Protokół z obrad Sesji Rady Nr 04
Protokół Nr IV/03
z obrad IV Sesji Rady Miasta Sejny
odbytej w dniu 28 lutego 2003r.
Obrady sesji rozpoczęły się w dniu 28 lutego 2003r. o godz.1100
Obrady sesji zakończyły się w dniu 28 lutego 2003r. o godz. 1500
Sesja odbyła się w sali narad Urzędu Miasta Sejny.
W obradach udział wzięło 13 radnych, zgodnie z załączoną listą obecności.
Radni nieobecni na sesji:
Pan Marian Auron
Pan Jacek Kozakiewicz
Ponadto w obradach udział wzięli:
1. Pan Jan Stanisław Kap - Burmistrz Miasta Sejny
2. Pan Marek Ślusarz - Sekretarz Powiatu Sejny
3. Pan Romuald Kisiel - Dyrektor ZGKMWiK w Sejnach
4. Pan Jarosław Zgiet - Prezes Stowarzyszenia „GREEN WAY”
5. Pan Krzysztof Tur - Dyrektor Gimnazjum Nr 1 w Sejnach
6. Pan Dariusz Tomczyk - Dyrektor Ośrodka Kultury w Sejnach
7. Pani Renata Czeszkiewicz - Dyrektorka Szk.. Podst. Nr 2 w Sejnach
8. Pani Beata Dźwilewska - Dyrektorka Przedszkola Nr 1 w Sejnach
9. Pani Halina Chomicz - Skarbnik Gminy Miasta Sejny
10. Pani Aleksandra Kaklin - Sekretarz Gminy Miasta Sejny
11. Pani Janina Strzyżewska - Radca Prawny Urzędu Miasta Sejny
12. Pani Barbara Bulwin - Gł. Księgowy ZGKMWiK w Sejnach
13. Pani Beata Waszkiewicz - Dziennikarka Radia Białystok
14. Pan Tadeusz Moćkun - Dziennikarz „Gazety Współczesnej”.
Obrady otworzył i im przewodniczył Pan Andrzej Mocarski - Przewodniczący Rady Miasta Sejny - wypowiadając następujące słowa:
„Otwieram IV Sesję Rady Miasta Sejny”.
Przewodniczący Rady stwierdził prawomocność obrad i przedstawił proponowany porządek obrad wraz autopoprawką tj. wprowadzeniem pod obrady projektu uchwały w sprawie upoważnienia Burmistrza Miasta Sejny do zaciągania kredytów krótkoterminowych w 2003r. w rachunku bieżącym. Projekt uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez wszystkie Komisje Rady Miasta i skierowany pod obrady sesji.
Radni jednogłośnie przyjęli porządek obrad IV Sesji Rady Miasta Sejny.
Porządek obrad:
Otwarcie obrad.
Przyjęcie porządku obrad.
Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji Rady Miasta.
Sprawozdanie Burmistrza Miasta ze swoich prac od ostatniej sesji Rady Miasta.
Sprawozdanie Burmistrza Miasta z realizacji uchwał podjętych przez Radę Miasta.
Interpelacje radnych.
Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia Miasta Sejny, jako członka wspierającego, do Stowarzyszenia „GREEN WAY” w Białymstoku.
Analiza sytuacji finansowo-organizacyjnych jednostek podległych:
Zakładu Gospodarki Komunalno - Mieszkaniowej, Wodociągów i Kanalizacji w Sejnach;
Ośrodka Kultury w Sejnach;
Szkoły Podstawowej Nr 1 i Nr 2 w Sejnach;
Przedszkola Miejskiego w Sejnach;
Gimnazjum Nr 1 w Sejnach;
Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sejnach.
Podjęcie uchwał w sprawie:
przyjęcie sprawozdania z realizacji programu działania Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sejnach za 2002r.;
przyjęcie programu działania Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sejnach na 2003r.
Podjęcie uchwały w sprawie powołania Komisji Dyscyplinarnych I i II stopnia.
Podjęcie uchwał w sprawie:
zatwierdzenia Statutu Sołectwa Sejny;
zatwierdzenia Statutu Osiedla Nr 1 i Nr 2 w Sejnach;
zarządzenia wyborów do samorządu mieszkańców.
Podjęcie uchwały w sprawie delegata do Euroregionu „Niemen”.
Podjęcie uchwały w sprawie wyłonienia przedstawiciela do Rady Społecznej SP ZOZ Sejny.
Podjęcie uchwały w sprawie dokonania zmian w uchwale od środków transportowych.
Podjęcie uchwały w sprawie upoważnienia Burmistrza Miasta Sejny do zaciągania kredytów krótkoterminowych w 2003r. w rachunku bieżącym.
Podjęcie uchwały w sprawie „Programu działania Rady Miasta Sejny na okres kadencji 2002-2006”.
Informacja Kierownika Powiatowego Urzędu Pracy w Sejnach o sytuacji na sejneńskim rynku pracy.
Odpowiedzi na interpelacje.
Sprawy różne:
rozpatrzenie wniosku radnego Mariana Aurona w sprawie poszerzenia granic miasta.
Zakończenie obrad.
Do pkt 3.
Rada Miasta Sejny jednogłośnie przyjęła protokół z obrad III Sesji Rady Miasta Sejny odbytej w dniu 30 grudnia 2002 roku.
Do pkt 4.
w dniu 2 stycznia 2003r. odbyło się posiedzenie Zarządu Koła Pszczelarskiego w Sejnach z udziałem: Starosty Powiatu, Wójta Gminy Sejny i Burmistrza Miasta Sejny. Spotkanie dotyczyło obchodów 130 lecia pszczelarstwa na terenie Sejneńszczyzny. Uroczystość jest zaplanowana na 16 czerwca 2003r,
w dniu 6 stycznia w Powiatowej Komendzie Państwowej Straży Pożarnej
w Sejnach odbyło się spotkanie Starosty Powiatu, Wójtów Gmin i Burmistrza Miasta w celu zapoznania się z projektem rozbudowy budynku pod przyszłe Centrum Zarządzania Kryzysowego. Rozbudowany zostanie budynek nad garażami,
w dniu 8 stycznia 2003r. odbyło się w Starostwie Powiatowym w Sejnach spotkanie z Wójtami Gmin i Burmistrzem Miasta w sprawie zadań, które zostaną umieszczone w Strategii Województwa Podlaskiego. Nowy Zarząd Województwa Podlaskiego nanosi uwagi do Strategii, która została przyjęta w poprzedniej kadencji.
w dniu 9 stycznia 2003r. w Urzędzie Miasta Sejny odbyło się spotkanie z Panią Prezes Suwalskiej Izby Rolniczo-Turystycznej w sprawie rozwoju turystyki na terenie 3 powiatów tj. augustowskiego, suwalskiego i sejneńskiego. Chodzi o wybudowanie tras rowerowych i połączenie ich z trasą rowerową europejską z Madrytu do Helsinek.
w dniu 10 stycznia 2003r. odbyło się pierwsze spotkanie z Prezesem Stowarzyszenia „GREEN WAY” w sprawie selektywnej zbiórki odpadów stałych.
Z Prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Białymstoku omówił najpilniejsze problemy związane z ochroną środowiska na terenie naszego miasta. Poruszył sprawę zakupu do ZGKMWiK w Sejnach samochodu asenizacyjnego, budowy kolektorów sanitarnych , wykonanie termomodernizacji szkół i przedszkola oraz utylizacji eternitu z dachów budynków komunalnych. Z tego co wie, to jest w opracowaniu program utylizacji eternitu na szczeblu Ministra Ochrony Środowiska.
w dniu 12 stycznia 2003r. odbyła się kolejna edycja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przeprowadzona była kwesta uliczna a następnie w Ośrodku Kultury odbyły się występy artystyczne i aukcja przedmiotów związanych z WOŚP. W programie były występy dzieci i młodzieży z Niemenczyna. Zebrano około 7 tysięcy złotych.
Wspólnie z Przewodniczącym Rady Miasta gości l w Urzędzie Miasta Starostę z Niemenczyna. Nie ukrywa, że chce nawiązać kontakty z gminą lub miastem na Litwie, gdzie większość ludności stanowią Polacy.
w dniu 14 stycznia 2003r. odbyło się spotkanie z dyrektorem Ośrodka Kultury i dyrektorami szkół w celu omówienia i opracowania programu sportowo-rekreacyjnego i sportowego na zbliżające się ferie zimowe. Miasto było oplakatowane i kto chciał mógł skorzystać z tej oferty a było sporo atrakcyjnych propozycji.
w dniu 15 stycznia 2003r. z Panią Marią Nieszczerzewską omówił założenia do planu pracy Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sejnach na 2003r.,
w dniu 16 stycznia 2003r. z Panem Leszkiem Dereniem i Mariuszem Jagłowskim omówili plany inwestycyjne z zakresu wodociągów i kanalizacji na najbliższe 4 lata. Spotkanie było związane z pismem z Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku w sprawie podania najpilniejszych zadań z zakresu wodociągów i kanalizacji na najbliższe 4 lata.
w dniu 19 stycznia 2003r. w Suwałkach była obchodzona 140 rocznica Powstania Styczniowego. W uroczystościach brała udział 20 osobowa delegacja z naszego Miasta.
Również w tym dniu odbył się pogrzeb bpa Edwarda Samsela, który był wielkim przyjacielem naszego miasta.
w dniu 23 stycznia 2003r. odbyło się w Urzędzie Miasta Sejny spotkanie z nowym Zarządem Stowarzyszenia na Rzecz Ochrony Zwierząt, którego nowym prezesem jest Pani Urszula Wasilewska. Nowy Zarząd zadeklarował współpracę z Miastem. Są oni zainteresowani odłowem bezpańskich psów i dofinansowywaniem Pensjonatu „Cyganowo”.
W dniu 24 stycznia 2003r. odbyło się spotkanie w sprawie funkcjonowania Redakcji „Przeglądu Sejneńskiego”. Chodziło o współpracę z sąsiednimi samorządami i utworzenie Rady Programowej.
W tym samym dniu brał udział w posiedzeniu Komisji Oświaty, Zdrowia i Sportu Rady Powiatu, na którym został dokonany podział środków finansowych na poszczególne gminy i kluby sportowe. MLKS „Pomorzanka” otrzymała 6 tysięcy złotych.
w dniu 29 stycznia 2003r. w Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku odbyło się spotkanie w sprawie przygotowania biuletyny informacji publicznej. W spotkaniu brał udział Pan Jan Lupo, który będzie prowadził taki biuletyn.
w dniu 30 stycznia 2003r. odbyło się pierwsze spotkanie organizacyjne w sprawie obchodów „Dni Sejn”. Tegoroczne „Dni Sejn” odbędą się w dniach 18-20 lipca.
w dniu 31 stycznia 2003r. odbyło się otwarcie Oddziału Urzędu Skarbowego w Sejnach, w którym wziął udział Poseł RP Jan Zaworski, dyrektor Izby Skarbowego w Białymstoku, naczelnik Urzędu Skarbowego w Suwałkach i władze samorządowe Miasta Sejny i Powiatu Sejneńskiego. W tej chwili pracują tam 2 osoby a docelowo ma pracować 6 osób. W przeciągu miesiąca można powiedzieć, że jest bardzo duże zainteresowanie obsługą tego punktu podatkowego.
w dniu 3 lutego 2003r. z dyrektorem Gimnazjum Nr 1 w Sejnach był w firmie, która będzie wykonywać sztandar dla Gimnazjum Nr 1 w Sejnach po wyborze patrona szkoły.
W Radiu „5” w Suwałkach została omówiona współorganizacja „Dni Sejn”. Państwo Bayer są zainteresowani współorganizacją tej imprezy.
w dniu 5 lutego 2003r. była wizyta w Wilnie w celu zapoznania się z „Programem rozwoju Rejonu Wileńskiego i Powiatu Sejneńskiego”. Jest taki program od 1990 roku, który został opracowany przy współudziale prof. Stelmachowskiego. Program jest bardzo ciekawy. W spotkaniu wzięli udział Starosta i Przewodniczący Powiatu, Burmistrz Miasta i Poseł RP Jan Zaworski, który podjął się mecenatu tego programu.
w dniu 6 lutego 2003r. do Sejn przybył Prezes Stowarzyszenia „GREEN WAY”, aby zapoznać się czym dysponuje miasto i ZGKMWiK w Sejnach przed przystąpieniem do Stowarzyszenia.
w dniu 7 lutego 2003r. w Gminie Sejny odbyło się spotkanie w sprawie gruntu pod szkołę. Nie doszło do żadnego porozumienia bo właściciele gruntu nie są zainteresowani jego sprzedażą.
w dniu 11 lutego 2003r. w Białymstoku odbyła się narada Gminnych Szefów Obrony Cywilnej.
w dniu 12 lutego 2003r. odbyło się spotkanie inauguracyjne obchodów 40 Rocznicy Powstania Szpitala Powiatowego w Sejnach. Wybrany został Komitet Organizacyjny i przedstawiono zarys przyszłych uroczystości. Termin to 20 wrzesień 2003r.
w dniu 13 lutego 2003r. z Dyrektorem ZGKMWiK w Sejnach byli w Ełku u Prezesa „TRANSBUD-u” w sprawie naszych zobowiązań za węgiel. Pomimo zaległości w opłacie rachunków Pan Prezes zagwarantował, że nie będzie przerw w dostawie węgla do kotłowni komunalnych.
w dniu 14 lutego 2003r. obchodzono 5 rocznicę powstania Euroregionu „Niemen”. Prezes Euroregionu „Niemen” przedstawił sprawozdanie z 5 letniej działalności.
Są optymistyczne wiadomości bo Euroregion „Niemen” ma zagwarantowane środki na inwestycje i jest dopuszczony do przetargów i podziału środków na inwestycje.
w dniu 16 lutego 2003r. w Domu Litewskim w Sejnach odbyły się obchody 84 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Litwę.
w dniu 17 lutego 2003r. odbyło się spotkanie przedstawicieli samorządów powiatu sejneńskiego z Wojewodą Podlaskim i Posłem RP Janem Zaworskim. Wizyta rozpoczęła się od zwiedzenia Szpitala Powiatowego w Sejnach. Pan Wojewoda był zadowolony, że w województwie podlaskim jest szpital o tak małym zadłużeniu i tak daleko posuniętymi remontami. W spotkaniu z samorządowcami Pan Wojewoda stwierdził, że nie ma wolnych środków finansowych. Samorządowcy przedstawili swoje bolączki i potrzeby.
w dniu 20 lutego 2003r. na wniosek Komendy Hufca ZHP w Sejnach przydzielono lokal pod biuro Komendy w budynku przy ul. 22-go Lipca.
w dniu 21 lutego 2003r. odbyło się spotkanie Prezesa Stowarzyszenia „GREEN WAY” z dyrektorami szkół m. Sejny i Gminy Sejny w sprawie selektywnej zbiórki odpadów stałych.
w dniu 21 lutego 2003r. odbyły się posiedzenia Komisji Oświaty, Spraw Socjalnych, Zdrowia i Kultury oraz Komisji Przestrzegania Prawa, Handlu i Ochrony Środowiska, na których zostały rozpatrzone i zaopiniowane materiały na sesję Rady Miasta.
w dniu 22 stycznia 2003r. odbyła się choinka noworoczna, zorganizowana przez Regionalne Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych w Sejnach.
W Ośrodku Kultury w Sejnach odbyła się Gala Noworoczna.
Wieczorem Bal Charytatywny na rzecz Przedszkola Miejskiego w Sejnach.
w dniu 23 stycznia 2003r. był w Białymstoku na Targach Turystycznych. Zapewne wszyscy wiedzą, bo było to w telewizji regionalnej, że wyróżnienie za promocję samorządu lokalnego zdobyło Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sejn i Sejneńszczyzny „Ziemia Sejneńska”. Wyróżnienie odebrał Prezes Stowarzyszenia Pan Eugeniusz Klimaniec.
w dniu 24 lutego 2003r. odbyło się posiedzenie Komisji Planu, Budżetu i Finansów Rady Miasta, na którym zostały omówione i zaopiniowane materiały na dzisiejszą sesję Rady Miasta.
w dniu 25 lutego 2003r. uczestniczył w sesji Rady Powiatu Sejny. Na sesję przybyła Pani Filipowska, która zapoznała samorządowców i radnych z możliwością pozyskania środków z programu Sapard.
w dniu 26 lutego 2003r. wspólnie z Panią Skarbnik byli w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska w sprawie negocjacji zobowiązań w 2003r. Chodziło o przesunięcie rat i zmiany wysokości oprocentowania.
w dniu 27 lutego 2003r. w Kuratorium Oświaty odbyło się posiedzenie Komisji w sprawie awansu na stopień nauczyciela dyplomowanego Pana Krzysztofa Tura i Pani Ewy Meyzy.
Spotkało nas wielkie nieszczęście, zmarła Pani Maria Nieszczerzewska - Przewodnicząca Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sejnach i trzeba było wybrać nową przewodniczącą. W dniu wczorajszym został powołany nowy 8 - osobowy skład Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sejnach. Przewodniczącą Komisji została Pani Jolanta Piktel.
W tym samym dniu odbyło się Walne Zebranie OSP w Sejnach.
Do pkt 5.
Burmistrz Miasta - Pan Jan Stanisław Kap - przedstawił sprawozdanie z realizacji uchwał Rady Miasta podjętych na I, II i III sesji Rady Miasta (sprawozdanie w załączeniu).
Do pkt 6.
Podczas obrad sesji radni zgłosili następujące interpelacje:
Radna Małgorzata Gruda:
Chce wiedzieć, jak przedstawiają się nasze zobowiązania w stosunku do Hydrocentrum Warszawa i WPRI Suwałki. Jak potoczyły się sprawy sądowe i jak te sprawy wyglądają na dzień dzisiejszy?
Chce wiedzieć, czy zostały wypłacone tzw. trzynastki dla pracowników Urzędu Miasta?
Prosi o podanie, czy pracownicy Urzędu Miasta dostali podwyżki płac w tym roku lub w grudniu 2002r.? Doszły słuchy, że takie podwyżki pracownicy Urzędu Miasta otrzymali.
Do pkt 7.
Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski - poprosił Pana Jarosława Zgieta o zapoznanie radnych z zadaniami i celami Stowarzyszenia „GREEN WAY”. Burmistrz Miasta wspominał o tym, ale najlepiej jest usłyszeć o korzyściach z przystąpienia do Stowarzyszenia od jego twórcy.
Pan Jarosław Zgiet - Prezes Stowarzyszenia „GREEN WAY” w Białymstoku - poinformował, że Stowarzyszenie zostało założone w 1994 roku. Stowarzyszenie funkcjonuje dzięki składce członkowskiej oraz z pozyskanych środków z innych funduszy ekologicznych. W 2000 roku Stowarzyszenie uzyskało patronat Ministra Ochrony Środowiska, bo zajmuje się gospodarką odpadami. Wielka rola w tym przedsięwzięciu należy do samorządów, dlatego starają się nawiązywać współpracę z samorządami do wdrażania selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. W tej chwili już 8 gmin przystąpiło do Stowarzyszenia i są dalsze zgłoszenia. Dlaczego gminy chętnie przystępują do Stowarzyszenia? Bo to co Stowarzyszenie proponuje gminom to wyjście w kierunku ich oczekiwań. Stowarzyszenie nigdy nie zaproponowało gminom drogich systemów. Wszystko jest robione prostymi sposobami, ale takimi, które przynoszą zamierzone efekty. Wszystkie programy selektywnej zbiórki odpadów stałych są kierowane w pierwszej kolejności do dzieci. Dlatego do dzieci, bo to oni inspirują siebie i starszych do takiej zbiórki. Trzeba też dodać, że to na gminach spoczywa obowiązek ustawowy selektywnej zbiórki odpadów stałych. Na to potrzebne są duże pieniądze. Po przystąpieniu do Stowarzyszenia gmina otrzyma taką ilość worków, która będzie w deklaracji. Może powiedzieć, że nie było jeszcze takiego przypadku, że po przystąpieniu do Stowarzyszenia i selektywnej zbiórki odpadów stałych system ten nie zafunkcjonował. System funkcjonuje, bo dzieci są nagradzane i to powoduje, że dzieci są bardzo mocno zaangażowane w to co robią i są tego efekty.
Chce zaznaczyć, że Stowarzyszenie dla swoich członków (miast i gmin) pisze wszelkie wnioski do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wszelkich fundacji, zajmujących się ochroną środowiska.
Druga sprawa to każdy większy zakład sprzedający swoje towary w opakowaniach np. mleczarnie, musi wykazać, że swoje odpady corocznie poddaje w jakimś procencie recyklingowi. Jeżeli tego nie robi to musi zapłacić karę. Wiadomo, że firmy same tego nie będą zbierać, dlatego też powstają organizacje, które się tym tematem zajmują. Na terenie naszego województwa takiej organizacji nie było. Stowarzyszenie postanowiło zająć się tym tematem i w dniu 3 grudnia 2002r. otrzymali decyzję ze Starosta Powiatowego w Białymstoku, że mogą gromadzić, transportować i przetwarzać pewnego rodzaju surowce. Jeżeli miasto będzie chciało gromadzić te surowce w jednym miejscu, zgodnie z zaleceniami Stowarzyszenia, to będą te surowce odbierać i sprzedawać. Pieniądze ze sprzedaży idą w 80% na rzecz miasta a 20% na rzecz Stowarzyszenia. Ze swojej 20% puli kupują nagrody dla dzieci i worki plastykowe do selektywnej zbiórki odpadów stałych. Są też pieniądze w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dla gmin, które zajmują się selektywną zbiórką odpadów stałych. Po złożeniu corocznego sprawozdania przez wszystkie gminy ubiegające się o dotację, pieniądze zebrane na dotacje są dzielone na poszczególne gminy. Od tego roku będzie można otrzymać dotację z NFOŚiGW w Warszawie, który otrzymał na ten cel pieniądze z Unii Europejskiej. Dla zachęty chce podać, że gmina Narewka, która ma 4,5 tysiąca mieszkańców otrzymała nagrodę w wysokości 450 tysięcy złotych. Są to pieniądze, które można przeznaczyć na zakup pojemników i na edukację ekologiczną. Ma nadzieję, że miasto Sejny przystąpi do Stowarzyszenia i dzięki wprowadzeniu selektywnej zbiórki odpadów stałych będzie otrzymywało fundusze na cele ekologiczne. Będą się starali, aby pierwsze pieniądze na edukacje ekologiczną otrzymało miastu już w tym roku, po złożeniu sprawozdania do końca maja 2003r. o ilości zebranych odpadów w ramach selektywnej zbiórki odpadów stałych.
Radny Zdzisław Daniłowicz - uważa, że sprawa selektywnej zbiórki odpadów stałych jest do rozwiązania w bardzo prosty sposób. Należy znaleźć odbiorcę tych odpadów, który będzie gwarantował odpowiedni zysk (będzie dobrze płacił za te odpady). Odpowiednia cena spowoduje, że stworzy się łańcuch pośredników i hurtowni, którzy będą na tym zarabiać. Zmuszanie ludzi do selektywnej zbiórki odpadów stałych nie przyniesie oczekiwanych efektów.`
Radna Barbara Łuba - czy składka płacona dla Stowarzyszenia jest składką roczną i czy ulega ona podwyższeniu?
Pan Jarosław Zgiet - Prezes Stowarzyszenia - składka jest roczna i od 2 lat nie była jeszcze podwyższana.
Radna Barbara Łuba - w Statucie jest punkt, że Stowarzyszenie organizuje turystykę w tereny nieskażone. Na czym to polega?
Pan Jarosław Zgiet - Prezes Stowarzyszenia - od 1995 roku Stowarzyszenie współpracuje w tej sprawie z Holendrami. W dniu wczorajszym zastanawiali się wspólnie z Holendrami, jak uatrakcyjnić przyjazdy turystów holenderskich do Polski. Doszli do wniosku, że wiele informacji nie dociera do Holendrów. Jako Stowarzyszenie muszą wiedzieć, co jest atrakcyjnego w poszczególnych miastach. Druga sprawa to składanie wniosków do ambasad. Jako miasto nie mogą Sejny składać takich wniosków a Stowarzyszenie może i to robi, aby pozyskać środki.
Odpowiadając na wypowiedź radnego Zdzisława Daniłowicza to gmina może umożliwić stworzenie punktu skupu, ale nie będzie w stanie tego wszystkiego sprzedać. Chodzi o to, że muszą być tych odpadów duże ilości. Dlatego Stowarzyszenie zbiera odpady ze wszystkich gmin, aby mieć ich odpowiednią ilość do sprzedaży i surowiec musi być odpowiednio przygotowany. Trzeba brać pod uwagę, że surowiec trzeba wozić na dużą odległość i jego sprzedaż nie jest aż tak opłacalna ze względu na koszty transportu.
Radna Barbara Łuba - Stowarzyszenie pomaga gminom w pozyskaniu dotacji np. na zakup samochodu do wywozu nieczystości stałych. Chce wiedzieć na jakich zasadach to się odbywa?
Pan Jarosław Zgiet - Prezes Stowarzyszenia - gmina, która przystąpi do Stowarzyszenia informuje, jakie ma najpilniejsze potrzeby z zakresu ochrony środowiska. Stowarzyszenie informuje skąd najkorzystniej otrzymać pieniądze na ten cel. Gmina decyduje z jakiego źródła finansowania chce skorzystać a Stowarzyszenie pisze wnioski w tej sprawie.
Radny Andrzej Mocarski - Przewodniczący Rady Miasta - czy może Prezes Stowarzyszenia poinformować radnych, jaka jest możliwość otrzymania od Stowarzyszenia w użytkowanie na 2 lata samochodu do wywozu nieczystości stałych?
Pan Jarosław Zgiet - Prezes Stowarzyszenia - na stanie Stowarzyszenia jest samochód, którego silnik jest po kapitalnym remoncie. Chodzi o to, że urządzenie, które jest na samochodzie nie posiada legalizacji. Mogą ten samochód przekazać nieodpłatnie w użytkowanie.
Rada Miasta Sejny jednogłośnie przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia Statutu i przystąpienia do Stowarzyszenia „GREEN WAY” (uchwała w załączeniu).
Do pkt 8.
Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski - na poszczególnych Komisjach Rady Miasta była analizowana sytuacja finansowo-organizacyjna poszczególnych jednostek. Radni otrzymali informację na piśmie proponuje więc, aby każdy dyrektor przedstawił tylko najważniejsze sprawy z tych informacji.
Radna Małgorzata Gruda - proponuje, aby wysłuchać skrótowych informacji dyrektorów poszczególnych jednostek. Po wysłuchaniu tych informacji będzie można zadawać pytania.
Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski - będzie realizowany scenariusz, który przedstawił a na zakończenie każdej wypowiedzi kierownika jednostki podległej będą zadawane pytania.
Pan Romuald Kisiel - Dyrektor ZGKMWiK w Sejnach - przedstawił informację o sytuacji finansowo-organizacyjnej Zakładu Gospodarki Komunalno - Mieszkaniowej, Wodociągów i Kanalizacji w Sejnach (informacja w załączeniu).
W swojej informacji zaznaczył, że najpilniejsza potrzeba to uregulowanie dostawy ciepła z kotłowni komunalnych i zmniejszenie kosztów zakupu ciepła z kotłowni Spółdzielni Mieszkaniowej w Sejnach. Sprawa pilną jest też zakup samochodu do wywozu nieczystości płynnych i nieczystości stałych.
Pocieszające jest to, że załoga zaczyna myśleć o Zakładzie. Zdają sobie sprawę, że to są ich miejsca pracy. Widać wolę walki o te miejsca pracy np. załoga wyraziła zgodę na zawieszenie wypłat z funduszu socjalnego. Widzi jeszcze potrzebę zwiększenia dyscypliny, ale nie od razu można przestawić mentalności poszczególnych pracowników i kierowników. Na to potrzebny jest czas.
Pani Barbara Bulwin - Główna Księgowa ZGKMWiK - przestawiła sytuację finansową Zakładu (informacja w załączeniu).
Chce poinformować radnych, że za pierwsze 4 miesiące po zmianie siedziby Zakładu zaoszczędzili na kosztach około 11 tysięcy złotych.
Radna Barbara Łuba - prosi, aby podać, jakie są dochody za wodę z ulicy Konopnickiej, Grodzkiej, Głowackiego i Przyrzecznej oraz za zrzut ścieków z ulicy Łąkowej?
Pani Barbara Bulwin - Główna Księgowa ZGKMWiK - część ludzi podłączyła się do kanalizacji w terminie późniejszym. Z całej ulicy Łąkowej za kwartał wyszło 4.250 m3 ścieków. Największe korzyści są z rzeźni bo otrzymują około 12 tysięcy złotych miesięcznie.
Pan Romuald Kisiel - Dyrektor ZGKMWiK - nie wszyscy są jeszcze podłączeni. Dostali zlecenie na podłączenie budynków byłego POM, ale ze względu na warunki pogodowe nie udało się tego podłączenia wykonać.
2). Pan Dariusz Tomczyk - Dyrektor Ośrodka Kultury w Sejnach przedstawił informację na temat sytuacji finansowo-organizacyjnej w Ośrodku Kultury w Sejnach (informacja w załączeniu).
Radna Małgorzata Gruda - prosi o podanie w stosunku do kogo są zobowiązania Ośrodka Kultury w Sejnach?
Pan Dariusz Tomczyk - Dyrektor Ośrodka Kultury - są to zobowiązania za prenumeratę prasy, nagrodę jubileuszową i opłacenie co pojazdu.
3). Ze względu na chorobę Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 w Sejnach - Bożeny Twardowskiej, informację przedstawił Burmistrz Miasta - Pan Jan Stanisław Kap. Zaznaczył, że jest to szkoła wygasająca i praktycznie cały budżet to płace i pochodne od płac. Roczne wydatki na 2003r. to kwota około 328 tysięcy złotych. Urząd Miasta musi dopłacić do Szkoły Podstawowej Nr 1 w Sejnach kwotę około 63 tysięcy złotych. Jest to różnica kosztów utrzymania szkoły do otrzymanej subwencji. W grudniu 2002r. i styczniu 2003r. były prowadzone rozmowy z rodzicami o dalszych losach Szkoły. Rodzice prawie jednogłośnie potwierdzili, że chcą, aby ich dzieci dokończyły naukę w Szkole Podstawowej Nr 1 w Sejnach.
Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski - przedstawił pismo rodziców uczniów Szkoły Podstawowej Nr 1 w Sejnach, którzy apelują o umożliwienie ukończenia szkoły przez ich dzieci w obecnym budynku (pismo w załączeniu).
Chce dodać, że nie było nacisku na zamknięcie Szkoły Podstawowej Nr 1 w Sejnach, ale w takich sprawach należy zapytać się najbardziej zainteresowanych tj. rodziców. W tej chwili jest pełna jasność i Szkoła Podstawowa Nr 1 w Sejnach będzie istniała w obecnym budynku aż do jej wygaśnięcia.
4).Dyrektor Gimnazjum Nr 1 w Sejnach - Pan Krzysztof Tur - przedstawił informację o sytuacji finansowo-organizacyjnej Gimnazjum Nr 1 w Sejnach (informacja w załączeniu).
Radna Małgorzata Gruda - chce poruszyć sprawę bardzo niskich płac pracowników obsługi we wszystkich placówkach oświatowych. Proponowana podwyżka około 4% na osobę nie wyrówna płac do kwoty minimalnej. Proponuje, aby w projekcie budżetu przeznaczyć większe pieniądze na podwyżki płac pracowników obsługowych szkół i placówek oświatowych.
Pani Halina Chomicz - Skarbnik Gminy Miasta Sejny - przewidywana jest podwyżka 4% na pracownika. Jeden może otrzymać większą podwyżkę a drugi mniejszą.
Radna Małgorzata Gruda - chodzi o to, że po otrąceniu podatków pracownicy obsługowi szkół i placówek oświatowych otrzymują bardzo małe wynagrodzenia. Już w roku poprzednim były propozycje zwiększenia poborów, ale nic z tego nie wyszło. Proponuje, aby zastanowić się, czy w budżecie nie przewidzieć większych pieniędzy na wynagrodzenia dla tych ludzi.
Pan Krzysztof Tur - Dyrektor Gimnazjum Nr 1 w Sejnach - prawnie jest wszystko w porządku bo brutto są to wynagrodzenia zgodne z prawem. Pracownicy otrzymują też premię 20 %. Mogą ci pracownicy czuć się nieswojo, bo pracują w tej szkole bardzo wiele lat a wynagrodzenia mają minimalne. Są to pracownicy, którzy maja trudną sytuację materialną, dlatego też stara się pomóc w ich trudnej sytuacji poprzez fundusz socjalny.
Radny Andrzej Mocarski - Przewodniczący Rady Miasta - temat jest drażliwy i znany, bo w ubiegłym roku zobowiązał się przedstawić go na posiedzeniu Zarządu Miasta. Płace tych pracowników są bardzo niskie, ale trudności finansowe budżetu miasta nie pozwalają na zwiększenie kwoty na podwyżki płac.
4).Pani Beata Dźwilewska - Dyrektor Przedszkola Nr 1 w Sejnach - przedstawiła informację o sytuacji finansowo-organizacyjnej Przedszkola Miejskiego w Sejnach (informacja w załączeniu).
5). Pani Danuta Gulan - Kierownik MOPS w Sejnach - przedstawiła informację o sytuacji finansowo-organizacyjnej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sejnach (informacja w załączeniu).
Radna Małgorzata Gruda - chce wiedzieć jakie kryteria muszą być spełnione, aby otrzymać zasiłek okresowy? Często słyszy od swoich wyborców i mieszkańców Sejn takie pytanie. Taki zasiłek może otrzymać osoba, która nie ma zatrudnienia. Czy są prawne regulacje jego przyznawania?
Chce również znać kryteria zasiłków celowych, jaka jest kwota takiego zasiłku i kto ją ustala?
Jaka jest kwota odpłatności za usługi opiekuńcze, które są świadczone przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sejnach?
Pani Danuta Gulan - Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sejnach - poinformowała, że wszelkie zasiłki są wypłacane zgodnie z przepisami prawa. Na każdy zasiłek okresowy i celowy są określone kryteria dochodowe. Prawo do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej przysługuje osobom i rodzinom, których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza:
na osobę samotnie gospodarującą - 461,- zł,
na pierwszą osobę w rodzinie - 418,- zł,
na drugą i dalsze osoby w rodzinie powyżej 15 lat - 294,- zł,
na każdą osobę w rodzinie poniżej 15 lat - 210,- zł.
Zasiłek okresowy z pomocy społecznej może być przyznany osobom i rodzinom, jeżeli dochód osoby samotnie gospodarującej lub dochód rodziny nie przekracza kryterium dochodowego osoby lub rodziny, a dochody oraz posiadane zasoby pieniężne nie wystarczają na zaspokojenie ich niezbędnych potrzeb, a w szczególności ze względu na:
długotrwałą chorobę,
niepełnosprawność,
brak możliwości zatrudnienia,
brak uprawnień do renty rodzinnej po osobie, na której ciążył obowiązek alimentacyjny.
Radna Małgorzata Gruda - czy na dzień dzisiejszy, znając budżet m. Sejny, widzi Pani Kierownik szansę, aby zaspokoić wszystkich potrzebujących?
Pani Danuta Gulan - Kierownik MOPS Sejny - w minimalnym stopniu można większość tych potrzeb zaspokoić. Jednak nie da się zaspokoić wszystkich potrzeb.
Pani Halina Chomicz - Skarbnik Gminy Miasta Sejny - pieniądze, które płacą ludzie za usługi świadczone przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sejnach są wysyłane na konto Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku.
Pani Renata Czeszkiewicz - Dyrektorka Szk. Podst. Nr 2 w Sejnach- przedstawiła informację o sytuacji finansowo organizacyjnej Szkoły Podstawowej Nr 2 (informacja w załączeniu).
Radna Barbara Łuba - chce wiedzieć, czy w podanych przez Panią Dyrektor kwotach są już ujęte dodatki motywacyjne i jak wygląda sprawa wypłaty tzw. trzynastek?
Pani Renata Czeszkiewicz - w podanych kwotach są już ujęte dodatki motywacyjne.
Pani Halina Chomicz - Skarbnik Gminy Miasta Sejny - może powiedzieć, że tzw. trzynastki będą wypłacone w oświacie najpóźniej w pierwszych dniach kwietnia.
Do pkt 9.
1).
Burmistrz Miasta - Pan Jan Stanisław Kap - przedstawił sprawozdanie z działalności Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za 2002r. (sprawozdanie w załączeniu).
Radna Barbara Łuba - każdy wie, że zmarła Pani Maria Nieszczerzewska. Chce się dowiedzieć, czy jest jakaś możliwość udzielenia doraźnej pomocy finansowej dla jej rodziny.
Burmistrz Miasta - Pan Jan Stanisław Kap - jest możliwość takiej pomocy, należy tylko złożyć wniosek do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sejnach.
Radni jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie przyjęcia sprawozdania z realizacji programu Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sejnach (uchwała w załączeniu).
2).
Burmistrz Miasta - Pan Jan Stanisław Kap - przedstawił Program działania Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2003r.
Radna Małgorzata Gruda - jest już powołana nowa Przewodnicząca MKRPA, czy zapoznała się ona z tym programem i czy nie wniosła swoich uwag do tego programu.
Burmistrz Miasta - Pan Jan Stanisław Kap - Pani Jolanta Piktel zapoznała się z tym programem i nie zgłosiła żadnych uwag. Chce dodać, że wszystkie punkty ujęte w Programie działania Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sejnach wynikają z ustawy i muszą być zrealizowane. Pani Jolanta Piktel od ponad roku była „prawą ręką” Pani Marii Nieszczerzewskiej, a więc zna dokładnie wszystkie problemy.
Rada Miasta jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia Programu działania Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2003r. (uchwała w załączeniu).
Do pkt 10.
Pani Aleksandra Kaklin - Sekretarz Gminy Miasta Sejny - przedstawiła projekt uchwały w sprawie powołania komisji dyscyplinarnych I i II stopnia. Zaznaczyła, że komisje są wybierane na okres kadencji Rady Miasta.
Radny Andrzej Mocarski - Przewodniczący Rady Miasta - poinformował radnych, że pracownicy Urzędu Miasta wybrali w skład komisji dyscyplinarnej I stopnia następujące osoby:
I zespół orzekający:
Pani Danuta Dereń,
Pan Tomasz Łoziński,
Pani Irena Mackiewicz.
II zespół orzekający:
Pani Teresa Butkiewicz,
Pani Teresa Grygucis,
Pani Beata Sokołowska.
Przewodniczący Rady zwrócił się do radnych o podawanie kandydatów do dwóch zespołów orzekających II instancji.
Radni zgłosili do:
I zespołu orzekającego:
1) Pana Romualda Jakubowskiego,
Pana Wiesława Kibisza,
Panią Ewę Meyza.
II zespołu orzekającego:
Pana Zdzisława Daniłowicza,
Pana Jacka Gniazdowskiego,
Pana Rafała Sławińskiego.
Radni jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie powołania komisji dyscyplinarnych I i II instancji (uchwała w załączeniu).
Do pkt 11.
Pani Aleksandra Kaklin - Sekretarz Gminy Miasta Sejny - przedstawiła projekt uchwały w sprawie uchwalenia Statutów Sołectwa i Osiedli Gminy Miasta Sejny. Zaznaczyła, że nastąpiła zmiana ustawy o samorządzie gminnym zachodzi więc potrzeba uchwalenia nowych statutów. Jednocześnie należy podjąć uchwałę o odbyciu wyborów do jednostek pomocniczych.
Radna Barbara Łuba - proponuje, aby w obu Statutach sprecyzować zapis kto może prowadzić zebranie oprócz osoby wskazanej przez Burmistrza Miasta.
Pani Janina Strzyżewska - Radca Prawny Urzędu Miasta - nie ma żadnych przeciwwskazań, aby uzupełnić zapis w tym paragrafie, że zebranie prowadzi osoba wyznaczona przez Burmistrza Miasta lub wybrana przez Ogólne Zebranie Mieszkańców.
Rada jednogłośnie przyjęła powyższą poprawkę do Statutu Sołectwa i Statutów Osiedla.
Rada Miasta jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia Statutów Sołectwa i Osiedli Gminy Miasta Sejny (uchwała w załączeniu).
Rada Miasta jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zarządzenia wyborów do organów samorządów osiedli i sołectwa (uchwała w załączeniu).
Do pkt 12.
Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski - przedstawił projekt uchwały w sprawie delegata do Euroregionu „Niemen”.
Pani Aleksandra Kaklin - Sekretarz Gminy Miasta Sejny - jest nowa kadencja Rady Miasta zachodzi więc konieczność wytypowania swojego kandydata, który będzie reprezentował m.Sejny w Euroregionie „Niemen”. Do tej pory było to określanie imiennie. W tej chwili jest propozycja, aby interesy miasta w Euroregionie „Niemen” reprezentował Burmistrz Miasta Sejny. Nie będzie zachodziła potrzeba podejmowania uchwały po każdych wyborach.
Radna Małgorzata Gruda - ma prośbę do Burmistrza Miasta, aby oprócz pieniędzy na programy miękkie starał się o pozyskanie środków na inne ważne cele dla naszego miasta.
Rada Miasta jednogłośnie podjęła uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie przystąpienia do Stowarzyszenia Gmin Euroregionu „Niemen” (uchwała w załączeniu).
Do pkt 13.
Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski - przedstawił projekt uchwały w sprawie wyłonienia przedstawiciela do Rady Społecznej SP ZOZ Sejny. Poprosił Dyrektora SP ZOZ Sejny Pana Waldemara Kwaterskiego o wprowadzenie do tego tematu.
Radny Waldemar Kwaterski - Dyrektor SP ZOZ Sejny - każdy SP ZOZ musi posiadać Radę Społeczną. Jest to organ opiniodawczy, który jest pomocą dla dyrektora prowadzącego placówkę. Do głównych zadań Rady Społecznej SP ZOZ należy opiniowanie planów finansowych, planów oszczędnościowych, bilansów za poprzedni rok, zakupów sprzętu medycznego i inwestycji. Radę Społeczną powołuje organ założycielski. Kadencja Rady Społecznej SP ZOZ Sejny trwa 4 lata i upływa z dniem 8 lipca 2003r.
Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski - zastanawia się, czy nie poczekać z wyłonieniem naszego kandydata do końca kadencji Rady Społecznej SP ZOZ Sejny. Poddaje pod głosowanie propozycję, aby wybór przedstawiciela do Rady Społecznej SP ZOZ w Sejnach został dokonany po upływie kadencji tej Rady.
Radni jednogłośnie opowiedzieli się za odłożeniem wyboru przedstawiciela do Rady Społecznej SP ZOZ w Sejnach do czasu wygaśnięcia kadencji obecnej Rady.
Do pkt 14.
Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski - przedstawił projekt uchwały w sprawie dokonania zmian w uchwale od środków transportowych.
Pani Halina Chomicz - Skarbnik Gminy Miasta Sejny - poinformowała, że Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku w trybie nadzoru uchyliło 2 punkty w uchwale o środkach transportowych. Trzeba podjąć uchwałę o zmianie tych punktów, aby były zgodne z ustawą.
Radna Małgorzata Gruda - poprzednie stawki zostały podane do publicznej wiadomości i mogą być komplikacje bo część ludzi opłaciło podatek od środków transportowych wg poprzednich stawek.
Pani Janina Strzyżewska - Radca Prawny Urzędu Miasta - do społeczeństwa poszła tylko informacja bo uchwała staje się prawomocna po 14 dniach od dnia publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego. Nie powinno być wpłat przed uprawomocnieniem się uchwały.
Radna Małgorzata Gruda - uważa, że społeczeństwo zostało wprowadzone w błąd bo poszła informacja o stawkach a nie podano, że uchwała jest jeszcze nieprawomocna.
Radna Barbara Łuba - do 15 lutego 2003r. trzeba było złożyć deklaracje podatkowe od środków transportowych i wpłacić pieniądze. Jak teraz będzie wyglądała egzekucja? W tej chwili osoby, do których wyśle się korektę podatku powiedzą, że oni wypełnili swoje zobowiązania, zgodnie z przesłaną uchwałą i kto ich zmusi do dodatkowej opłaty podatku.
Pani Janina Strzyżewska - uchwała została podana do publicznej wiadomości, ale nie jest prawomocna i z tego tytułu, że wpłacił wcześniej pieniądze nie może nabyć żadnych praw. Podstawą do wpłacenia jest opublikowana uchwała i jej uprawomocnienie się po 14 dniach od dnia publikacji.
Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski - prawo stanowi jednoznacznie, że uprawomocnienie się uchwały następuje po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego. „Przegląd Sejneński” jest tylko źródłem informacji. Chce zaznaczyć, że otrzymał „Przegląd Sejneński”, w którym są drukowane uchwały podatkowe i jest tam wyraźny zapis, że uchwały podatkowe wchodzą w życie po ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego. Jest zapisane to, co było w projekcie uchwały.
Radna Małgorzata Gruda - zgadza się, że w „Przeglądzie Sejneńskim” jest zamieszczona uchwała, ale nie ma tam informacji, że została ona już opublikowana. Chce też dodać, że pracownicy Urzędu Miasta nie powinni, do dnia uprawomocnienia się uchwały, przyjmować deklaracji i wpłat.
Pani Halina Chomicz - Skarbnik Gminy Miasta Sejny - uważa, że nie ma tu żadnych nieprawidłowości. Każdy podatnik może złożyć deklarację i w trakcie roku nanieść zmiany. Nie jest to akt notarialny.
Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski - uważa, że radna Małgorzata Gruda ma rację. Nie można pobierać deklaracji i pieniędzy przed uprawomocnieniem się uchwały.
Pani Janina Strzyżewska - Radca Prawny Urzędu Miasta - publikując uchwały w „Przeglądzie Sejneńskim” należy zaznaczyć, które uchwały nie są jeszcze prawomocne.
Pan Jan Lupo - Redaktor Naczelny „Przeglądu Sejneńskiego” - w „Przeglądzie Sejneńskim” będzie informacja, że uchwała nie jest jeszcze prawomocna.
Rada Miasta większością głosów ( 12 głosów za i 1 głosie przeciwnym) podjęła uchwałę w sprawie dokonania zmian w uchwale od środków transportowych (uchwała w załączeniu).
Do pkt 15.
Burmistrz Miasta - Pan Jan Stanisław Kap - przedstawił projekt uchwały w sprawie upoważnienia Burmistrza Miasta Sejny do zaciągania kredytów krótkoterminowych w 2003r. w rachunku bieżącym.
Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski - stwierdził, że projekt uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez wszystkie Komisje Rady Miasta.
Rada Miasta jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie upoważnienia Burmistrza Miasta Sejny do zaciągania kredytów krótkoterminowych w 2003r. w rachunku bieżącym (uchwała w załączeniu).
Do pkt 16.
Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski - przedstawił projekt uchwały w sprawie „ Programu działania Rady Miasta Sejny na okres kadencji 2002 - 2006”. Stwierdził, że po posiedzeniach Komisji Rady Miasta nastąpiły zmiany w projekcie Programu. Na posiedzeniu Komisji Bezpieczeństwa Publicznego, Handlu i Ochrony Środowiska przegłosowano wniosek, aby ująć modernizację Szkoły Podstawowej Nr 2 w Sejnach np. remont dachu lub wymiana okien a przy termomodernizacji Szkoły Podstawowej Nr 2 ująć doprowadzenie ciepłej wody do łazienek szkolnych. Będzie to ujęte w zadaniach rezerwowych.
Drugi wniosek dotyczył budowy stołówki przy Gimnazjum Nr 1 w Sejnach. Padła propozycja, aby przy budowie stołówki nawiązać współpracę ze Starostwem Powiatowym w Sejnach i wybudować wspólną stołówkę ze Szpitalem Powiatowym w Sejnach i podłączyć ciepłą wodę do łazienek szkolnych.
Na posiedzeniu Komisji Oświaty, Spraw Socjalnych i Zdrowia i Kultury radni poparli wnioski Komisji Bezpieczeństwa Publicznego, Handlu i Ochrony Środowiska i dodatkowo zgłosili wniosek, aby przed asfaltowaniem ulic wykonać na tych ulicach wodociągi
Radna Barbara Łuba - na posiedzeniu Komisji Planu, Budżetu i Finansów zaproponowała, aby w miejsce budowy kotłowni do budynków Wojska Polskiego 13 i 15 wstawić ocieplenie tych budynków i budynku przy ul. Konarskiego 19.
Przewodniczący Rady - Pan Andrzej Mocarski - przedstawił zapis w projekcie Programu, który mówi o rozważeniu odłączenia tych budynków od kotłowni Spółdzielni Mieszkaniowej i nawiązać współpracę ze Wspólnotą Mieszkaniową budynku przy ul. Wojska Polskiego 17, która podjęła działania w celu odłączenia się od kotłowni spółdzielczej. Na posiedzeniu Komisji zaproponowano, aby wykonać symulację finansową i tak zostało to zapisane w projekcie Programu. Rada Miasta zadecyduje, jaki będzie zapis w tym punkcie bo są dwie propozycje:
wykonać symulację finansową na odłączenie budynków przy ul. Wojska Polskiego 13 i 13 od zasilania w ciepło z kotłowni spółdzielczej,
wykonać ocieplenie budynków komunalnych przy ul. Wojska Polskiego 13 i 15 oraz budynku przy ul. Konarskiego 19.
Radny Waldemar Kwaterski - proponuje, aby wykonać kosztorys odłączenia budynków komunalnych przy ul. Wojska Polskiego 13 i 15 od kotłowni spółdzielczej. Uważa, że symulacja nic nie da a kosztorys pozwoli na zorientowanie się w kosztach tego przedsięwzięcia.
Pan Romuald Kisiel - Dyrektor ZGKMWiK - uważa, że na dzień dzisiejszy należy zapomnieć o tej inwestycji bo na to potrzeba będzie dużo pieniędzy. Na dzień dzisiejszy koszt 1 m2 ogrzewania ze kotłowni spółdzielczych nie jest aż tak wysoki w stosunku do kotłowni komunalnych. Bardzo duża różnica jest w podgrzaniu ciepłej wody. Uważa, że należy te budynki ocieplić i ograniczyć ubytki ciepła. Pozwoli to na obniżenie kosztów.
Burmistrz Miasta - Pan Jan Stanisław Kap - chce zaznaczyć, że inny jest koszt ocieplenia budynków, które i tak trzeba zrobić a inny koszt podłączenia budynków przy ul. Wojska Polskiego 13 i 15 do 17 bo jest tam tylko odcinek 50 metrów. Koszt podłączenia nie będzie duży tylko jest kwestia, czy ciepło produkowane w bloku przy ul. Wojska Polskiego 17 będzie tańsze od tego, które otrzymujemy ze Spółdzielni Mieszkaniowej.
Radna Barbara Łuba - uważa, że należy w pierwszej kolejności ocieplić wszystkie 3 budynki, bo z tego co powiedział Pan Dyrektor ZGKMWiK w Sejnach, stawka za ciepło z kotłowni spółdzielczych nie odbiega od tych, które są pobierane z kotłowni komunalnych.
Radny Waldemar Kwaterski - ze swego doświadczenia w Szpitalu Powiatowym w Sejnach może powiedzieć, że bardzo ważną rzeczą jest ocieplenie budynków i wymiana okien.
Pan Romuald Kisiel - Dyrektor ZGKMWiK - poinformował radnych, że cena 1 m2 w budynkach przy ul. Wojska Polskiego 13 i 15 wynosi brutto 4,07 zł, a na budynku przy ul. Konarskiego 19 wynosi 3,53 zł. Podgrzanie ciepłej wody na budynku Konarskiego 19 wynosi 30 złotych a na budynkach Wojska Polskiego 13 i 15 wynosi 26,02 zł.
Radny Rafał Sławiński - nie rozumie, dlaczego mamy w pierwszej kolejności ocieplać budynek w sytuacji kiedy bardzo dużo dopłacamy do podgrzania ciepłej wody. Uważa, że trzeba zacząć od kotłowni, a później robić dalsze ruchy.
Pan Romuald Kisiel - Dyrektor ZGKMWiK - duże koszty ciepłej wody są związane z tym, że woda jest kradziona.
Radny Andrzej Mocarski - Przewodniczący Rady Miasta - Pan Dyrektor dokładnie wie, że w Sejnach jest niesamowicie drogie ogrzewanie. W Suwałkach ludzie płacą 2,50 zł za 1 m2 powierzchni. Nie można więc brać pod uwagę tego, że i w kotłowniach komunalnych jest drogo. My nie zamierzamy budować kotłowni tylko zakupić ciepło z innego źródła. Ludzie muszą sami też zadbać, aby uszczelnić okna. Można to zrobić pianką i ten ubytek ciepła będzie mniejszy. My mamy rozważyć co jest lepsze dla mieszkańców i budżetu miasta.
Radny Rafał Sławiński - trzeba też rozważyć sprawę pozyskania pieniędzy z funduszy termomodernizacyjnych. Można otrzymać premię termomodernizacyjną i kredyt, ale musi być zrobiony audyt energetyczny. Czy ktoś się zastanawiał, aby z tej formy pomocy skorzystać?
Burmistrz Miasta - Pan Jan Stanisław Kap - wiele razy rozważana była sprawa pozyskania środków na termomodernizację z Banku Ochrony Środowiska. Jest jedna trudność, wszędzie potrzebne są własne środki, których miasto nie posiada.
Radny Rafał Sławiński - inwestycję trzeba zaczynać jak będzie pewność, że będzie się ona zwracać z oszczędności. Chodzi o spłatę kredytu z poczynionych oszczędności. Jest zdania, że należy rozważyć takie możliwości pozyskania pieniędzy i spłatę inwestycji z poczynionych oszczędności na cieple.
Pan Romuald Kisiel - Dyrektor ZGKMWiK - audyt na budynek przy ul. Konarskiego 19 jest zrobione. Wynika z niego, że należy ocieplić ten budynek.
Radny Andrzej Mocarski - Przewodniczący Rady - tak szeroka dyskusja powinna być na Komisjach Rady Miasta. Są do przegłosowania 2 wnioski, które zostały zgłoszone na posiedzeniach Komisji. Trzeba będzie je przegłosować.
Radny Zdzisław Daniłowicz - uważa, że Rada Miasta nie powinna tych wniosków głosować a zobowiązać Dyrektora ZGKMWiK w Sejnach do wypracowania wniosku, co jest bardziej korzystne w tym temacie.
Radny Andrzej Mocarski - Przewodniczący Rady Miasta - zgadza się z radnym Zdzisławem Daniłowiczem, że to Dyrektor ZGKMWiK w Sejnach musi opracować i przedstawić najlepszy wariant oszczędności ciepła.
Rada Miasta większością głosów (12 głosów za i 1 głosie wstrzymującym się) podjęła uchwałę w sprawie „ Programu działania Rady Miasta Sejny na okres kadencji 2002-2006” (uchwała w załączeniu).
Do pkt 17.
Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski - w tym punkcie porządku obrad miał przedstawić informacje o sejneńskim rynku pracy Pan Jacek Kozakiewicz - Kierownik Powiatowego Urzędu Pracy. W dniu dzisiejszym nie jest obecny na sesji, ale temat ten wejdzie pod obrady jednej z następnych sesji.
Do pkt 18.
Burmistrz Miasta - Pan Jan Stanisław Kap - odpowiedział na interpelacje zgłoszone podczas obrad sesji:
W sprawie wyroków sądowych w sporze z WPRI Suwałki i HYDROCENTRUM Warszawa może powiedzieć, że Sąd Okręgowy w Suwałkach, który prowadzi 2 sprawy dotyczące nadzoru budowlanego i płatności za wykonanie inwestycji, zwolnił miasto Sejny z dokonywania tych płatności. Syndyk odwołał się do Sądu Apelacyjnego w Białymstoku, który potwierdził wyrok Sądu Okręgowego w sprawie nadzoru WPRI Suwałki a sprawę z HYDROCENTRUM Warszawa skierował do ponownego rozpatrzenia w kwestii takiej, czy WPRI Suwałki z umowy cesji przejęło prawa, obowiązki i zobowiązania i jakiekolwiek płatności przekazało dla HYDROCENTRUM. Ma to sprawdzić Sąd Okręgowy w Suwałkach, można więc powiedzieć, że sprawa z HYDROCENTRUM Warszawa nie jest jeszcze rozstrzygnięta.
Odnośnie wypłaty tzw. trzynastek w Urzędzie Miasta to będzie się starał, aby do dnia 31 marca 2003r. były wypłacone, ale czas pokaże, czy będzie to możliwe w tym terminie. Każdego roku w Urzędzie Miasta jest wypłacana „trzynastka” na początku kwietnia.
Nic nie wie o podwyżkach poborów w Urzędzie Miasta w miesiącu grudniu 2002r.lub styczniu 2003 roku.
Radna Małgorzata Gruda - prosi, aby na interpelacje związane z płacami przedstawić na piśmie.
Do pkt 19.
W sprawach różnych poruszono następujące tematy:
Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski - zaproponował, aby rozpatrzyć wniosek radnego Mariana Aurona w sprawie poszerzenia granic miasta Sejny. Wniosek radnego Mariana Aurona ma na celu poszerzenie granic, aby oczyszczalnia ścieków była zlokalizowana na terenie miasta a nie Gminy Sejny i nie zachodziła potrzeba opłacania podatków. W tej sprawie były prowadzone rozmowy z Panem Janem Skindzierem - Wójtem Gminy Sejny, który przedstawił na piśmie swoje stanowisko. Przewodniczący Rady odczytał wniosek radnego Mariana Aurona (wniosek w załączeniu). Przedstawił również odpowiedź Pana Jana Skindziera - Wójta Gminy Sejny (odpowiedź w załączeniu).
Burmistrz Miasta - Pan Jan Stanisław Kap - odbyło się spotkanie z Wójtem Gminy Sejny - Panem Janem Skindzierem, z którym współpraca układa się bardzo dobrze i Pan Wójt zadeklarował, że w 2003 roku umorzy 6 rat podatku. Chce też dodać, że po włączeniu terenów i oczyszczalni do miasta Zakład będzie musiał płacić podatek i miasto będzie mogło pomóc ZGKMWiK w Sejnach w formie umorzenia podatku. Jest problem bo udzielana pomoc nie może przekroczyć 100 tysięcy euro w ciągu ostatnich 3 lat. Na dzień dzisiejszy nie można tego problemu rozwiązać, bo ZGKMWiK w Sejnach taką kwotę przekroczył. Wygląda na to, że ZGKMWiK w Sejnach nie będzie mógł skorzystać z oferty Wójta Gminy Sejny.
Pani Halina Chomicz - Skarbnik Gminy Miasta Sejny - jedynym rozwiązaniem jest opłacenie podatku przez ZGKMWiK w Sejnach a Urząd Miasta udzieli dotacji w takiej samej wysokości.
Burmistrz Miasta - Pan Jan Stanisław Kap - dotacja też wlicza się do tej pomocy, a więc nie ma dużych możliwości manewru.
Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski - każdy radny otrzymał materiały dotyczące rozpoczęcia procedury poszerzenia granic miasta i niech rozważy, czy jest za przystąpieniem do realizacji tego wniosku, czy też nie.
Radny Rafał Sławiński - jaka jest wysokość podatku i czy podatek ten będzie umorzony w 2003r.? Z tego co usłyszał od Pana Burmistrza to będą problemy z wykorzystaniem propozycji umorzeń podatkowych .
Burmistrz Miasta - Pan Jan Stanisław Kap - w 2002r. podatek wynosił 71 tysięcy złotych z tego Wójt Gminy Sejny umorzył 40 tysięcy złotych. W 2003 r. podatek ten wynosi 78 tysięcy złotych. Z tego co wcześniej powiedział to Wójt Gminy Sejny obiecał umorzyć 6 rat podatku. Sprawę umorzenia podatku dla ZGKMWiK w Sejnach będzie konsultował z Regionalną Izbą Obrachunkową w Białymstoku. Ma nadzieję, że znajdzie się wyjście z tej sytuacji.
Radna Barbara Łuba - jest zbyt mało danych, czy będą jakieś koszta przy realizacji tego wniosku?
Pani Janina Strzyżewska - Radca Prawny Urzędu Miasta - koszta będą, szczególnie za sprawy geodezyjne.
Rada Miasta większością głosów ( 0 głosów za wnioskiem, 1 głos przeciw wnioskowi i 12 głosów wstrzymujących się) odrzuciła wniosek radnego Mariana Aurona w sprawie rozpoczęcia procedury poszerzenia granic miasta Sejny w kierunku Gib.
Burmistrz Miasta - Pan Jan Stanisław Kap - poinformował radnych, ze w dniu 3 marca 2003r. jedzie z Panią Janiną Strzyżewską do Warszawy na sprawę sądową w sprawie zwrotu mienia pożydowskiego. Żydowska Gmina Wyznaniowa wystąpiła z wnioskiem o zwrot budynku synagogi i byłej szkoły talmudycznej. Ten wyjazd dotyczy tylko szkoły talmudycznej. Trudno powiedzieć jaka będzie decyzja w tej sprawie. Otrzymał pismo od Ośrodka Pogranicze, które popiera wniosek, aby szkoła talmudyczna była własnością miasta.
Burmistrz Miasta - Pan Jan Stanisław Kap - poinformował radnych, że poprzedni Zarząd Miasta i Rada Miasta wyraziła zgodę na ogłoszenie przetargu na sprzedaż ciepła do zasobów komunalnych połączonego z modernizacją kotłowni komunalnych. Nowa Rada Miasta poznała już problemy miasta dlatego chce wiedzieć, czy jest akceptacja, aby ogłosić przetarg na sprzedaż ciepła na okres około 5 lat w zamian za modernizację kotłowni komunalnych. Pozwoli to na uporządkowanie sprawy ciepłownictwa na kilka lat a my nie mamy funduszy, aby dokonać modernizacji z własnych pieniędzy. Prosi o akceptację tej propozycji. Dodał, że jest w warunkach przetargu zapis mówiący o tym, że nie może być podwyższona opłata dla mieszkań.
Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski - uważa, że nie trzeba tego głosować bo w Programie działania Rady Miasta jest zapis, który mówi o ogłoszeniu przetargu.
Radna Barbara Łuba - prosi o poinformowanie radnych o spotkaniu z Prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej w sprawie podpisania porozumienia, o którym wspominała Pani Skarbnik.
Pan Jan Stanisław Kap - Burmistrz Miasta - do chwili obecnej nie doszło do bezpośredniego spotkania z Panem Prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej. W Spółdzielni Mieszkaniowej była Pani Skarbnik na rozmowach. W Urzędzie Miasta gościli Przewodniczącego Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej. Na dzień dzisiejszy nie ma wypracowanego wspólnego stanowiska. Ze swojej strony może powiedzieć, że będzie zabiegał, aby takie stanowisko wypracować.
Radny Rafał Sławiński - ludzie otrzymali już decyzje w sprawie podatku od nieruchomości. Uważa, że jest brak informacji na temat tego, że nie pobiera się podatku od budynku, który nie jest na trwałe związany z gruntem. Chodzi szczególnie o osoby starsze. Można sprawy podatkowe w czasie roku podatkowego skorygować, dlatego prosi, aby taką informację rozpropagować.
Burmistrz Miasta - Pan Jan Stanisław Kap - w najbliższym numerze „Przeglądu Sejneńskiego” taka informacja ukaże się.
Do pkt 20.
Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Mocarski zamknął obrady wypowiadając następujące słowa:
„Zamykam IV Sesję Rady Miasta Sejny”.
Protokołował: Przewodniczący Rady Miasta
Lech Koneszko Andrzej Mocarski
2
- 18 -
Metryka strony