieść się do tej uchwały. Rada podejmie uchwałę to co będzie, jak zostaną naniesione poprawki? Chodzi o to, że swoje uwagi może wnieść jeszcze biskup, który uzupełni sztandar o jakieś szczegóły. Uchwała nie będzie więc zgodna z tym, co zostanie wykonane. Czy nie lepiej poczekać z uchwałą do czasu zakończenia konsultacji i będzie wszystko uzgodnione.

Radny Rafał Sławiński - chce zauważyć, że przedstawiony opis nie jest bardzo szczegółowy i drobne poprawki nie zmienią zapisu, który znajduje się w załączniku do projektu uchwały.

Radny Andrzej Mocarski - uważa, że radny Rafał Sławiński ma rację. Drobne poprawki nie zmienią opisu, który stanowi załącznik do projektu uchwały. Odnośnie prawidłowej nazwy ulicy to przed podpisaniem uchwały sprawdzi jak brzmi cała nazwa ulicy Mickiewicza.

Rada Miasta jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia sztandaru dla Gimnazjum Nr 1 im. Jana Pawła II w Sejnach (uchwałą w załączeniu).

Do pkt 11.

Burmistrz nie musiał udzielać odpowiedzi na interpelacje bo nikt z radnych nie zgłosił interpelacji.

Do pkt 12.

.Radny Waldemar Kwaterski

1.Czytając protokół z kontroli Najwyższej Izby Kontroli zwrócił uwagę na sprawę, która była wielokrotnie poruszana w poprzedniej kadencji Rady Miasta i w obecnej  kadencji. Chodzi o problem Referatu Gospodarki Miejskiej Urzędu Miasta Sejny i współpracy z Zakładem Gospodarki Komunalno-Mieszkaniowej, Wodociągów i Kanalizacji w Sejnach. O tym, że ta współpraca nie układa się tak, jak powinna wywnioskował też rozmawiając z Dyrektorem ZGKMWiK. Inspektor NIK napisał w protokole: „doprowadzić do właściwego współdziałania Referatu Gospodarki Miejskiej i  Zakładu Gospodarki Komunalno-Mieszkaniowej, Wodociągów i Kanalizacji”. Uważa, że jest to „chore” kiedy wytykać to musi inspektor NIK. Zwraca się do Pana Burmistrza, aby wnikliwie ten temat rozpatrzył, bo jest najwyższy czas, aby dokonać w tym Referacie reorganizacji. Szukamy oszczędności wszędzie, a z protokołu NIK wynika, że jest tam bałagan i nie ma realizacji zadań statutowych, które mają w zakresach czynności pracownicy, biorąc też pod uwagę to, że Dyrektor ZGKMWiK w Sejnach ma problemy z dogadaniem się w bardzo prostych sprawach, to reorganizacja tego Referatu jest potrzebna natychmiast. Początkowo rozważał, aby zgłosić w tej sprawie wnioski na piśmie, ale uważa, że Pan Burmistrz zajmie się tym tematem.

2. Druga sprawa, którą chce poruszyć to bezpieczeństwo na jezdniach. Ostatnio nasze miasto stało się areną wyścigów samochodowych. Chodzi szczególnie o ulicę Parkową od przystanku PKS do ulicy Zawadzkiego. Osobiście dzwonił w tej sprawie do komendanta, który obiecał wysłać patrol, ale do tej pory nie ma żadnego efektu. Mogą tam zginąć kiedyś ludzie. Biorą w tym udział 3 samochody, których kierowców każdy w Sejnach zna.

Radna Barbara Łuba

1. Na początek chce podziękować dla Dyrektora ZGKMWiK w Sejnach za wykonanie remontu w bloku przy ulicy Konarskiego 19. Jak ktoś zasłużył na pochwałę to trzeba pochwalić, ale na stronie 7 protokołu NIK jest napisane, że Dyrektor ZGKMWiK w Sejnach udziela innych informacji niż główna księgowa. Nie umie sobie tego wytłumaczyć. Być może ma prawo nie rozumieć bo Pan Kap powiedział, że jest raczkującą księgową. Przykładem rozbieżności danych jest informacja na temat wodociągu na ul. Konopnickiej i kanalizacji na ul. Łąkowej, które otrzymała od Dyrektora ZGKMWiK w Sejnach w dniu dzisiejszym. Opamięta, że na sesji Rady Miasta w dniu 28 lutego 2003 r. Główna Księgowa ZGKMWiK w Sejnach wypowiada się, że część ludzi podłączyła się do kanalizacji w terminie późniejszym i z całej ulicy za kwartał jest ponad 4.200 m3 ścieków a największa korzyść finansowa jest za ścieki z rzeźni bo na kwotę 12 tysięcy złotych miesięcznie. W informacji Dyrektora ZGKMWiK w Sejnach jest, że z ulicy Łąkowej jest 1.595 m3 ścieków za I kwartał. Uważa, że zapis o nierzetelności danych jest uzasadniony. Prosi, aby radca prawny wyjaśnił, co znaczą słowa „nierzetelne podawanie danych”.

Pani Janina Strzyżewska - Radca Prawny Urzędu Miasta - nie ma definicji słowa nierzetelne. Osobiście uważa, że jest to mijanie się w jakimś zakresie ze stanem faktycznym.

Radna Barbara Łuba - uważa, że jest to niezgodne z rzeczywistym stanem. Nie może tak być, że radni otrzymują takie dane, które nie odpowiadają prawdzie. Widać z tego, co się dzieje w Urzędzie Miasta Sejny.

Burmistrz Miasta - Pan Jan Stanisław Kap - chce zwrócić uwagę radnej Barbarze Łuba, że te dane podawał Dyrektor ZGKMWiK i Główna Księgowa ZGKMWiK w Sejnach. Nie podawała tych danych Pani Skarbnik Gminy Miasta Sejny.

Radna Barbara Łuba - w swojej wypowiedzi nie powiedziała, że informacje są od Pani Skarbnik Gminy Miasta Sejny, tylko od Głównej Księgowej ZGKMWiK.

Pan Jan Stanisław Kap - Burmistrz Miasta - sprawa rozbieżności w podanych przez ZGKMWiK w Sejnach danych będzie wyjaśniona. Osobiście też jest zbulwersowany dzisiejszą informacja, która otrzymał z ZGKMWiK w Sejnach. Będzie to wyjaśnione bo cyfry podane w informacji są przerażające.

Pan Romuald Kisiel - Dyrektor ZGKMWiK w Sejnach - odnośnie informacji to nikt nie chciał wprowadzić radnych w błąd. W 2 przypadkach były źle zrozumiane pytania inspektora Najwyższej Izby Kontroli. Na takie same pytanie, na które odpowiedziała księgowa, była druga odpowiedź pod jej nieobecność i została źle zrozumiana. Pomylić się każdy może. Chce powiedzieć, że z Panią Księgową pracuje się bardzo dobrze i jest pełna kultura pracy. W dziale księgowości zmniejszył się stan zatrudnienia i są tylko 3 osoby a w zamian za to został zakupiony komputer i program księgowo-finansowy. Pani Księgowa radzi sobie bardzo dobrze. Być może są jakieś niedomówienia w sprawie przedkładanych informacji. Postarają się to wyjaśnić i na przyszłość będą formułować właściwie odpowiedzi. Przyczyną małej ilości ścieków nie bierze się z tego, że ludzie mało pobierają wody. Przyczyny są inne i będą starali się jak najszybciej skontrolować oplombowanie liczników oraz dokonać wymiany niektórych liczników. Chce poinformować radnych, że w tym roku musi wymienić ponad 300 liczników. Jest to ogromny koszt, ale od kilku lat nie było ich wymiany. Po dokonaniu wymiany liczników będzie możliwe ich sprawdzanie.

Radny Andrzej Mocarski - Przewodniczący Rady Miasta - zwrócił się z prośba, aby na zadane pytania odpowiadać precyzyjnie i na temat.

Radna Barbara Łuba - w swojej wypowiedzi nie oceniała i nie żądała wyjaśnienia współpracy dyrektora z główna księgowa, ale chciała się dowiedzieć dlaczego są rozbieżne dane, które są przedkładane radnym. Chodziło też o to, aby przed podpisaniem protokołu wyjaśnić wszelkie niejasności z kontrolującym i starać się o wyeliminowanie takich zapisów z protokołu.

Pan Romuald Kisiel - Dyrektor ZGKMWiK w Sejnach - chce radnym powiedzieć, że podanie wiarygodnych danych przez główna księgową jest praktycznie niemożliwe bo w każdym sprawozdaniu z przeszłości są podawane inne dane. Tak była ta księgowość prowadzona. Podawane dane były uzależnione od tego, do czego miały służyć. Jak miał być zysk na danej działalności to wykazywano, że taki zysk jest. Jak miała być wykazana strata to wykazywano stratę.

Burmistrz Miasta - Pan Jan Stanisław Kap - może zapewnić, że otrzymane dane dotyczące ilości ścieków z ulicy Łąkowej będą do następnej sesji zweryfikowane. Będą też dane za I kwartał 2003 r. Był tymi danymi zaskoczony bo z 2 ulic wychodzi po 7 m3 ścieków na dobę a na tych ulicach są bloki mieszkalne.

Kontroler NIK umieszczał dane, które uważał za stosowne. Były pewne kwestie, których nie chcieli, aby były zamieszczone, ale decyzja należała do inspektora NIK. Trzeba też brać pod uwagę, że trudno jest mówić o jakimś dogadywaniu się, kiedy w aktach sprawy są odpowiedzi na zapytanie inspektora NIK i są rozbieżności w odpowiedziach dyrektora i głównego księgowego. Były też rozbieżności danych, które otrzymał inspektor z ZGKMWiK i Referatu Gospodarki Miejskiej Urzędu Miasta. Czasami te pytania były nieprecyzyjne np. umorzenia za czynsz mieszkaniowy. W okresie badanego okresu były 2 umorzenia, o których radni poprzedniej kadencji wiedzieli ( za mieszkanie p.Fidrycha i p. Szklarza). Zakład Gospodarki Komunalno-Mieszkaniowej, Wodociągów i Kanalizacji podał, że były 2 umorzenia a Referat Gospodarki Miejskiej Urzędu Miasta, że takich umorzeń nie było. Powstała nieścisłość i inspektor NIK to opisał.

Odnośnie wypowiedzi radnego Waldemara Kwaterskiego, dotyczącej braku współpracy pomiędzy Referatem Gospodarki Miejskiej Urzędu Miasta i ZGKMWiK w Sejnach to dotyczy poprzednich dyrektorów. W tej chwili ta współpraca zaczyna się układać coraz lepiej. Są pewnego rodzaju zaszłości, bo Pan Grygucis i Pan Jabłoński omijali ten gabinet. Obecne cała korespondencja dotycząca działalności ZGKMWiK w Sejnach jest kierowana do Referatu Gospodarki Miejskiej Urzędu Miasta. Poprzednio większością tematów zajmował się Zarząd Miasta a w tej chwili robi to Referat Gospodarki Miejskiej. Jest pewny, że współpraca będzie układała się bardzo dobrze.

Radna Małgorzata Gruda - patrząc na wpływy za ścieki na ul. Łąkowej i Jeziornej zastanawia się, czy nie była to chybiona inwestycja. Na skanalizowanie tych ulic poszło 5 miliardów starych złotych. Biorąc obecne wpływy to ta inwestycja zwróci się za 160 lat.

Odnośnie Referatu Gospodarki Miejskiej Urzędu Miasta to jest jak najbardziej słuszna uwaga. Na Komisji Przestrzegania Prawa, Handlu i Ochrony Środowiska Rady Miasta zwracała uwagę na fakt pobierania podatków od budynków, które nie są związane na stałe z gruntem. Prosiła, aby sprawę uregulować i przedstawić jak ona wygląda na dzień dzisiejszy. Poprzednie deklaracje odnośnie tych budynków był składane kilka lub kilkanaście lat temu. Niektórzy ludzie w dalszym ciągu nie zdają sobie sprawy, że ich budynek nie jest na trwałe związany z gruntem i płacą wyższe podatki. Wójt na swoim terenie zrobił z tym porządek i ludzie płacą podatki takie, jakie zgodnie z prawem powinni płacić. To Urzędowi Miasta i Referatowi Gospodarki Miejskiej powinno zależeć, aby sprawę uregulować.

Burmistrz Miasta - Pan Jan Stanisław Kap - głównym celem zrobienia kanalizacji na ulicy Łąkowej i Jeziornej to efekt ekologiczny. Są to ulice leżące nad rzeką i jeziorem. Nawet przy rachunku ekonomicznym, że zwrot nastąpi po 160 latach to i tak najważniejszym efektem jest czystość rzeki Marycha a co za tym idzie, czystość jeziora Pomorze i jeziora Zelwa. Jest to cel nadrzędny oczyszczalni ścieków. Ochrona środowiska nie służy podnoszeniu dochodów. W grę wchodzi ekologia i czystość naszej rzeki i jezior.

Odnośnie deklaracji podatkowych to są one regularnie wznawiane. Każdy podatnik co 2 - 3 lata wnosi nową deklarację. W tym roku wszyscy musieli uaktualnić swoje stany posiadania. Może więc powiedzieć, że do 15 stycznia 2003 roku wszystko zostało uporządkowane ze strony miasta i podatników.

Radny Marian Auron - chce ustosunkować się do wystąpienia pokontrolnego Najwyższej Izby Kontroli. Jest to związane z jego działalnością bo dotyczy dodatków mieszkaniowych, które w tej chwili postawiły Spółdzielnię Mieszkaniową w trudnej sytuacji finansowej. Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła, że na 12 złożonych wniosków, tylko 1 jest prawidłowy. W 3 przypadkach kwartalne rozliczenia były zrobione nieprawidłowo. Problem z dodatkami mieszkaniowymi zaczął się w 2001 roku kiedy nadwyżkę z dodatków mieszkaniowych Burmistrz Miasta przekazał na spłatę kredytów do Banku Ochrony Środowiska. Od tego czasu zaczął się problem ze Spółdzielnią Mieszkaniową bo nie przekazano dodatków za IV kwartał. Od tego też czasu zaczęły się procesy. Doprowadzenie do tego, że były naliczane odsetki za nieterminowe wpłaty dodatków mieszkaniowych to naruszenie ustawy o finansach publicznych. Przeczytał protokół dokładnie i są tam wypowiedzi Pani Skarbnik i Pani Sekretarz, że powstałe błędy są wynikiem nadmiaru obowiązków służbowych. Błędy te odbijają się później na wszystkich. Materiały, które posiada za I kwartał 2003 r. mówią o tragedii bo może w budżecie zabraknąć na wszystko. Jest więc rzecz bardzo niepokojąca. Kiedyś ostrzegał, aby nie robić wody na ulicy Konopnickiej i Głowackiego. Kolega Pana Burmistrza, były radny Jacek Zajkowski powiedział, że za swojej kadencji zrobi wodociąg na tej ulicy i za wszelką cenę robiono ten wodociąg powiększając długi miasta. Na tej ulicy większość mieszkańców korzysta z własnych studni. Często bywa u Państwa Witkowskich i pierwszą czynnością, która wykonuje po wejściu do mieszkania to jest wypicie szklanki wspaniałej wody. Może Pan Dyrektor ZGKMWiK w Sejnach powie ilu mieszkańców podłączyło się do tego wodociągu. Ludzie w swoich studniach maja wspaniałą wodę i nie są zainteresowani poborem wody z wodociągu miejskiego.

Jest tragedia z budżetem miasta bo jak w dniu jutrzejszym wyśle do egzekucji nakaz sądowy to miasto „leży” finansowo. W dniu dzisiejszym Pani Skarbnik rozmawiała jak z tej sytuacji wyjść. Będą szukać jakiegoś rozwiązania bo nawet najlepsza księgowa nie poradzi sobie z tym budżetem. Nie można było przeinwestować. W tej chwili musi się odbyć jak najszybciej debata nad sytuacją finansową miasta bo jest ona bardzo zła.

Burmistrz Miasta - Pan Jan Stanisław Kap - pierwsze zaległości za dodatki mieszkaniowe nastąpiły w miesiącu sierpniu a więc w III kwartale 2001 roku. Nadpłata, o której mówił radny Marian Auron dotyczyła II kwartału 2001 r. Do Banku Ochrony Środowiska miasto odprowadza i będzie odprowadzało miesięcznie 7 tysięcy złotych + około 1 tysiąca złotych odsetek. Trzeba to robić bez względu na to, czy jest nadpłata dodatków mieszkaniowych, czy też jej nie ma.

Odnośnie wodociągu na ulicy Konopnickiej, Głowackiego, Grodzkiej i Przyrzecznej to Państwo Witkowscy są jednymi z nielicznych właścicieli posesji, którzy nie podłączyli się do wodociągu. Pozostali mieszkańcy wpłacili za przyłącze i wyrazili zgodę na podłączenie się do wodociągu miejskiego. Nie podłączyli się też dlatego, że większość czasu przebywają w swoim domu na wsi.

Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski - odnośnie wody na ul. Konopnickiej, Głowackiego, Grodzkiej i Przyrzecznej to jako radny poprzedniej kadencji pamięta petycję podpisaną przez wszystkich mieszkańców, którzy domagali się zrobienia wodociągu na tych ulicach. Był nagabywany przez mieszkańców tych ulic, którzy wręcz domagali się wykonania wodociągu. Przy tłumaczeniu trudna sytuacja miasta były też obelgi.

Pani Halina Chomicz - Skarbnik Gminy Miasta Sejny - chce w kilku słowach ustosunkować się do protokołu z kontroli Najwyższej Izby Kontroli. Czytając zalecenia można odnieść wrażenie, że siedzi w Urzędzie kupa ludzi, którzy wprowadzają w błąd Podlaski Urząd Wojewódzki, albo działają na szkodę budżetu miasta. Nie o to w tym wszystkim chodzi. Z punktu widzenia inspektora NIK jest jedna prawda a z punktu widzenia budżetu miasta druga prawda. Nadwyżka powstała z mylnego naliczenia nie została sprzeniewierzona tylko poszły na pokrycie pilnych celów finansowych miasta. Był taki tylko jeden przypadek. Miała świadomość, że w 2001 roku zabraknie pieniędzy na dodatki mieszkaniowe. Jak trzeba więcej dołożyć na dodatki mieszkaniowe to trzeba zabrać pieniądze z subwencji oświatowej, albo z czegoś innego. Na zakończenie chce powiedzieć, że bez pomyłki Skarbnika Gminy Miasta Sejny w naliczeniu dotacji na dodatki mieszkaniowe w 2001 roku to na koniec roku nie byłoby deficytu w wysokości 79 tysięcy złotych a 179 tysięcy złotych. W 2002 roku nie było pomyłki Skarbnika to jest deficyt 260 tysięcy złotych.

Burmistrz Miasta - Pan Jan Stanisław Kap - główną przyczyną braków finansowych na dodatki mieszkaniowe to minimalne dofinansowanie dodatków mieszkaniowych za III i IV kwartał 2002 r.

Radny Andrzej Mocarski - Przewodniczący Rady Miasta - temat dodatków mieszkaniowych i wystąpienia pokontrolnego Najwyższej Izby Kontroli chce zakończyć cytatem z tego wystąpienia:

„ Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie ocenia działalność Urzędu Miejskiego w zakresie objętym kontrolą mimo stwierdzenia nieprawidłowości nie mających jednak zasadniczego wpływu na kontrolowana działalność”.

Pan Romuald Kisiel - Dyrektor ZGKMWiK w Sejnach - odnośnie podłączenia się mieszkańców ulicy Konopnickiej do wodociągu to mały pobór wody jest spowodowany tym, że ludzie posiadają jeszcze pompy i korzystają z wody studziennej. Za nielicznymi wyjątkami pozostałe posesje są podłączone do wodociągu. Myśli, że sytuacja będzie się zmieniać na lepsze. Druga sprawa to byłby wstyd, aby w XXI wieku w mieście ludzie nie mieli wodociągu. Głównym problemem na wodociągu to jest ubytek 40% wyprodukowanej wody pitnej.

4. Radna Małgorzata Gruda - chce jeszcze raz zwrócić uwagę na czystość ulic. Prosi, aby to zrobić do najbliższego weekendu bo w mieście jest brudno. Nie wie czyja jest to wina, ale ulice są nie pozamiatane. Również brudne są boczne ulice w mieście. Z tego co słyszała to miało być podpisane jakieś porozumienie w tej sprawie.

Burmistrz Miasta - Pan Jan Stanisław Kap - przed chwila radna Barbara Łuba stwierdziła, że w mieście jest czysto.

Radna Małgorzata Gruda - czysto jest na osiedlach i na targowisku. Za to chce pochwalić Pana Dyrektora ZGKMWiK w Sejnach. Nie jest czysto na ulicy Piłsudskiego.

Pan Romuald Kisiel - Dyrektor ZGKMWiK w Sejnach - odnośnie czystości w mieście to robią wszystko, aby miasto było posprzątane. Jeżeli w jakimś miejscu nie jest zrobiony porządek to prosi, aby radni sygnalizowali sprawę. Po takim sygnale będzie natychmiastowa reakcja. Są problemy z koszami na śmiecie bo jest ich coraz mniej. Najprawdopodobniej ludzie wywożą kosze na swoje działki rekreacyjne i nie ma ich w mieście. Są robione generalne porządki na osiedlach i na ulicach i myśli, że jest to widoczne. Są problemy ze sprzątaniem ulic wojewódzkich i powiatowych.

5. Radna Małgorzata Gruda - w dalszym ciągu będzie wracać do sprawy uporządkowania fontanny w tzw. małym parku. Jak nie można jej uruchomić to trzeba w jej miejsce zrobić skalniak. Trzeba wziąć przykład z SP ZOZ Sejny, który nie jest firmą bogatą a jest zrobiona fontanna i jest bardzo czysto wokół szpitala i posesji należących do SP ZOZ.

Mówiąc o uporządkowaniu parku ma też na myśli zrobienie placu zabaw dla dzieci. Czeka, że w tej sprawie coś się będzie działo.

Jest też mało ławek w parku. Do Sejn przyjeżdżają turyści a miasto jest „szare”. Nie są uporządkowane ulice. W dalszym ciągu straszy swoim wyglądem budynek przy ul. Piłsudskiego. To wszystko świadczy o gospodarzu miasta.

Radny Waldemar Kwaterski - ze swojej strony chce powiedzieć, że życzy Panu Dyrektorowi ZGKMWiK w Sejnach, aby w dalszym ciągu miał tyle zapału i osiągał takie sukcesy w porządkowaniu miasta i zakładu, jakie miał do tej pory.

Do pkt 13.

Po wyczerpaniu porządku obrad Pan Andrzej Mocarski - Przewodniczący Rady Miasta - podziękował wszystkim za przybycie na obrady i zamknął obrady wypowiadając następujące słowa:

„Zamykam obrady VI Sesji Rady Miasta Sejny”

Protokołował: Przewodniczący Rady Miasta

Lech Koneszko Andrzej Mocarski

1

1

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Miasta w Sejnach

Wytwarzający/odpowiadający: Lech Koneszko

Wprowadzający: Lech Koneszko

Data modyfikacji: 2003-09-04

Opublikował: Jan Lupo

Data publikacji: 2003-09-04